×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ogród bezpieczny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych

Ogród bezpieczny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 08 cze 2018 15:52

Ogród tworzymy dla siebie – jako estetyczne miejsce relaksu i przede wszystkim dla dzieci - jako bezpieczne miejsce zabaw. I warto zadbać o odpowiedni dobór roślin, zaplanowanie kompozycji zieleni, obiektów małej architektury ogrodowej oraz obiektów użytkowych, usunąć gniazda os i szerszeni, a także stosować bezpieczne urządzenia do pielęgnacji zieleni, by to miejsce stało się ogrodem beztroskiego dzieciństwa – dla dzieci i dla dorosłych.

Ogród jest miejscem, w którym bawiące się dzieci powinny czuć się swobodnie. Praktycznym rozwiązaniem jest sadzenie roślin, które szybko się odradzają i są łatwe w pielęgnacji. W ogrodzie dzieci poznają też otaczający je świat przez dotykanie i próbowanie. Niestety niektóre z roślin powodują zmiany skórne już przy zetknięciu się z nimi, a niektóre są trujące po spożyciu ich owoców lub innej części.

Planując sadzenie roślin w ogrodzie zawsze warto zastanowić się i sprawdzić, czy wybrana roślina jest bezpieczna dla dzieci. Trzeba pamiętać, że wśród roślin jest wiele trujących, kolczastych i alergennych. Najlepiej jest unikać ich upraw, zwłaszcza roślin trujących, przynajmniej w najbliższym otoczeniu domu i w zasięgu dziecka. Dodatkowo warto wydzielić w ogrodzie strefę dla dzieci i tak zaplanować oraz zabezpieczyć obiekty małej architektury w pozostałej części ogrodu jak oczko wodne, by nie stanowiły dla dzieci żadnego zagrożenia. Warto też zasięgnąć porady profesjonalnego projektanta ogrodu, który doradzi najlepsze i kreatywne rozwiązania, a także poleci bezpieczne nawozy do pielęgnacji zieleni – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon.

Bezpieczne rośliny?

W ogrodzie, w którym będą przebywały dzieci należy bezwzględnie unikać sadzenia roślin znanych z silnych właściwości trujących, jak bielunie („anielskie trąby”), wawrzynek wilczełyko, rycynus (rącznik pospolity) czy tojad mocny.  Silnie trująca jest konwalia majowa, zwłaszcza jej owoce, i złotokap.

Szkodliwe dla zdrowia są też:  igły cisu pospolitego, niedojrzałe owoce dzikiego bzu czarnego, tulipany, hiacynty, narcyzy, piwonie, zimowity jesienne, a także bluszcz, powojnik, hortensje i czerwone owoce ostrokrzewu. Jednak żadne ograniczenia w wyborze roślin nie zastąpią edukacji, dlatego już od najmłodszych lat dzieci powinny być uświadamiane jakie zagrożenia są konsekwencją brania do ust roślin bez pytania.

Zagrożenie dla małych dzieci stanowią też krzewy kolczaste, jak ognik, berberys czy śliwa tarnina, z których tworzy się żywopłoty ochronne oraz niektóre krzewy owocowe – w tym ostatnim przypadku warto posadzić bezkolcowe odmiany agrestu, jeżyn czy malin.

Krzewy kolczaste, które spełniają skuteczną funkcję ochronną w ogrodzie, należy sadzić na obrzeżach ogrodu i w zakątkach, do których małe dziecko ma utrudniony dostęp. Dzieciom starszym warto objaśniać świat roślinny, by unikały kontaktu z tymi krzewami, a jednocześnie poznawały otoczenie. Nie zapominajmy, że ogród dostarcza nam bardzo wielu tematów do rozmów o środowisku naturalnym. Dobrym rozwiązaniem, które przyciągnie uwagę dziecka, jest wspólne założenie jego własnej grządki – dodaje Lidia Tokarska.

Czytaj także: Podpowiadamy jak przygotować ogród na domowe garden party

Utrudnieniem, zwłaszcza dla dzieci, są alergeny roślinne. Nie mając wpływu na gatunki roślin rosnących w otoczeniu ogrodu, przynajmniej na własnym terenie warto unikać sadzenia traw ozdobnych,  leszczyny, olszy, brzozy i topoli.

Możemy ograniczać reakcje alergiczne także poprzez systematyczne koszenie trawnika, by nie dopuścić do zakwitania i pylenia traw. Będzie to także  działanie z korzyścią dla samej trawy, ponieważ ich wykwitnięte źdźbła zamierają, wskutek czego na trawniku mogą pojawić się „łyse” plamy. Pylenie traw jest więc dodatkowym argumentem przemawiającym za koszeniem trawnika – radzi Lidia Tokarska.

Bezpieczna architektura

Bezpieczny ogród to także bezpieczne i funkcjonalne ukształtowanie terenu oraz mała architektura. W praktyce nie sprawdzają się liczne poziomy ani schodki. Ścieżki, jeśli mają być wybrukowane, oraz ewentualne schody, powinny być stworzone z szorstkich materiałów, które nie będą śliskie po opadach deszczu czy śniegu. Jednym z największych zagrożeń dla dzieci w ogrodzie są oczka wodne.

W przypadku istniejącego już oczka wodnego, należy zabezpieczyć jego brzegi i umocować siatkę tuż pod powierzchnią wody. Siatka zabezpieczy dzieci przed utonięciem, a dodatkowo ułatwi oczyszczanie wody z opadających liści. Natomiast jeśli ogród jest na etapie planowania, warto je zaprojektować pozostawiając wolne miejsce lub potraktować na początku jako miejsce na  piaskownicę. Poza tym, woda w ogrodzie może istnieć w różnych, kreatywnych i jednocześnie bezpiecznych dla dzieci formach, jak na przykład zaaranżowane przelewanie jej z dzbanów lub puszczenie  po łańcuchach – radzi Lidia Tokarska.

Bezpieczna technika w ogrodzie

Bezpieczny ogród tworzy również technika ogrodnicza – nowoczesne urządzenia do pielęgnacji zieleni skonstruowane z myślą o ich operatorach i użytkownikach ogrodów.

W kosiarkach Honda HRX, wyposażonych w innowacyjny układ podwójnych noży, oraz HRG zastosowano kilka nowoczesnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa obsługi maszyn, na przykład odrębne włączenie ostrzy po uruchomieniu silnika w formie Honda Rotoatop, sprzęgła układu tnącego kosiarki lub blokady Honda Blade Brake  zatrzymujących nóż tnący kosiarki już po 1/2 obrotu. Podobne zabezpieczenia zastosowano w glebogryzarce Honda FJ 500 – dźwigienkę blokującą przy manetce sprzęgła, która uniemożliwia przypadkowe uruchomienie maszyny. Należy jednak pamiętać i przestrzegać podstawowej zasady dokładnego zapoznania się z instrukcją obsługi danej maszyny przed jej pierwszym użytkowaniem. Warto również, w przypadku kosiarek, przed koszeniem usunąć z trawnika  kamienie oraz szyszki i leżące na nim gałęzie z rosnących w pobliżu drzew – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager  maszyn ogrodniczych w Aries Power Equipment, firmie będącej Generalnym Dystrybutorem maszyn i urządzeń Honda w Polsce.  

Przykładem bezpiecznego urządzenia do koszenia jest Honda Miimo – inteligentny robot koszący, który nie emitując spalin, bezpiecznie dla wszystkich użytkowników ogrodu samodzielnie kosi trawę według zaprogramowanych wytycznych właściciela. Wyposażony w innowacyjny sygnał cyfrowy i system czujników, zmienia kierunek poruszania się po trawniku po zetknięciu z przeszkodą – na przykład z nogą dziecka.

Podniesienie robota, przewrócenie czy nawet lekkie przechylenie podczas pracy powoduje natychmiastowe zatrzymanie noży, a ponowne uruchomienie robota jest możliwe wyłącznie po wprowadzeniu kodu PIN.

Honda Miimo jest wyposażony w specjalną tarczę o 3 uchylnych ostrzach, które chowają się za tarczą w przypadku natrafienia na przeszkodę.  W najnowszym modelu, Honda Miimo 3000, tarcza jest powiększona o dodatkową powierzchnię, a ostrza są umocowane  ok. 1 cm przed jej brzegiem, dzięki czemu robot szybciej rozpoznaje przeszkodę na swojej ścieżce koszenia.

Jednym z rozwiązań jest zaprogramowanie koszenia w tych porach dnia, w których dzieci nie ma w ogrodzie, a nawet ustawienie koszenia w nocy. Włączenie trybu cichego oraz obniżenie prędkości obrotowej ostrzy i kół sprawia, że praca robota jest praktycznie niesłyszalna, a jego obecność w ogrodzie niezauważalna dla osób postronnych. W każdej sytuacji natomiast można jednym przyciskiem skierować Honda Miimo do bazy dokującej. Jest to bardzo wygodna i praktyczna funkcja w przypadku zabaw większej liczby dzieci w ogrodzie – wyjaśnia Robert Drzewek, menedżer produktuHonda Miimo z Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

Innym rozwiązaniem może być stworzenie wydzielonej strefy zabaw dla dzieci z piaszczystym podłożem i wyłączenie tego obszaru z strefy koszenia za pomocą przewodu granicznego. Bezpieczeństwo w ogrodzie to również jakość noży maszyn do koszenia – we wszystkich kosiarkach Honda noże wykonane są ze sprężystej stali, dzięki czemu wyginają się w przypadku natrafienia na przeszkodę, ale nie pękają i nie pozostawiają ostrych odłamków na trawie.

Nowy wymiar bezpieczeństwa

Dziś, bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń ogrodniczych nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście dbałości o środowisko i zdrowy tryb życia - jak najniższy poziom emisji spalin oraz hałasu staje się  coraz ważniejszym kryterium doboru maszyn ogrodniczych. Honda, uznawana za jedną z najbardziej ekologicznych marek świata, stale rozwija urządzenia bateryjne, jak Honda Miimo i urządzenia akumulatorowe oraz udoskonala maszyny spalinowe.  Poziom hałasu większości urządzeń spalinowych jest o 30% niższy od aktualnych standardów Unii Europejskiej, dzięki zastosowaniu kombinacji 4-suwowego silnika lub, jak w wielofunkcyjnym narzędziu Honda Versatool, kosach i dmuchawach, jego wersji mini z konstrukcją obudowy  i doborem materiału, z którego obudowa jest wykonana.

Znaczne wyciszenie kosiarek Honda, elektrycznych HRE jak i spalinowych z serii HRX oraz IZY, jest również wynikiem udoskonalenia kanałów odprowadzających pokos. Główną zaletą silników 4-suwowych jest też istotnie obniżony poziom emisji spalin - o 85% niższy od tego emitowanego przez klasyczne urządzenia z silnikiem 2-suwowym. Ma to istotne znaczenie dla zdrowia użytkownika sprzętu, ponieważ podczas pracy kosą i wykaszarką, silnik jest blisko ciała i często dość blisko twarzy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także