Najlepsze Domy
Jaki materiał na taras?

Jaki materiał na taras?

Wybór materiału, którym wykończymy nasz wymarzony taras bywa nie lada wyzwaniem. Zależy nam, aby prezentował się efektownie i tworzył spójną całość z fasadą domu, ale również żeby był trwały. Podpowiadamy, jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Z jakich materiałów wybudować taras? To pytanie, które często zadają sobie inwestorzy prywatni planujący budowę domu. Ekspert firmy Komplex Market podpowiada, jakie są argumenty za i przeciw aranżacji tarasów wykonanych z popularnych materiałów, czyli: drewna, kompozytu i płytek ceramicznych.

Taras z drewna

Bliskość natury oraz ładny wygląd to dwa najważniejsze czynniki przemawiające za wykorzystaniem drewnianych desek. O czym jednak warto wiedzieć jeszcze przed zakupem?

Dla niektórych osób wadą drewna może być konieczność regularnych impregnacji mniej więcej co 3-5 lat. Jeśli jednak nie stanowi to dla nas przeszkody, warto wziąć pod uwagę deski z tradycyjnego drewna, czyli np. ze świerku, modrzewia europejskiego bądź syberyjskiego czy egzotycznego gatunku bangkirai. Jeżeli natomiast zależy nam na drewnie niemalże bezobsługowym, czyli niewymagającym impregnacji i zabezpieczania przed czynnikami pogodowymi, warto zdecydować się na drewno modyfikowane termicznie Thermory. Materiał ten pod wpływem warunków atmosferycznych pięknie patynuje i nie będzie wymagał niemalże żadnych czynności pielęgnacyjnych przez następne 20-25 lat. Drewno jest także materiałem przyjaznym użytkownikom i bezpiecznym dla dzieci – mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market.

Taras z kompozytu

Tego rodzaju materiał często wybierany jest jako alternatywa dla drewna. Czy słusznie?

Deski z kompozytu są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych, w związku z czym nie wymagają impregnacji. Materiały te jednak różnią się wyglądem od tradycyjnego drewna, które cechuje charakterystyczne usłojenie. Do wad można zaliczyć fakt, że w upalne dni mocno się nagrzewają. Z tego powodu nie są najlepszym rozwiązaniem, jeśli lubimy chodzić boso po tarasie bądź chcemy zastosować tego typu nawierzchnię w pobliżu basenów. Wybierając kompozyt należy w szczególności zwrócić uwagę na jego jakość – niskiej jakości deski będą nie tylko nietrwałe, ale także pod wpływem promieni słonecznych zaczną zmieniać kolor, co w przypadku kompozytu jest rzadko pożądanym efektem – kontynuuje Kinga Liebchen.

Taras z płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne to często stosowane rozwiązanie przy wykańczaniu domów. Argumentami, które przemawiają za ich wykorzystaniem jest to, że wraz z upływem czasu zachowują swój pierwotny wygląd oraz są łatwe w czyszczeniu. Natomiast ich sporą wadą jest odpadanie od powierzchni, co wymaga dość częstych poprawek. Dodatkowo płytki ceramiczne, tak jak deski kompozytowe, mocno się nagrzewają, co nie sprzyja chodzeniu po tarasie bez klapek.

Wybór materiałów, z których wybudujemy nasz wymarzony taras zależy przede wszystkim od upodobań domowników. Warto jednak zastanowić się nad wszystkimi argumentami za i przeciw zastosowaniu poszczególnych rozwiązań. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że taras spełni nasze oczekiwania i pozwoli cieszyć się nim przez wiele kolejnych lat.

Czytaj także: Deski kompozytowe na tarasie. 

  • Szymon,

    @AlicjaMaj ma oczywiscie racje - w końcu od tego jestesmy drogie Panie ;p Ale racja glownie tez w tym ze drewno ma w sobie to cos - mozna po nim nawet boso smigac łapac 3-letniego syna w sobotni poranek jak przypadkowo ucieknie przez uchylony balkon ;) Wazne żeby jednak o nie dbac i chociaz raz na jakis czas zabezpieczyc dobrym srodkiem. W tym roku zresztą z kumplem olejowaliśmy Olejem do tarasów LuxDecor Premium w przerwie meczowej. To tak naprawde zadna robota - dobrze sie rozprowadzalo i ogarnelismy taras naprawde migiem
  • AlicjaMaj,

    Drewno ta urok, którego brakuje kompozytowi. Mam drewniany taras robiony przez parkietlux i chociaż trzeba go raz na jakiś czas oczyszczać i zabezpieczać (zaganiam męża do roboty) to jestem zadowolona z tego materiału. Spokojnie przetrwa lata w nienaruszonym stanie.