Najlepsze Domy
Ogród w stylu śródziemnomorskim

Ogród w stylu śródziemnomorskim

W ogrodzie w stylu śródziemnomorskim bardzo ważne jest wykorzystanie surowców naturalnych lub takich, które je przypominają. Należy pamiętać również o tym, że woda w tej strefie klimatycznej jest luksusem, zwłaszcza latem, dlatego przy aranżacji ogrodu rezygnuje się z dużych powierzchni trawników, na rzecz nawierzchni utwardzonych. Są one najczęściej wykonywane z piaskowca, marmuru czy granitu. Nie mniej jednak ze względu na ich wysoką cenę, warto rozważyć zastosowanie nawierzchni, która przypomina je wyglądem i estetyką.

W tej roli sprawdzą się nawierzchnie wykonane z kostki betonowej Polbruk Petra. Przy tworzeniu tego wzoru projektanci inspirowali się Skalnym Miastem w Jordanii. Petra to cztery nieregularne kształty pozwalające na dość dużą swobodę aranżacji. Trzy z nich to tzw. kostki brzegowe, które układa się na krawędzi ścieżki czy placu. Oprócz tego występuje jeden kształt pełny, który służy do wypełnienia przestrzeni pomiędzy brzegami ścieżki. Tę wersję kostki można z powodzeniem układać także w systemie step-by-step. Polega on na stosowaniu elementów pojedynczo, w równych odstępach z delikatnym przesunięciem, tak żeby stanowiły one swoisty deptak prowadzący do zacisznie położonej mini fontanny lub oczka wodnego, tak popularnego w ogrodach śródziemnomorskich. 

Czytaj także: Lekkie, nowoczesne meble ogrodowe. 

Polbruk Petra posiada dwie faktury: gładką i płukaną. Pierwsza z nich występuje w trzech wersjach kolorystycznych: alpen (popielato-szara), onyx (jasnobrązowa) i sahara (w kolorze piaskowca). Druga zaś – w kolorze bianka, który stanowi melanż bieli i szarości. Wszystkie te barwy świetnie skomponują się z soczyście zielonymi roślinami w ogrodzie śródziemnomorskim.

Oprócz pachnących ziół - rozmarynu, lawendy czy szałwii, warto pomyśleć o drzewach i krzewach, które sprawdzą się w naszym klimacie, takich jak różanecznik, bukszpan, laurowiśnia czy platan klonolistny. Warto zasadzić pnącza – winobluszcz czy winorośl, które osłonią nas latem przed palącymi promieniami słońca.

Źródło: Polbruk

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!