Najlepsze Domy
Planujemy ogród. Jak zaprojektować strefy w przestrzeni przydomowej

Planujemy ogród. Jak zaprojektować strefy w przestrzeni przydomowej

Prawidłowo urządzona przestrzeń przydomowa nie tylko spełnia estetyczne zapatrywania mieszkańców.

Prawidłowo urządzona przestrzeń przydomowa nie tylko spełnia estetyczne zapatrywania mieszkańców. Przede wszystkim powinna być urządzona logicznie i „z głową”. A przy tym uwzględniać specyfikę działki i jej sąsiedztwa.

Potrzeba posiadania projektu domu jest dla zdecydowanej większości inwestorów sprawą oczywistą. Nie da się zresztą tej kwestii ominąć, chociażby ze względu na obowiązujące prawo. Nieco inaczej rzecz się ma z projektem otoczenia domu. Tutaj co prawda prawo budowlane również stawia pewne wymagania – przede wszystkim lokalizacja budynku na działce, ale również dojście i dojazd czy śmietnik, których lokalizacja musi być określona w projekcie zagospodarowania terenu.

Jednak ogród wykonany zgodnie z tym projektem byłby po pierwsze śmiertelnie nudny, a po drugie – nie spełniałby w zasadzie żadnej funkcji. Po trzecie wreszcie – opracowanie zawarte w projekcie budowlanym obejmuje lokalizację poszczególnych elementów – ale już nie ich formę.

Warto więc nad kwestią organizacji ogrodu pochylić się nieco dłużej, aby nie zostawiać jej przypadkowi. Można w tym celu zatrudnić wyspecjalizowanego projektanta, czyli architekta krajobrazu. Warto to zrobić szczególnie wtedy, kiedy dysponujemy „trudną” działką (np. bardzo małą lub z dużym spadkiem terenu), ale także kiedy działka jest szczególnie atrakcyjna i mocno wyeksponowana. Można też próbować zająć się tym samemu. W każdym jednak wypadku dobrze jest trzymać się pewnej kolejności.

Pomyśleć i zaplanować
Pierwszym etapem projektowania powinien być podział na strefy. Najprawdopodobniej w każdym ogrodzie znajdzie się strefa „techniczna” z zewnętrznym miejscem postojowym, podjazdem do garażu i śmietnikiem, strefa wejściowa i wypoczynkowa.

Być może będziemy chcieli znaleźć miejsce na fragment ogródka warzywnego. Możliwe również, że dostrzeżemy potrzebę osłonięcia się od wiatru lub zapewnienia sobie większej intymności przez zastosowanie wysokiego żywopłotu lub szpaleru drzew. Może się przydać również plac zabaw dla najmłodszych domowników i ich gości.

Wszystkie te strefy powinny być logicznie rozmieszczone i połączone zarówno ze sobą, jak i z elementami budynku, na przykład tak, aby przestrzeń dla dzieci była dobrze widoczna z tarasu na którym będą przebywać ich opiekunowie. Z kolei przestrzeń „techniczna” powinna być nieco ukryta, a strefa wejściowa ułatwiać trafienie do drzwi.

Pierwszą decyzją będzie tu więc określenie skąd, dokąd i jakie ścieżki powinny prowadzić. Drugą – jak powinny wyglądać i czym być pokryte. To już kolejny etap projektowania, czyli rozwiązywanie detali.

Buszrem 02-001.1.jpg
Buszrem 02-001.1.jpg

Zagospodarowanie działki zgodnie z wymaganym prawnie projektem zagospodarowania terenu z projektu budowlanego i informacje zawarte na projekcie (rys. Buszrem).
1. Granica działki
2. Obowiązująca linia zabudowy
3. Lokalizacja budynku
4. Wejście na działkę
5. Główne wejście do budynku
6. Lokalizacja śmietnika
7. Wjazd na działkę
8. Wjazd do garażu
9. Lokalizacja tarasu
10. Podstawowe wymiary, odległości od granic działki.

  • Banzai,

    Fakt! W serwisie Planujemy ogród znalazłem odpowiedniego wykonawcę mojego ogrodu. Również polecam
  • Albina,

    Samemu ciężko, a jak nie mamy zielonego pojęcia o firmach, które zajmują się projektami i aranżacjami ogrodów, to nie ruszymy z miejsca. Polecam portal planujemyogrod.pl dysponujący bazą firm ogrodniczych z całej Polski. Z nimi stworzycie wymarzony ogród.
  • magdalena,

    w ogrodzie warto pomyśleć nad przestrzenią, placem zabaw dla dzieci, nad miejscem relaksu, oraz miejscem spotkań. Ja mam w ogrodzie plac zabaw dla dzieci. Moim miejscem relaksu jest ławka pod kasztanem. Tam mam oczko wodne które zbudowała mi firma www.phu-adviser.pl. Jest to ulubione miejsce również mojej rodziny.