Najlepsze Domy
Jak radzić sobie ze śniegiem na dachu?

Jak radzić sobie ze śniegiem na dachu?

Metr sześcienny śnieżnego puchu waży 200 kg, mokrego śniegu – aż 800 kg, a topniejącego nawet 900 kg! Fot. Dobre Domy
Metr sześcienny śnieżnego puchu waży 200 kg, mokrego śniegu – aż 800 kg, a topniejącego nawet 900 kg! Fot. Dobre Domy
Tematem zalegającego śniegu na dachu powinni zainteresować się nie tylko mieszkańcy terenów górskich, ale też wszyscy właściciele domów. Choć zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, nadal trafiają się okresy, gdy intensywne opady całkowicie zmieniają otaczający krajobraz, paraliżują ruch na drodze i zmuszają właścicieli domów do intensywnego odśnieżania. Co zrobić w takich sytuacjach?

Metr sześcienny śnieżnego puchu waży 200 kg, mokrego śniegu – aż 800 kg, a topniejącego nawet 900 kg! Z tego względu każdy właściciel domu musi zadbać o to, aby na jego dachu nie zalegały zbyt duże ilości śniegu. Powinien także zabezpieczyć dach i przestrzeń pod nim tak, aby śnieg nie zagrażał osobom przebywającym w pobliżu domu. Specjaliści z pracowni architektonicznej Dobre Domy odpowiadają na kluczowe pytania związane ze śniegiem na dachu.

Dlaczego śnieg na dachu jest niebezpieczny?

Świeży śnieg pokrywający dach nie stanowi zbyt dużego zagrożenia. Metr sześcienny takiego puchu waży nie więcej niż 200 kg. Problemy zaczynają się jednak, gdy śnieg zalega przez kilka dni, a temperatura na zewnątrz rośnie. Wtedy śnieg staje się bardziej mokry, przez co zwiększa się jego masa – nawet do 900 kg! W efekcie istnieje większe ryzyko, że duża ilość ciężkiego śniegu gwałtownie zsunie się z dachu i zagrozi:

- osobom przebywającym pod dachem,

- zaparkowanym pod domem samochodom.

Co ważne, zalegający na dachu śnieg jest niebezpieczny nie tylko dla osób z zewnątrz, ale też dla domowników spędzających czas w środku budynku. Należy pamiętać, że każdy dach jest przystosowany do określonych obciążeń uwzględnionych na etapie projektowania domu. Gdy zostaną one przekroczone, dach może się lekko uszkodzić, a nawet całkowicie zawalić.

Jak odśnieżać dach?

Każdy właściciel domu jednorodzinnego musi zadbać o to, aby jego dachu nie pokrywała zbyt gruba warstwa śniegu. W razie niedopilnowania tego obowiązku może mu grozić mandat w wysokości 500–1000 zł. Do odśnieżania dachu warto wynająć profesjonalistów, którzy sprawnie usuną cały śnieg.

Dachy płaskie i o bardzo łagodnych skosach można jednak odśnieżyć samodzielnie. Warto wtedy pamiętać o 3 podstawowych zasadach.

1. Przy odśnieżaniu dachu należy być wyposażonym w liny zabezpieczające oraz odpowiednią odzież – kurtkę, która nie blokuję ruchów, nieślizgające się obuwie i kask.

2. Warto poprosić o pomoc drugą osobę, która będzie asekurowała osobę pracującą na wysokościach.

3. Przy odśnieżaniu dachu płaskiego nie można zgarniać całego śniegu w jedno miejsce, tylko regularnie wyrzucać śnieg poza powierzchnię dachu.

Czy zawsze trzeba odśnieżać dach?

Niektóre dachy domów mają tak duże skosy, że śnieg zsuwa się z nich samoistnie. Są to najczęściej dachy o kącie nachylenia powyżej 45°. W takich sytuacjach właściciele nieruchomości mogą zrezygnować z odśnieżania. Zarówno w trakcie opadów, jak i podczas odwilży śnieg będzie sam spadał z dachu.

Warto jednak pamiętać, że samodzielnie spadający śnieg – nawet w niewielkich ilościach – może być bardzo niebezpieczny dla osób przebywających w pobliżu domu.

Jak ochronić się przed spadającym śniegiem?

Aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób, każdy dach spadzisty musi zostać wyposażony w osłony przeciwśniegowe. Mogą to być:

- płotki przeciwśniegowe – montuje się je w niewielkiej odległości od dolnej krawędzi dachu. Są wykonane m.in. ze zgrzewanych i ocynkowanych płaskowników stalowych lub aluminiowych. Płotki przeciwśniegowe instaluje się na dachówkach ceramicznych i cementowych, blachodachówce i płytach falistych;

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!