Najlepsze Domy
Pielęgnacja metalowego ogrodzenia. Postaw na farby antykorozyjne

Pielęgnacja metalowego ogrodzenia. Postaw na farby antykorozyjne

 Aby metalowe ogrodzenie było prawdziwą ozdobą działki i jednocześnie skutecznie pełniło swoje najważniejsze funkcje, trzeba je regularnie konserwować i odświeżać. Fot. Joniec
Aby metalowe ogrodzenie było prawdziwą ozdobą działki i jednocześnie skutecznie pełniło swoje najważniejsze funkcje, trzeba je regularnie konserwować i odświeżać. Fot. Joniec
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że największym wrogiem metalowych elementów w ogrodzie jest rdza. Powstający pod wpływem długiego kontaktu z wodą i wilgocią pomarańczowy nalot nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również szkodzi powierzchniom stalowym, żeliwnym czy ocynkowanym. Na zaatakowanym przez rdzę ogrodzeniu najpierw pojawiają się charakterystyczne plamy, później materiał zaczyna się łuszczyć i kruszyć, a w konsekwencji mogą nawet pojawić się dziury bądź znaczne ubytki. Aby uniknąć takich sytuacji należy regularnie odnawiać parkan i zabezpieczać go farbami antykorozyjnymi, szczególną uwagę poświęcając przęsłom, zawiasom i elementom ozdobnym.

Ogrodzenie wokół domu musi spełniać dwie podstawowe funkcje: oddzielać posesję od reszty świata i chronić ją przed wizytami nieproszonych gości. W rzeczywistości jednak jego rola na tym się nie kończy, z powodzeniem może być również elementem dekoracyjnym. Wszystko zależy od rodzaju parkanu, jego stylistyki, a także – aktualnego stanu technicznego. Aby metalowe ogrodzenie było prawdziwą ozdobą działki i jednocześnie skutecznie pełniło swoje najważniejsze funkcje, trzeba je regularnie konserwować i odświeżać. Pomocne w tym będą farby antykorozyjne.

Ochrona i dekoracja za jednym pociągnięciem

W przypadku ogrodzeń wykonanych z metali żelaznych, takich jak stal i żeliwo, warto sięgnąć po Ferrobond. Pod nazwą tą kryje się jednoskładnikowa farba, łącząca w sobie właściwości trzech różnych produktów – gruntu, podkładu oraz powłoki dekoracyjnej. W praktyce oznacza to, że malując ogrodzenie tylko jednym preparatem można równocześnie zniwelować pierwsze oznaki rdzy, skutecznie zabezpieczyć je przed dalszą erozją i nadać powierzchni nowy kolor oraz jedwabiste wykończenie.

Czytaj także: Ogród nowocześnie oświetlony. 

Z punktu widzenia użytkownika bardzo ważne jest, że farbę można bez obaw aplikować wprost na rdzę, bez konieczności dokładnego oczyszczania skorodowanych elementów, a jedynie po wcześniejszym odtłuszczeniu, i usunięciu wszelkich luźnych fragmentów. Uzyskana powłoka nawet wtedy będzie trwała i stabilna, a właściwości antykorozyjne długoterminowe. Warto dodać, że w przypadku ogrodzeń ocynkowanych, stalowych lub z elementami aluminiowymi, taki sam efekt uzyskać można przy pomocy innego produktu - jednoskładnikowej, dekoracyjno-ochronnej farby Cynkobond. Powierzchnie pomalowane tym preparatem będą w zabezpieczone przed rdzą, a do tego przez długi czas będą prezentowały się świeżo.

Właściwe przygotowanie kluczem do sukcesu

Stosowanie nowoczesnych farb antykorozyjnych (np. Ferrobond lub Cynkobond) to szybki i łatwy sposób na odświeżenie wyglądu metalowych ogrodzeń oraz zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet najlepszej jakości produkt może nie spełnić pokładanych w nim nadziei, jeżeli nie będzie się go używało zgodnie z zaleceniami producenta i zasadami sztuki. W przypadku wyżej wymienionych farb do stosowania bezpośrednio na rdzę, najważniejsze jest staranne wymieszanie preparatu, ruchem sięgającym z samego dna puszki do góry. Należy to robić przez kilka minut, do czasu uzyskania jednolitego koloru, odpowiadającego próbnikowi.

W trakcie samego malowania czynność mieszania trzeba dodatkowo regularnie powtarzać. Konieczność ta wynika z faktu, że farby antykorozyjne są mieszaniną lekkich i ciężkich frakcji. Podczas składowania te cięższe osiadają na dnie, a lżejsze znajdują się bliżej powierzchni, stąd niewłaściwe mieszanie może skutkować niejednolitym kolorem, obniżoną trwałością powłoki oraz jej gorszymi właściwościami. Dodatkowy czas, poświęcony na staranne wymieszanie farb, zaowocuje zatem bardziej wytrzymałą i odporną na uszkodzenia powierzchnią na wszystkich metalowych elementach ogrodzenia.

Źródło: Den Braven.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!

REKLAMA