Najlepsze Domy
Pielęgnacja żywopłotu

Pielęgnacja żywopłotu

W cięciu pielęgnacyjnym doskonale sprawdzą się nożyce do żywopłotu PowerGearTMX firmy Fiskars i to zarówno w żywopłotach złożonych z roślin liściastych, jak i iglaków. Fot. Fiskars
W cięciu pielęgnacyjnym doskonale sprawdzą się nożyce do żywopłotu PowerGearTMX firmy Fiskars i to zarówno w żywopłotach złożonych z roślin liściastych, jak i iglaków. Fot. Fiskars
Większość żywopłotów sadzi się w celach praktycznych – dla oznaczania granic czy zapewnienia cienia. Stanowią one doskonałe osłony przed wiatrem, czy hałasem, szczególnie w ogrodach położonych blisko drogi. Aby żywopłot mógł pełnić rolę pięknego ogrodzenia, cieszącego oko swoim kształtem i barwą, musi rosnąć kilka lat i być odpowiednio prowadzony. Pamiętajmy, że zakładając żywopłot dobrze jest połączyć jego walory użytkowe z ozdobnymi i tu ważny jest dobór odpowiednich roślin.

Żywopłot pełni bardzo różne funkcje w naszym ogrodzie i wpływa na jego charakter. Warto o niego dbać, tak aby stanowił powód do dumy i był ozdobą ogrodu. Szczególnie ważne jest cięcie pielęgnacyjne wykonywane w okresie wiosenno-letnim. 

Jakie rośliny?

Wybierając gatunek roślin trzeba wziąć pod uwagę wysokość, jaką mogą osiągnąć, rozłożystość, tempo wzrostu, odporność na panujące warunki klimatyczne i przystosowanie do rodzaju gleby w ogrodzie. Rośliny na żywopłoty, które mają pełnić funkcje ochronne, powinny być zwarte i gęste, a także dobrze znosić przycinanie. Najczęściej wybiera się gatunki iglaste, jak również liściaste. Niektóre są zimozielone, inne zrzucają liście na zimę. Jedne z najpopularniejszych iglaków to: żywotnik zachodni (łac. Thuja occidentalis), cis pospolity (łac. Taxus baccata). Natomiast wśród roślin liściastych dominują: ligustr pospolity (łac. Ligustrum vulgare), grab pospolity (łac. Carpinus betulus), buk pospolity (łac. Fagus sylvatica). Mieszając gatunki zimozielone i zrzucające liście, o ozdobnych kwiatach lub liściach można otrzymać piękną, żywą mozaikę.

Pielęgnacja żywopłotu to podstawa

Żywopłoty, którym chcemy nadać konkretną formę trzeba strzyc regularnie, zwykle 2 razy w roku, wiosną i późnym latem. To cięcie przy którym ścina się do kilkunastu cm nowych pędów. Dzięki temu zapewnimy odpowiednią wysokość żywopłotu oraz tempo wzrostu, a także gęstość i oczywiście formę. Pamiętajmy, że żywopłoty swobodne, którym nie nadajemy formy także wymagają regularnego cięcia. W tym przypadku usuwa się krzywo wyrastające pędy, a pozostałe przycina.

Czytaj także: Jak zadbać o żywopłot?

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!