×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 20 maj 2019 14:30

Wiosną, każdy trawnik potrzebuje „swojego SPA” – więcej tlenu, składników odżywczych i wody. Podstawowe prace o tej porze sezonu polegają przede wszystkim na dokładnym wygrabieniu warstwy filcu, wertykulacji, aeracji, dostarczeniu składników odżywczych oraz nawadnianiu.

Wraz z otwarciem nowego sezonu w ogrodach nadchodzi czas trawników, które będą zdobić posesję i ogród przez całe lato aż do późnej jesieni, stając się dodatkowym, naturalnym pokojem. Ich prawidłowa, systematyczna, pielęgnacja sprawi, że trawa będzie się stale odradzać, gęstnieć, tworząc coraz dorodniejszy soczysto-zielony dywan. Warto także pamiętać, że przysłowiowy angielski trawnik to trawnik gęsty i silny, regularnie koszony, podlewany i nawożony przez lata.

Wiosenna pielęgnacja trawy 

Do skutecznej rewitalizacji „zmęczonych” po zimie trawników przyczynia się aeracja i wertykulacja, które warto wykonywać każdej wiosny i powtarzać podczas sezonu zależnie od warunków i kondycji trawy. Aeracja, która dostarcza warstwie korzeniowej więcej tlenu i zwiększy właściwości sorpcyjne gleby, uodparnia trawę na letnie upały. Jest szczególnie rekomendowana na trawnikach o niejednolitej barwie, pokrytych filcem, i na której utrzymują się kałuże.

Podobne efekty zapewnia wertykulacja polegająca na pionowym nacinaniu darni, która również skutecznie usuwa mech i warstwę filcu.

W tym roku, ze względu na skąpe opady deszczu i wiosenną suszę, warto przede wszystkim zadbać o intensywne podlewanie trawników, najlepiej co 2-3 dni, by woda dotarła na głębokość 10-15 cm czyli do warstwy korzeniowej trawy. W przypadku świeżo założonych trawników, warto go nawadniać codziennie małą ilością wody przez ok. półtora miesiąca, ponieważ w mieszankach nasion traw znajdują się różne gatunki kiełkujące od 7 do 30 dni. Najbardziej skuteczną porą nawadniania jest wczesny poranek lub wieczór. Zachowując te podstawowe zasady podlewania, ograniczamy do minimum odparowywanie wody z gleby – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menadżer Produktu Maszyny Ogrodnicze w Aries Power Equipment.

Jeśli podłoże jest bardzo wysuszone, należy trawę nawadniać stopniowo, by woda mogła wsiąknąć w podłoże, a nie spływała po powierzchni lub nie tworzyła kałuż, które darni nie służą. Kałuże stojącej wody na trawniku wskazują też konieczność wykonania wertykulacji i aeracji. W warunkach suszy nawadnianie trawnika i ogrodu za pomocą zraszaczy może być utrudnione zwłaszcza na osiedlach, gdy sieć wodociągowa bywa obciążona. Wówczas warto mieć pompę ogrodową o odpowiednich parametrach i współpracującą z systemami zraszaczy, która pobierze wodę z dostępnych naturalnych zbiorników wody.

Stwórz dodatkowy, zielony pokój w swoim domu

Angielskie trawniki, od zawsze traktowane jako dodatkowy pokój w domu, uznawane są za ideał, który można osiągnąć stosując prawidłową i systematyczną pielęgnację, a przede wszystkim częste koszenie dobrze naostrzonymi ostrzami. Koszenie odmładza darń i sprawia, że trawa każdego roku staje się bardziej gęsta, bardziej odporna na warunki atmosferyczne i rośnie przez lata. Jak angielskie trawniki. Częste koszenie à l'anglaise zapobiega jej zakwitaniu, powoduje systematyczne zagęszczanie się darni, zapewnia wentylację i cyrkulację wody. Częste koszenie trawnika zapobiega także rozprzestrzenianiu się chwastów ograniczając tym samym potrzebę opryskiwania trawy środkami chwastobójczymi, na której bawią się dzieci i biegają, z nosem przy ziemi, domowe czworonogi. Koszenie sprzyja też wszystkim osobom uczulonym na pylenie traw, ponieważ skoszone rośliny nie mają możliwości wyprodukowania kwiatów ani pyłków.

W okresie intensywnej wegetacji roślin, warto kosić trawę 2 razy w tygodniu, najlepiej co 3-5 dni ustawiając w kosiarce pożądaną wysokość koszenia. Nowoczesne kosiarki posiadają systemy regulacji wysokości koszenia, które zapewniają łatwe i wygodne zarządzanie wysokością zielonego dywanu. W takie udogodnienie, siedmiostopniową regulację wysokości koszenia wyposażone są także najnowsze modele kosiarek HRX 476 i HRX 537 w zakresie 25-79 mm oraz 19-101 mm, a w HRX 476 wysokość ustawienia podwójnych noży ustawia się centralnie jednym przyciskiem – mówi Mariusz Czarnocki.

Systematyczne koszenie oznacza jednocześnie stopniowe przycinanie roślin do stale tej samej wysokości (rekomendowana wysokość trawy to ok. 5-6 cm). Bardzo szkodliwym dla trawy jest dopuszczenie do jej wyrośnięcia na znaczną wysokość i ścięcie nisko przy ziemi za jednym razem. Wysokiej trawie trzeba poświęcić więcej czasu i skosić ją etapami.

Najbardziej nowoczesną, bezobsługową receptą na utrzymanie trawnika stale na tej samej wysokości jest robot koszący, który, zależnie od zaprogramowania, może kosić trawnik codziennie i, jak w przypadku Honda Miimo – po milimetrze.

Angielskie trawniki są gęste, a trawa na nich silna, o jednorodnej intensywnej barwie. Uzyskanie i utrzymanie takiego efektu wymaga cierpliwości, zaangażowania i częstego koszenia – im częściej kosimy trawę, tym bardziej się ona zagęszcza i rozkrzewia. Pielęgnacja trawy pochłania sporo czasu, a nie wszyscy mogą swoim trawnikom poświęcać aż tyle uwagi. Można jednak pogodzić wszystkie życiowe obowiązki z regularnym koszeniem przekazując opiekę nad trawnikiem mechanicznemu asystentowi czyli robotowi koszącemu, dzięki któremu mamy więcej wolnego czasu co wpływa na zmianę stylu życia. Honda Miimo, dostępny również w wersji sterowanej za pomocą smartfona poprzez Bluetooth, kosi i w dzień i nocą, a jego praktycznie bezgłośna praca nie zakłóca spokoju ani domowników, ani spokoju sąsiadów – mówi Igor Biały, Manager Honda Miimo w Aries Power Equipment.

Dopełnieniem kompleksowej pielęgnacji idealnego trawnika jest nawożenie. Jedną z takich form, najbardziej ekologiczną, jest mulczowanie. Stosowane prawidłowo, sprzyja zdrowej kondycji trawy, zapewnia zachowanie wilgotności podłoża i darni, zapobiega erozji gleby i znacznie ułatwia proces koszenia bez konieczności tracenia czasu na opróżnianie kosza. Usprawnia także zarządzanie odpadami ogrodniczymi. Dziś, mając do dyspozycji najbardziej nowoczesne rozwiązania techniczne w ogrodzie, mulczowanie praktycznie robi się samo. 

Kosiarki, takie jak Honda HRX 476 C2 i HRX 537 C5 VKE, są wyposażone w łatwy w obsłudze system mielenia zmiennego, dzięki któremu za pomocą jednej przesuwanej dźwigni reguluje się, zależnie od warunków, ilość pokosu trafiającego do kosza i tego pozostawionego na powierzchni trawnika.

Mulczowanie jest domeną robota koszącego Honda Miimo, który stale mulczuje przycinając trawę nawet po milimetrze. Ten „mikro-pokos” pozostaje na trawie i szybko przekształca się w naturalną pożywkę co jednocześnie ogranicza konieczność stosowania nawozów sztucznych. W tym przypadku wilgotność pozostawianego na powierzchni pokosu nie ma znaczenia, ponieważ tak drobny pokos ulega procesowi rozkładu w szybkim tempie. 

Czytaj także: Prace w ogrodzie - bezpieczne, szybkie i wygodne. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także