×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ogród funkcjonalny

Ogród funkcjonalny

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 05 sty 2016 15:19

Funkcjonalność to jedna z ważniejszych cech ogrodu. Warto wiedzieć, jak zaplanować otoczenie domu, by było zarówno piękne, jak i praktyczne.

Funkcjonalność to jedna z ważniejszych cech ogrodu. Warto wiedzieć, jak zaplanować otoczenie domu, by było zarówno piękne, jak i praktyczne.

Podczas projektowania działki nie ma miejsca na popełnienie błędu. Późniejsze zmiany w zrealizowanych już pomysłach dotyczących np.: instalacji nawadniania, oświetlenia czy nawierzchni ciągów komunikacyjnych, mogą być kosztowne i trudne do przeprowadzenia. Z tego względu należy pamiętać o kilku ważnych aspektach projektowania, a całą koncepcję starannie przemyśleć. Dzięki temu uzyskany efekt będzie satysfakcjonujący i długotrwały, nawet jeżeli nasze oczekiwania względem ogrodu ulegną małej zmianie.

Jaki ogród?
Przed przygotowaniem projektu, warto odpowiedzieć sobie na pytania o to, jakie funkcje powinien spełniać ogród, kiedy i jak chcemy spędzać w nim czas oraz jak go wykorzystać w przyszłości. Celem nadrzędnym przy projektowaniu ogrodu jest bowiem jego dopasowanie do potrzeb i upodobań użytkowników. Nie bez znaczenia jest również wielkość placu, budżet i rozmach planowanego przedsięwzięcia. Inaczej bowiem będzie wyglądał ogród reprezentacyjny, dekoracyjny czy rekreacyjny.

Ogród będzie funkcjonalny, a jednocześnie cieszący oczy tylko wtedy, jeżeli podczas projektowania będziemy dążyć do harmonii całego otoczenia. Efektem powinno być spójne połączenie charakteru i kolorystyki domu z sąsiadującą przestrzenią: podjazdem, chodnikami, ogrodzeniem i bliskimi zabudowaniami – tłumaczy Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk.

Na nasze szczęście koncepcje można łączyć, tworząc w jednym ogrodzie różne strefy pełniące określone funkcje.

Planowanie stref
Zaplanowana koncepcja powinna tworzyć całość, uwzględniając wytyczenie poszczególnych stref, wielkość i charakter roślinności, elementy małej architektury ogrodowej oraz rodzaj nawierzchni – w tym chodników czy trawnika. Właściwy efekt możemy uzyskać poprzez staranne rozmieszczenie pól ogrodu wobec dominującego punktu np. domu. Osiągniemy to określając rozmieszczenie ścieżek i podjazdów w strefie komunikacyjnej oraz roślin dekoracyjnych w strefie reprezentacyjnej np. od strony frontowej domu. Z kolei strefa wypoczynkowa z altaną, grillem i placem zabaw powinna być z tyłu domu, podobnie jak np. pomieszczenie gospodarcze. Nie ma jednak jednej właściwej koncepcji odpowiadającej na oczekiwania i potrzeby wszystkich. Każdy projekt powinien być indywidualny, tym bardziej, jeżeli dotyczy wyodrębnienia poszczególnych stref funkcjonalnych.

Wydzielenie tzw. wnętrz ogrodowych, czyli pojedynczych przestrzeni pełniących określone funkcje, które razem decydują o użyteczności ogrodu, możliwe jest za pomocą zarówno kwiatów czy krzewów, jak i np. płotków, pergoli, a także obrzeży, gazonów oraz murków. Z ich pomocą można w atrakcyjny sposób aranżować przestrzeń: budować kwietniki, zabezpieczać bardziej reprezentacyjne rośliny, spiętrzać powierzchnię w przypadku nierówności.

Szczególnie istotne dla całej koncepcji architektonicznej ogrodu jest odpowiednie wytyczenie ścieżek i dobór kostek bądź płyt, z których będą wykonane. To właśnie alejki tworzą ramy ogrodu i oddzielają jego poszczególne strefy funkcjonalne. Wyodrębniona strefa rekreacyjna, zaciszne kąciki lub podjazdy, są niewątpliwym atutem każdej posesji – wyjaśnia Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk.

Wszelkie zmiany w projekcie ogrodu najlepiej skonsultować z wykwalifikowanym projektantem, który pomoże w opracowaniu koncepcji i doborze właściwych rozwiązań. Dzięki temu ogród będzie funkcjonalny i estetyczny, cieszący użytkowników przez lata.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także