Najlepsze Domy
Ogród gotowy na lato

Ogród gotowy na lato

Porządki w ogrodzie przed sezonem letnim to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego ogrodnika i działkowca. To też dobra okazja, by pozwolić sobie na małą ucieczkę od miejskiego zgiełku. Pod lupę trzeba wziąć nie tylko młode drzewka i krzewy, ale też ogrodową architekturę – altanki, pergole czy deski na tarasie. Od czego zacząć?

Ogród jest nie tylko wizytówką domu, ale przede wszystkim miejscem wypoczynku i dobrej zabawy. Niestety przez nadmiar obowiązków zapominamy o tym klimatycznym miejscu, przez co staje się ono zaniedbane. Czasami wystarczy wprowadzić tylko kilka zmian, by w ogrodzie na nowo zapanował ład i porządek. 

Porządki zacznijmy od drewna

Na tarasie spędzamy sporo czasu, gdy wieczory robią się coraz cieplejsze. Bawią się na nim nasze dzieci, a ciepłe deski tarasowe są również rajem dla wszystkich czworonożnych domowników. Dlatego powinno być to miejsce funkcjonalne, ale przede wszystkim bezpieczne, zwłaszcza gdy nie jest chronione daszkiem albo markizą. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy wszystkie deski są prawidłowo przymocowane do legarów. Jeżeli nie, należy przystąpić do ich ponownego zamocowania. Możemy zrobić to samodzielnie za pomocą zwykłej wkrętarki i wkrętów do drewna. Warto sięgnąć po wkręty z powłoką cynkowaną, która chroni je przed działaniem wilgoci i mrozu.

Możemy wybrać też droższą wersją w stali nierdzewnej. Dzięki temu przetrwają długie lata bez śladu rdzy. Przy mocowaniu desek na tarasie oraz innych ogrodowych napraw (jak wymiana sztachet w płocie czy szybki remont altanki) sprawdzą się wersje z podwójnym gwintem i łbem grzybkowym. Pierwsza cecha wkrętów pozwoli nam mocować blisko krawędzi, a druga zapewni estetyczne wykończenie.

Wiosenna praca z drewnem w naszym ogrodzie to też odnawianie i ochrona różnych elementów przed działaniem promieni UV oraz wilgoci. Przed przystąpieniem do renowacji powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże. Nie powinno być ono mokre, ponieważ nie wchłonie żadnych substancji.

W przypadku wcześniej już malowanych konstrukcji musimy zeszlifować poprzednią warstwę i oczyścić powierzchnię z pyłu. Do impregnacji wybierzmy klasyczne i uniwersalne barwy, takie jak biel, szarość lub czerń, natomiast bezbarwnymi olejami i emaliami podkreślimy surowy i naturalny charakter np. tarasu lub mebli ogrodowych, a do odświeżenia ogrodzenia zdecydujmy się na lakierobejcę, która stworzy trwałą i gładką powłokę.

Poświęćmy uwagę zieleni! 

Po tym, jak pozbędziemy się okryć ochraniających rośliny i krzewy, koniecznie sprawdźmy stan ściółki. W razie ubytków należy ją uzupełnić. Warto zastanowić się nad przygotowaniem kompostu, czyli wykorzystaniem zeschniętych pędów roślin lub zeszłorocznych liści. Po ich rozłożeniu uzyskamy bardzo dobry naturalny nawóz, który posłuży każdej roślinie. Podczas wiosennego cięcia drzew i krzewów usuwamy tylko martwe, suche, połamane gałęzie i pędy. Rośliny, które regularnie są przycinane kwitną ładniej i bardziej obficie.

Kiedy uporządkujemy wszystkie grządki i rabatki, sprawdźmy stan trawnika. Najpierw dokładnie go wygrabmy. Takie wyczesanie pobudzi źdźbła trawy i napowietrzy drań. Jeżeli na trawniku widzimy grubą warstwę przypominającą filc, musimy przystąpić do wertykulacji podłoża, czyli nacięcia drani i usunięcia resztek z murawy. Dzięki takiemu zabiegowi do korzeni będzie docierało więcej wody i nawozu, a trawa zaprezentuje się okazalej.

  • baska40,

    Drewno wymaga impregnacji, żeby dobrze wyglądało. Poprosiłam fachowca z parkietlux, który nam stawiał taras, żeby go zaimpregnował i mam to z głowy. Po co ma mnie głowa boleć od tych impregnatów jak można to komuś zlecić.