Najlepsze Domy
Letnia aranżacja ogrodu

Letnia aranżacja ogrodu

Aranżację ogrodu rozpocznijmy od sporządzenia dobrego planu – zorientujmy się ile mamy powierzchni do zagospodarowania, jakie rośliny będą miały w nim odpowiednie warunki i przede wszystkim jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Pamiętajmy o rozsądnym rozplanowaniu przestrzeni – to co można zastosować w dużym ogrodzie nie zawsze sprawdzi się w mniejszym.

1. Zadbaj o kwiaty i zielone rośliny

Pierwszym etapem, od którego powinniśmy zacząć urządzanie swojego ogrodu jest wypielęgnowanie obecnych roślin i trawy. Jeśli przez znaczne upały stała się żółta i mało atrakcyjna warto zastąpić ją tą w rolce. Taką gotową trawę można kupić w każdym sklepie ogrodniczym lub nabyć z uprawy – wówczas jej koszt będzie znacznie niższy. Kolorowe kwiaty w donicach czy zielone tuje w formie ogrodzenia z pewnością ożywią każdą działkę. Jeśli decydujemy się na zakup nowych roślin wybierzmy te długo kwitnące – dobrym wyborem jest fioletowa kocimiętka, rozłożyste hortensje czy różowa tawulka. Zainwestowanie właśnie w takie gatunki sprawi, że będziemy mogli cieszyć się pięknym ogrodem od wiosny do jesieni.

2. Zaaranżuj kominek zewnętrzny

Kto z nas nie marzy o spotkaniach z przyjaciółmi w ogrodzie, ciesząc się widokiem zewnętrznego kominka? Wprowadza on nie tylko niesamowity klimat, ale również w chłodniejsze, letnie wieczory staje się świetną alternatywą dla ogrzewaczy. Możemy go postawić nawet na niewielkiej posesji i to bez pozwolenia na budowę. Jeśli zdecydowaliście się na stworzenie takiego kominka, pamiętajcie aby był spójny ze stylem domu – utrzymany w zbliżonej kolorystyce i zbudowany z podobnych materiałów budowlanych. Okładzina może nawiązywać do elewacji, cokołu lub samego komina. W przypadku nowoczesnych budowli sprawdzą się proste i minimalistyczne dekory, zaś do domu o tradycyjnej zabudowie pasować będzie wzór rustykalny. Kominek zewnętrzny można zbudować w otoczeniu architektury ogrodowej lub jeśli dysponujemy już jednym w salonie, dobudujmy do niego bliźniaczy.

Tego typu konstrukcje stawia się po obu stronach ściany przylegającej do tarasu. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie, ze względu na wspólne elementy konstrukcyjne i architektoniczne.

Każdy, kto decyduje się na dobudowanie do obecnego kominka drugiego zewnętrznego musi pamiętać, że oba muszą mieć własny przewód kominowy – obudowa może pozostać wspólna. Ścianę pomiędzy nimi należy odpowiednio zabezpieczyć, zgodnie z zasadami budowlanymi. Nowa konstrukcja powinna być usytuowana jak najbliższej komina i posadowiona na płycie fundamentowej, na tej samej wysokości, co ława fundamentowa ściany zewnętrznej domu. Gotowy kominek stawiamy z zachowaną dylatacją pomiędzy ścianą fundamentową i nośną budynku. Nie zapominajmy o najważniejszym – kominie, który zarówno w przypadku kominka zewnętrznego, jak i wewnętrznego musi sięgać ponad dach domu, zgodnie z obowiązującymi zasadami lub dokumentacja projektową – tłumaczy Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

Jeśli zdecydujemy się na tego typu kominek możemy wprowadzić do niego dodatkową funkcję grilla. Jest to rozwiązanie cieszące się dużym zainteresowaniem szczególnie w okresie letnim. Możemy go zrobić już w istniejącym kominku zewnętrznym lub zdecydować się na stacjonarny, który wówczas wystarczy podłączyć do komina.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!