REKLAMA
Najlepsze Domy
Komórka przy domu. Jak ją zbudować?

Komórka przy domu. Jak ją zbudować?

Każdy właściciel domu z ogrodem i działki potrzebuje dodatkowego miejsca na elektronarzędzia, narzędzia ogrodowe, rowery, meble ogrodowe czy też po prostu małego warsztatu. Wygospodarowanie takiego pomieszczenia w domu może być trudne, zwłaszcza że np. kosiarka nawet po konserwacji nadal pozostawia ślady (plamy po oleju z silnika, benzynie, resztki trawy) i zajmuje dużo przestrzeni. Dobrym pomysłem jest więc postawienie komórki.

Narzędzia, kosiarka czy też meble ogrodowe – wszystkie te sprzęty zwłaszcza po sezonie letnim wymagają odpowiedniego przechowywania, co zapewni im skuteczną ochronę aż do wiosny, kiedy to znów będziemy mogli z nich swobodnie korzystać. Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie funkcjonalnej komórki. Jak ją zbudować i jakie wymagania należy spełnić, aby cieszyć się solidnym i funkcjonalnym schowkiem?

Spełnij formalności i zacznij budowę

Budowę komórki o powierzchni do 25 metrów kwadratowych wystarczy zgłosić do urzędu gminy. Nie potrzebujemy na nią specjalnego pozwolenia. Należy jednak pamiętać, że na działkę o powierzchnię 500 metrów kwadratowych mogą przypadać jedynie dwie budowle tego typu (włączając w to altanki). Kolejnym utrudnieniem jest wymagana odległość schowka od płotu – podlega ona dokładnie takim samym restrykcjom, jak budowa domu i wynosi 3 metry. W przypadku tego typu budowli duże znaczenie ma też opinia sąsiada – przy wyznaczaniu lokalizacji składzika należy wziąć pod uwagę jego zdanie.

Przed rozpoczęciem budowy określmy też własne potrzeby, zaczynając od odpowiedzi na pytania: co dokładnie chcemy w tym pomieszczeniu przechowywać? Czy ma służyć ono tylko jako komórka czy również jako warsztat? Jeśli nasza wyobraźnia przestrzenna nie jest wystarczająca, warto sprawdzić rozmiary wszystkich większych sprzętów, które planujemy tam schować. Pozwoli to zdefiniować, jak dużo miejsca potrzebujemy.

Budowanie komórki, podobnie jak domu, rozpoczynamy od fundamentów. Im solidniejsze, tym większą zyskamy pewność, że składzik przetrwa trudne warunki pogodowe. Praktycznym rozwiązaniem są np. fundamentowe płyty betonowe.

Dalsze prace zależą od tego, jakiego rodzaju budynku gospodarczego potrzebujemy – drewnianego czy murowanego. Najpopularniejszy jest model pierwszy, lecz przy jego budowie należy pamiętać, by drewno nie stykało się bezpośrednio z gruntem, ponieważ szybko dojdzie do zawilgocenia. W tym wypadku podstawą jest właściwa impregnacja materiału.

Wybierz pokrycie dachowe

Jednym z najważniejszych elementów komórki jest pokrycie dachowe. Zabezpiecza nie tylko sam budynek, lecz również znajdujące się w nim rzeczy. Najprostszy w wykonaniu jest dach płaski, ale nie jest on odpowiedni do każdych warunków – dla przykładu, jeśli budynek usytuowany jest w rejonach górskich, pod wpływem zalegającego śniegu może się zapaść.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy, dzięki któremu śnieg będzie zsuwać się z połaci. Pomaga on również w odprowadzeniu wody opadowej. Dach jednospadowy sprawdzi się natomiast wtedy, gdy chcemy zyskać więcej przestrzeni w pomieszczeniu, np. na ustawienie dodatkowych, wysokich regałów. Ważny jest też materiał, z jakiego wykonane jest poszycie. Idealna do tego typu budowli jest ekologiczna płyta falista z włóknocementu.

Płyta falista Creaton wytwarzana jest z naturalnych surowców. Do tego jest estetyczna i dostępna w bogatej gamie kolorystycznej. Montuje się ją szybko i bez utrudnień, a wzmocnienie włóknami zbrojeniowymi i paskami polipropylenowymi zapewnia jej wytrzymałość. Materiał nie ulega przegrzaniu, pod połacią dachową nie powstają skropliny, możliwa jest więc rezygnacja z kosztownego systemu wentylacyjnego – mówi Robert Rudzki, Product Manager Creaton Polska.

Sprawdź zalety wybranego materiału

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!