Najlepsze Domy
Jak odpowiednio pracować kosiarką akumulatorową?

Jak odpowiednio pracować kosiarką akumulatorową?

Akumulator szybko się wyładował? Spokojnie, ze sprzętem jest wszystko w porządku. Wystarczy zastosować kilka porad i pamiętać o zasadach.

Ostrze – stępione. Trawa – wysoka. Napęd kół – niepotrzebnie włączony. W takich warunkach akumulator pozwala kosić trawę o połowę krócej niż chcielibyśmy. Jak ograniczyć zużycie energii w nim zgromadzonej? Wystarczy zastosować kilka prostych zasad.

To jest bardzo podobne do jazdy samochodem: producent podaje, że auto zużywa 6 litrów paliwa na 100 kilometrów, ale to dotyczy sytuacji wzorcowej, a więc: jeden pasażer, prosta droga, jednostajne tempo jazdy. Jeśli jednak na pokład zabierzemy jeszcze 4 osoby, droga jest kręta i wiedzie pod górę, a nam się bardzo spieszy, zużycie benzyny wzrośnie nawet o połowę – wyjaśnia Marcin Salata, menadżer marki Greenworks w Lange Łukaszuk. 

Czytaj także: Trawnik - jesienna pielęgnacja.

Jak dodaje, w przypadku kosiarek i ich akumulatorów producenci też podają pewien wzorzec, a więc zakładany czas pracy i obszar cięcia przy korzystaniu z urządzenia w trybie „eco”, czyli najmniejszego zużycia energii. Na każde dodatkowe utrudnienie i obciążenie maszyna potrzebuje dodatkowych „kęsów” energii, co oznacza, że akumulator szybciej się wyładowuje. Na co więc zwrócić uwagę?

Akumulator „dobrze wychowany”

Pierwszą ważną rzeczą, o której nie można zapomnieć, kupując kosiarkę akumulatorową, jest zadbanie o to, by jej akumulator został w odpowiedni sposób sformatowany. Co to oznacza?

Początkowa pojemność akumulatora jest stosunkowo niska – podkreśla ekspert. – Będzie magazynował więcej energii po kilku cyklach ładowania. Swoją maksymalną pojemność powinien osiągnąć po 15 takich pełnych cyklach – dodaje Marcin Salata.

Co robić, by kosiarka działała dłużej

To, jak długo pracuje maszyna z jednym w pełni naładowanym magazynem energii, zależy od tego, co robi użytkownik. Jest szereg elementów, które radykalnie pożerają prąd z akumulatora:

- Ostrość noży. Tępe ostrza kosiarki są przyczyną znacznego wzrostu zużycia energii. Trzeba je więc naostrzyć przynajmniej raz w sezonie, a jeśli używamy kosiarki częściej – nawet co kilka tygodni (poza tym stępione szarpią trawę, szkodząc jej zdrowiu).
- Wysokość trawy do skoszenia. Im wyższe są źdźbła, tym więcej energii potrzeba na ich skrócenie.
- Charakterystyka trawy. Cięcie gęstej, grubej lub mokrej sprawia, że akumulator wyładowuje się o wiele szybciej (na dodatek mokra trawa w czasie koszenia zbryla się, co zmniejsza skuteczność zabiegu).
- Zróżnicowanie terenu, na którym pracuje maszyna. Koszenie na stokach jest zdecydowanie bardziej energożerne.
- Funkcje dodatkowe. Każda z nich, a więc zbieranie ściętej trawy do kosza czy jej mulczowanie oznacza większe potrzeby energetyczne.
- Użycie trybu jazdy z napędem. Jeśli nie człowiek pcha kosiarkę, musi to robić silnik maszyny, a ten czerpie energię z akumulatora. Im większa prędkość i nachylenie nawierzchni, tym więcej prądu jest potrzebne.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!