Najlepsze Domy
Ogród bezpieczny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych

Ogród bezpieczny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych

Ogród tworzymy dla siebie – jako estetyczne miejsce relaksu i przede wszystkim dla dzieci - jako bezpieczne miejsce zabaw. I warto zadbać o odpowiedni dobór roślin, zaplanowanie kompozycji zieleni, obiektów małej architektury ogrodowej oraz obiektów użytkowych, usunąć gniazda os i szerszeni, a także stosować bezpieczne urządzenia do pielęgnacji zieleni, by to miejsce stało się ogrodem beztroskiego dzieciństwa – dla dzieci i dla dorosłych.

Możemy ograniczać reakcje alergiczne także poprzez systematyczne koszenie trawnika, by nie dopuścić do zakwitania i pylenia traw. Będzie to także  działanie z korzyścią dla samej trawy, ponieważ ich wykwitnięte źdźbła zamierają, wskutek czego na trawniku mogą pojawić się „łyse” plamy. Pylenie traw jest więc dodatkowym argumentem przemawiającym za koszeniem trawnika – radzi Lidia Tokarska.

Bezpieczna architektura

Bezpieczny ogród to także bezpieczne i funkcjonalne ukształtowanie terenu oraz mała architektura. W praktyce nie sprawdzają się liczne poziomy ani schodki. Ścieżki, jeśli mają być wybrukowane, oraz ewentualne schody, powinny być stworzone z szorstkich materiałów, które nie będą śliskie po opadach deszczu czy śniegu. Jednym z największych zagrożeń dla dzieci w ogrodzie są oczka wodne.

W przypadku istniejącego już oczka wodnego, należy zabezpieczyć jego brzegi i umocować siatkę tuż pod powierzchnią wody. Siatka zabezpieczy dzieci przed utonięciem, a dodatkowo ułatwi oczyszczanie wody z opadających liści. Natomiast jeśli ogród jest na etapie planowania, warto je zaprojektować pozostawiając wolne miejsce lub potraktować na początku jako miejsce na  piaskownicę. Poza tym, woda w ogrodzie może istnieć w różnych, kreatywnych i jednocześnie bezpiecznych dla dzieci formach, jak na przykład zaaranżowane przelewanie jej z dzbanów lub puszczenie  po łańcuchach – radzi Lidia Tokarska.

Bezpieczna technika w ogrodzie

Bezpieczny ogród tworzy również technika ogrodnicza – nowoczesne urządzenia do pielęgnacji zieleni skonstruowane z myślą o ich operatorach i użytkownikach ogrodów.

W kosiarkach Honda HRX, wyposażonych w innowacyjny układ podwójnych noży, oraz HRG zastosowano kilka nowoczesnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa obsługi maszyn, na przykład odrębne włączenie ostrzy po uruchomieniu silnika w formie Honda Rotoatop, sprzęgła układu tnącego kosiarki lub blokady Honda Blade Brake  zatrzymujących nóż tnący kosiarki już po 1/2 obrotu. Podobne zabezpieczenia zastosowano w glebogryzarce Honda FJ 500 – dźwigienkę blokującą przy manetce sprzęgła, która uniemożliwia przypadkowe uruchomienie maszyny. Należy jednak pamiętać i przestrzegać podstawowej zasady dokładnego zapoznania się z instrukcją obsługi danej maszyny przed jej pierwszym użytkowaniem. Warto również, w przypadku kosiarek, przed koszeniem usunąć z trawnika  kamienie oraz szyszki i leżące na nim gałęzie z rosnących w pobliżu drzew – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager  maszyn ogrodniczych w Aries Power Equipment, firmie będącej Generalnym Dystrybutorem maszyn i urządzeń Honda w Polsce.  

Przykładem bezpiecznego urządzenia do koszenia jest Honda Miimo – inteligentny robot koszący, który nie emitując spalin, bezpiecznie dla wszystkich użytkowników ogrodu samodzielnie kosi trawę według zaprogramowanych wytycznych właściciela. Wyposażony w innowacyjny sygnał cyfrowy i system czujników, zmienia kierunek poruszania się po trawniku po zetknięciu z przeszkodą – na przykład z nogą dziecka.

Podniesienie robota, przewrócenie czy nawet lekkie przechylenie podczas pracy powoduje natychmiastowe zatrzymanie noży, a ponowne uruchomienie robota jest możliwe wyłącznie po wprowadzeniu kodu PIN.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!