Najlepsze Domy
Kącik relaksu na balkonie

Kącik relaksu na balkonie

Współczesne balkony to coraz częściej przedłużenie mieszkania, małe oazy spokoju, które tak samo jak inne części wnętrza wymagają estetycznej oprawy. Na co zwrócić uwagę przy aranżacji, szczególnie, jeśli balkon ma spełniać, zarówno reprezentacyjne, jak i praktyczne funkcje?

Jak zaprojektować balkon, aby stał się miłym kącikiem relaksu w mieście i ozdobą mieszkania na zewnątrz? Minimalistyczny design i oszczędna kolorystyka, czy meble z baldachimem, powiew śródziemnomorskiej bryzy i zapach pelargonii? Wszystko zależy od gustu i pomysłowości. 

Ważne, aby meble, kolory oraz dodatki były spójne pod względem barwy i stylistyki. Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie wakacyjnego klimatu ze słonecznych wysp greckich, pamiętajmy o charakterystycznej gamie kolorystycznej, naturalnych materiałach. Stara, urokliwa wiklinowa skrzynia może również stać się ciekawym elementem takiej aranżacji, jeśli użyjemy odpowiedniej emalii do jej odnowienia.

Pod niebem greckiej Hellady 

Klimat greckiego wypoczynku na chłodnych kamiennych tarasach można z powodzeniem przenieść na wielkomiejski grunt, mimo, że nasze balkony mają zdecydowanie mniejszy metraż, mniej zdobne balustrady i widok raczej na rodzime kasztanowce, niż kuszące gaje oliwne. Co jest niezbędne do stworzenia jasnej i promiennej aury oraz klimatu beztroskiego relaksu na miejskim balkonie? Po pierwsze barwy.

Pod niebem Hellady królują biele, błękity, odcienie szarości, głównie na ścianach, tkaninach, dodatkach. Po drugie, dobrze jest wydzielić strefy w przestrzeni, które spełnią różne funkcje: jadalni, strefy gościnnej oraz wypoczynkowej. Do biesiadowania i leżakowania najlepiej nadają się wygodne i lekkie meble - stoły, fotele, leżaki wykonane z wikliny, drewna, czy rattanu. Atmosferę intymności i spokoju tak ważną podczas odpoczynku zbudują również ażurowe drewniane konstrukcje, przepierzenia, parawany. Całości dopełni bujna roślinność, zwisające girlandami kolorowe surfinie, petunie, fuksje, czy rosnące w rozłożystych wazonach intensywnie różowe oleandry, róże, pelargonie.

Krok po kroku do wypoczynku w greckiej loggi

Aby stworzyć urokliwy i słoneczny zakątek do dionizyjskiego relaksu, należy przede wszystkim zadbać o porządek i ład na balkonie. Żadna to przyjemność pić poranną kawę i marzyć o greckich wyspach przy piętrzących się niepotrzebnych przedmiotach. Meble powinny raczej ograniczyć się do wygodnych foteli, leżaków, stolika i krzeseł. Jeśli pozwala nam na to przestrzeń, dobrym pomysłem jest zamontowanie hamaku lub plecionego siedziska-huśtawki. Meble na pewno warto udekorować poduszkami, kocami w marynistyczne wzory. Stary, ale ukochany, wiklinowy kufer, może z powodzeniem spełnić rolę wygodnego siedziska, jeśli nadamy mu odpowiedni kolor, położymy miękkie poduszki.

Dodatkowego śródziemnomorskiego akcentu doda mu zawieszony nad nim baldachim. Dla miłośników wszelkiego rodzaju ażurowych konstrukcji, dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie drewnianej ścianki. Nie musi być to antyczny, bogato rzeźbiony parawan, wystarczy klasyczna, prosta forma, która z powodzeniem spełni również praktyczną funkcję, przykładowo zakryje ścianę, na której widać ubytki, zadrapania, obtłuczenia.

Przy zastosowaniu drewna należy pamiętać o odpowiedniej ochronie materiału przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Kolorystyka na ścianach powinna być utrzymana w błękitach, bielach, szarościach, z ciemniejszymi odcieniami na meblach, czy dodatkach.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!