REKLAMA
Najlepsze Domy
Ogród w inteligentnej odsłonie

Ogród w inteligentnej odsłonie

Nowoczesne technologie zadbają o ogród lepiej niż jego właściciel. Nie tylko ułatwią utrzymanie przydomowej zieleni i pomogą zoptymalizować związane z tym koszty. Sprawią również, że otoczenie domu będzie jeszcze piękniejsze.

Inteligentny ogród to nie tylko komfort, ale przede wszystkim optymalne wykorzystanie warunków pogodowych, oszczędność czasu i bezpieczeństwo. Zarządzanie procesami nawadniania, oświetlenia, sterowanie markizami w przydomowej altanie lub na tarasie oraz możliwość sprawdzenia aktualnego stanu urządzeń w ogrodzie, to obecnie najczęściej stosowane rozwiązania automatyki ogrodowej.

Warto zaznaczyć jednak, iż jest duża różnica między inteligentnym ogrodem, a ogrodem z inteligentnymi urządzeniami. Inteligentny ogród to synchronizacja wszystkich działań, począwszy od podlewania, przez sterowanie oczkami wodnymi, sztucznymi kaskadami, kontrola nad temperaturą chodników i oświetleniem ogrodu, zarówno tym ozdobnym jak i użytkowym, po automatyzację bram, markiz, rolet i bieżący monitoring. To również generowanie własnego źródła światła, wody i kompostu.

W takim ogrodzie jedno urządzenie komunikuje się z innym, może odczytywać informacje z wielu czujników, detektorów i podejmować decyzje na podstawie naszych zachowań oraz zaprogramowanych funkcji. Daje także użytkownikowi pełną kontrolę i elastyczność w zakresie sterowania nawet podczas nieobecności w domu. System informuje bowiem właściciela posesji, lub osobę odpowiedzialną za jego utrzymanie o wykonaniu każdego polecenia, a dodatkowo (dzięki zamontowanym kamerom) w każdej chwili pokazuje na ekranie telefonu, tabletu lub komputera aktualny stan ogrodu. System można oczywiście zsynchronizować z technologią wykorzystaną w domu. Choć może działać zupełnie indywidualnie, stanowi on raczej przedłużenie, a nie odrębną całość.

Nawadnianie

Jeżeli w ogrodzie posiadamy wrażliwe rośliny, w takich kompletny system, który oceni warunki atmosferyczne i dobierze do nich intensywność nawadniania. Automatyczne technologie potrafią to robić samodzielnie, na kilka sposobów. Najbardziej przydatna będzie instalacja oparta na czujnikach wilgotności gleby. Pozwalają one zaprogramować porę i długość irygacji roślin, w zależności od temperatury powietrza, nasłonecznienia czy czasu jaki upłynął od ostatniego podlewania.

Instalacja jest w stanie odczytać nawet pomiary meteorologiczne i na ich podstawie zadecydować o intensywności nawadniania. Parametry mogą być ustawione tak, by podlewanie powtarzało się cyklicznie i bez naszej ingerencji, jedynie w oparciu o dane ze stacji pogodowej. Takie rozwiązanie gwarantuje zarówno piękny wygląd roślin, jak i całego ogrodu. Sprzyja również oszczędzaniu, działa bowiem tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebne.

System możemy wyposażyć także w dodatkowe czujniki ruchu - zainstalowane przy ścieżkach ogrodowych, chodnikach i najczęściej uczęszczanych miejscach. Sprawią, że natrysk wyłączy się na chwilę, umożliwiając tym samym swobodne przejście domownikom czy naszym gościom. Nie mniej ciekawe pod względem zastosowanej technologi są inteligentne kosiarki-roboty, które same koszą trawę. Radzą sobie z różnym ukształtowaniem terenu i warunkami pogodowymi, są też w stanie pracować podczas deszczu i upałów. Co więcej, użytkownik sam dostosowuje i reguluje harmonogram koszenia (praca w nocy, w dzień, przez całą dobę.).

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!