Najlepsze Domy
Mulczowanie trawy 

Mulczowanie trawy 

Mulczowanie polega na skoszeniu i rozdrobnieniu trawy, a następnie pokryciu powierzchni trawnika cienką warstwą pokosu, który z czasem przekształca się w naturalny nawóz.

W trakcie całego sezonu ogrodniczego, a zwłaszcza w fazie intensywnego wzrostu trawy, wskutek koszenia tworzymy ogromne masy bioproduktu jakim jest pokos. Szacuje się, że pokos stanowi 2/3 odpadów ogrodowych i dlatego warto go wykorzystać w praktyczny sposób: ściętą trawę można odkładać na kompostownik, można nią ściółkować rabaty, zbierać do specjalnych worków i przekazywać służbom komunalnym. Praktycznym, ekologicznym i łatwym w realizacji sposobem zagospodarowania pokosu jest też mulczowanie trawy.

Ta metoda pielęgnacji trawników stała się możliwa i łatwa w wykonaniu dzięki nowoczesnym urządzeniom ogrodniczym wyposażonym w specjalny system mielenia jak Honda Versamow i system podwójnych noży Honda MicroCut, które rozdrabniają pokos i pozostawiają go na powierzchni w postaci cienkiej, równomiernej warstwy. Innowacyjność podwójnych ostrzy polega na tym, że nóż górny wykonuje cięcie podstawowe, a dolny – cięcie wykańczające. Natomiast system Versamow, zarządzany jedną dźwignią Clip Director, umożliwia regulowanie ilości trawy, która ma trafić do kosza i tej, która ma pokryć cienką warstwą powierzchnię trawnika. W ten sposób operator kosiarki, na przykład Honda HRX 476 czy HRX 537 sam dostosowuje ilość mulczowanej trawy do warunków pogodowych oraz wysokości roślin – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w Aries Power Equipment. 

Prawidłowo wykonywane mulczowanie przynosi wymierne korzyści - cienka warstwa równomiernie rozłożonego pokosu:

- ogranicza parowanie wody
- spowalnia wzrost chwastów
- zapobiega erozji gleby
- przekształcona w naturalny nawóz, odżywia trawę
- zmniejsza ilość gromadzonych odpadów ogrodowych

Mulczowanie realizowane z pomocą nowoczesnych kosiarek dodatkowo umożliwia lepszą organizację czasu i pracy w ogrodzie ani nie wymaga wysiłku fizycznego.

7 podstawowych zasad prawidłowego mulczowania

1. Trawa rosnąca na glebie wilgotnej nie powinna być zbyt często mulczowana. Mulczowanie jest wskazane w przypadku gleb piaszczystych i jałowych, gdyż dzięki temu gleba poprawia swoje właściwości.
2. Mulczowany trawnik nie powinien być za często nawożony – to rozkładający się pokos będzie odżywiać rośliny.
3. Trawnik powinien być regularnie koszony przed mulczowaniem, by na trawie pozostały tylko ścięte młode źdźbła, które szybciej przekształcają się w nawóz. Stare źdźbła i kwiatostany mogą utworzyć na trawie szkodliwy filc. Dlatego też do koszenia warto używać kosiarki, np. Honda HRX 537, HRG 466 SKEP czy kosiarki traktorowe jak Honda HF 2417 i HF 2622, z wielostopniową regulacją wysokości koszenia.
4. Trawa musi być sucha. Mokra utrudni równomierne rozłożenie pokosu i zacznie gnić.
5. Pokos musi być bardzo dokładnie rozdrobniony, ponieważ tylko wtedy szybko zamieni się w nawóz. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na kosiarki wyposażone w innowacyjny system podwójnych noży.
6. Warstwa pokosu pozostawiona na trawniku musi być cienka i równomiernie rozrzucona.
7. Mulczowany trawnik należy obserwować i jeśli jego kondycja osłabia się, trzeba zastosować koszenie ze zbiorem pokosu do kosza naprzemiennie z mulczowaniem.

Technika mulczowania

W prawidłowym i łatwym w przeprowadzeniu mulczowania trawy w sukurs przychodzi nowoczesna technika czyli kosiarki wyposażone w wielostopniową regulację koszenia, dobrze naostrzone noże a najlepiej w układ podwójnych noży oraz system mulczowania zmiennego. 

Czytaj także: Bezpieczny ogród. 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!