REKLAMA
Najlepsze Domy
Podpowiadamy jak zbudować altanę w ogrodzie

Podpowiadamy jak zbudować altanę w ogrodzie

Zaletą altany jest jej wielofunkcyjność: może być jadalnią, miejscem towarzyskich spotkań oraz kryjówką przed wiatrem i słońcem. Dlatego ważne, aby miejsce to znalazło się z dala od zgiełku ulicy, w głębi ogrodu, w otoczeniu pięknych roślin i krzewów. Fot. Blachotrapez
Zaletą altany jest jej wielofunkcyjność: może być jadalnią, miejscem towarzyskich spotkań oraz kryjówką przed wiatrem i słońcem. Dlatego ważne, aby miejsce to znalazło się z dala od zgiełku ulicy, w głębi ogrodu, w otoczeniu pięknych roślin i krzewów. Fot. Blachotrapez
Wiosną i latem spędzamy dużo czasu z rodziną na świeżym powietrzu, organizując grilla i korzystając ze sprzyjającej pogody. Elementem ogrodu, który może być doskonałym miejscem wypoczynku i relaksu oraz ciekawą ozdobą przestrzeni przydomowej, jest altana. Podpowiadamy jak stworzyć zaciszny kącik w ogrodzie.

Samodzielne wybudowanie altany daje nam możliwość całkowitego dopasowania konstrukcji i stylistyki budynku do jej otoczenia. Niewielkim nakładem pracy mamy szansę stworzyć w swoim ogrodzie swoistą oazę spokoju, w której będziemy chętnie spędzać wiosenne i letnie wieczory.

Czy budowa altany wymaga pozwolenia?

Zaletą altany jest jej wielofunkcyjność: może być jadalnią, miejscem towarzyskich spotkań oraz kryjówką przed wiatrem i słońcem. Dlatego ważne, aby miejsce to znalazło się z dala od zgiełku ulicy, w głębi ogrodu, w otoczeniu pięknych roślin i krzewów. Dobrym pomysłem jest także obsadzenie altany pnączami i wysokimi roślinami, które zapewnią dyskretność oraz odizolują od hałasów.

Gdy chcemy, aby altana znajdowała się bliżej domu, warto zbudować ją z tych samych lub nawiązujących stylem materiałów, by zachować spójność i podkreślić architekturę budynku mieszkalnego. Należy pamiętać o tym, że miejsce wybudowania altany jest uregulowane prawnie.

Zgodnie z § 12 odległość altany od granic działki może wynosić 1.5, 3 lub 4 metry. Różnice te wynikają z rodzaju zabudowy, umieszczenia budynku na sąsiadującej działce lub planów zagospodarowania przestrzennego. Przed przystąpieniem do budowy warto sprawdzić także wszelkie formalności prawne związane z uzyskaniem stosownych pozwoleń.

Dobra informacja jest taka, że od czasu wprowadzenia zmian do Artykułu 29 ust. 1, obowiązujących od 2017 roku, na budowę altany do 5 m wysokości i 35 m2 powierzchni nie jest wymagane pozwolenie. Aby uniknąć prawnych formalności warto również zadbać o to, aby na działce o powierzchni do 500m2 nie znalazły się więcej niż 2 altany. Co więcej, od 2017 roku nie trzeba już zgłaszać budowy altany i czekać 30 dni na ewentualny sprzeciw. Zgłoszenie budowy konieczne jest w przypadku budynków większych niż 35 m2. W tym wypadku okres oczekiwania na akceptację skrócił się do 21 dni. Takie uregulowania prawne sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na postawienie altany w swoim ogrodzie – mówi Marcin Dyda, ekspert firmy Blachotrapez.

Jaki materiał wybrać?

W składach budowlanych znaleźć można drewno dowolnego rodzaju, a nawet gotowe elementy, np. kratownice, z których wykonuje się np. ściany. Jednak przed przystąpieniem do budowy warto pamiętać o porządnym projekcie, który sprawi, że konstrukcja będzie stabilna i solidna oraz, że unikniemy problemów podczas budowy.

Zwykle do budowania altan lub wiat stosuje się drewno. Ze względu na różnice cenowe, częściej spotkać można świerk i sosnę niż dębinę czy modrzew. Wykorzystując drewno jako materiał konstrukcyjny należy pamiętać o jego zabezpieczeniu, zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i grzybami oraz szkodnikami.

Niezwykle wysoką odporność na działanie środowiska zapewni cegła lub kamień. I choć altana murowana wymaga więcej zaangażowania, a jej budowa jest bardziej czasochłonna niż drewnianej, zapewni ona użytkownikom komfort użytkowania na długie lata.

Czy jest konieczny fundament?

Każda konstrukcja, nawet ta najmniejsza i złożona z niewielu elementów, wymaga przymocowania do podłoża. Dlatego też najlepiej osadzić konstrukcję na betonowym fundamencie i przytwierdzić ją do niego za pomocą stalowych kotew. Pod ogrodowe pawilony wystarczą fundamenty punktowe, na nich powinny oprzeć się wszystkie pionowe słupy konstrukcji.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!