×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Podpowiadamy, jak wybrać dobry impregnat do drewna ogrodowego

Podpowiadamy, jak wybrać dobry impregnat do drewna ogrodowego

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 30 cze 2019 15:00

Jak zadbać o drewno na zewnątrz, aby służyło latami? Wybór właściwej pielęgnacji zależy od rodzaju, zastosowania i oczekiwanego efektu. Inne właściwości powinna mieć powłoka nasłonecznionej elewacji, a jeszcze inne tarasu przy domu lub basenie. Łączyć powinno je jedno – skład, od którego zależy efekt końcowy i trwałość. Do drewna, który jest surowcem naturalnym, najlepiej pasują pielęgnaty pochodzenia organicznego.

Drewno można porównać do ludzkiej skóry. W obu przypadkach rodzaj pielęgnacji dobieramy w zależności od typu (drewna i cery) i zastosowania. Rosnąca świadomość na temat ekologii sprawia, że chętniej sięgamy po produkty pochodzenia organicznego, ponieważ one najlepiej chronią drewno, pozwalają mu oddychać, ale przede wszystkim zachowują piękno i naturalny efekt przez długie lata.

Naturalnie do drewna

Naturalne powłoki do ochrony i pielęgnacji drewna bazują na olejach i… woskach. Olejowoski Osmo łączą 80 proc. oleju, który penetruje drewno chroniąc je od wewnątrz i 20 proc. wosku, który tworzy cienką powłokę i przyjmuje obciążenie chroniąc od zewnątrz. Ważną rolę odgrywa tu jakość komponentów – Osmo bazuje na olejach z wybranych plantacji (olej słonecznikowy, lniany, sojowy i ostowy) i woskach (Carnauba i Candelilla) pochodzących z liści.

Olejowosk – nie pękaj!

Olejowoski są jedną z trzech grup powłok stosowanych do pielęgnacji powierzchni drewnianych. Jakie mają właściwości? W odróżnieniu od lakieru mają naturalne pochodzenie, a to powoduje inny rodzaj oddziaływania na drewno. Taka powłoka nie łuszczy się, nie pęka, a ponadto jest przyjazna dla środowiska, z którego pochodzi. Przewagą jest również możliwość miejscowej renowacji bez wcześniejszego gruntowania czy szlifowania całej powierzchni.

Z kolei w porównaniu do olejów, olejowoski nie tylko wnikają głęboko w drewno i chronią je od środka, ale także chronią na zewnątrz tworząc cienką woskową powłokę. Pory drewna pozostają otwarte, dzięki czemu może ono bez przeszkód przyjmować i oddawać wilgoć poprawiając mikroklimat pomieszczenia. Powłoki na bazie naturalnych olejów dobrze przywierają do powierzchni bez gruntowania. Już naniesienie cienkiej warstwy jest wystarczające, a wysoka zawartość cząstek stałych gwarantuje doskonałe pokrycie powierzchni i poprawia wydajność.

Pielęgnacja drewna zewnętrznego – na co zwrócić uwagę?

Sezon letni w pełni, więc na szczególną pielęgnację zasługują drewniane elementy zewnętrze – tarasy, elewacje, pergole czy płoty. Dlatego dobierając powłokę do ochrony drewna zewnętrznego należy zwrócić uwagę na dodatkowe właściwości, jak np. ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Filtr UV zawarty w impregnatach chroni strukturę i pozwala zachować właściwą wilgotność drewna.

Lazura, olej, a może wosk

Dobór powłoki zależy od rodzaj drewnianej powierzchni. Do wszelkich fasad, altan, wiat, ale i tarasów – zwłaszcza wykonanych z rodzimych gatunków drzew - sprawdzi się lazura olejna (w przypadku świerku i sosny zalecana jest ciemna lazura lub wręcz kryjący olej do drewna). Ma wyższą gęstość, działa hydrofobowo, chroni przed atakiem pleśni, alg i grzybów, a dodatkowo w jednej powłoce jednocześnie gruntuje i maluje.

Dla porównania olej lepiej sprawdzi się w przypadku drewna egzotycznego (oleiste drewna egzotyczne, np. Teak można pokryć nawet powłoką bezbarwną). Olej Ochronny UV przedłuża odstępy między renowacjami, zapewniając niewidzialną ochronę drewna przed promieniowaniem UV, które niszczą ligninę w drewnie powodując jego szarzenie. Miłośnikom kolorów poleca się barwne oleje kryjące, które ożywią (i zabezpieczą) ogród, ale nie tylko. Dzięki odpowiednim atestom są bezpieczne i odporne na pot i ślinę, co szczególnie sprawdzi się na drewnianych zabawkach.

Czytaj także: Schody zewnętrzne z gotowych bloków schodowych

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także