×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Impregnacja drewna - praktyczne wskazówki

Impregnacja drewna - praktyczne wskazówki

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 17 lut 2016 10:11
Zaktualizowano: 17 lut 2016 10:22

Zabezpieczenie materiału drzewnego przed niszczeniem jest niezwykle istotne. Zwłaszcza gdy w otoczeniu domu znajduje się wiele elementów narażonych na zgubne działanie czynników atmosferycznych i biologicznych. Jeżeli chcemy długo cieszyć się pierwotnym wyglądem drewna powinniśmy je regularnie (przed i po zimie) przeglądać.

Zabezpieczenie materiału drzewnego przed niszczeniem jest niezwykle istotne. Zwłaszcza gdy w otoczeniu domu znajduje się wiele elementów narażonych na zgubne działanie czynników atmosferycznych i biologicznych. Jeżeli chcemy długo cieszyć się pierwotnym wyglądem drewna powinniśmy je regularnie (przed i po zimie) przeglądać. W miejscach, w których zauważymy pierwsze działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jakieś uszkodzenia czy pęknięcia warto czym prędzej interweniować stosując odpowiednie preparaty.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, do których warto się stosować przystępując do prac impregnacyjnych. Zamieściliśmy też informację o metodach impregnacji drewna.

Praktyczne wskazówki:

1. Preparat zawsze nakładamy w kierunku wzdłuż słojów drewna – dzięki temu impregnat lepiej wnika w strukturę materiału.
2. Czytajmy uważnie etykiety – niekiedy preparat do drewna na zewnątrz jest przeznaczony jedynie do elementów drewnianych, zlokalizowanych pod zadaszeniem.
3. Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość warstw nie służy drewnu – ta pierwsza nie zapewni wystarczającej ochrony, w drugim wypadku zbyt gruba warstwa może pękać.
4. Pokrywając drewno preparatem barwiącym, dobrze jest dokonać próbnego malowania na niewielkiej powierzchni, które pozwoli nam zorientować się, czy dobrze dobraliśmy preparat.
5. Przygotowując do impregnacji drewno wcześniej zajęte przez grzybnię, musimy je wyczyścić. Podczas usuwania grzybni koniecznie trzeba założyć na twarz maskę zabezpieczającą, gdyż grzybnia w trakcie usuwania wydziela niebezpieczne toksyny.
6. Wyrabiajmy dobre nawyki. Dobrze jest dwa razy w roku, przed i po zimie, dokonać przeglądu elementów drewnianych. Dzięki temu wszelkie ewentualne zniszczenia czy zalążki grzybów zostaną wcześnie zauważone i łatwo naprawione.
7. Przed przystąpieniem do impregnacji drewna należy zabezpieczyć taśmą i folią malarską elementy, których nie będziemy impregnować.
8. Przygotowując drewno do impregnacji delikatnie szlifujemy powierzchnię, a następnie oczyszczamy ją za pomocą szczotki lub pędzla.
9. Przed przystąpieniem do malowania należy dokładnie wymieszać preparat impregnujący. Przy dużych powierzchniach czynność tą powinno powtarzać się w trakcie prac. Drugą warstwę nanosi się po upływie kilku godzin – zgodnie z opisem na etykiecie.
10. Po zakończeniu prac warto dokładnie umyć narzędzia używając do tego rozpuszczalnika. Umożliwi to ich kolejne użycie przy następnych pracach.

Sposoby impregnacji drewna:
1. Metoda powierzchniowa (malowanie i metoda natryskowa) – jest to najpopularniejszy sposób impregnacji drewna jednak najmniej skuteczny. Impregnat nanosi się na drewno za pomocą pędzla (malowanie) lub spryskiwacza (natrysk). Skuteczność tej metody określa się na około 3 lata.
Choć malowanie (lub metoda natryskowa) nie zapewniają tak trwałej ochrony jak zabezpieczone fabrycznie drewno, mają swoje zalety. Przede wszystkim samodzielna impregnacja drewna jest tańsza.

2. Impregnacja zanurzeniowa - metoda ta polega na zanurzeniu drewna w impregnacie na określony czas. Powoduje to lepszą (niż w metodzie powierzchniowej) penetrację struktury drewna przez impregnat. Skuteczność tej metody określa się na około 5-8 lat.

3. Metoda próżniowo-ciśnieniowa –to najskuteczniejsza metoda impregnacji drewna, podczas której preparat ochronny jest wciskany do wnętrza drewna poprzez jego przestrzenie (wykorzystywane jest zjawisko osmozy - zmieniając warunki ciśnienia w otoczeniu drewna powodujemy, że impregnat sam wciska się w przestrzenie międzykomórkowe w całej podatnej na uszkodzenia objętości drewna). Tak zabezpieczony materiał nawet silnie eksponowany na wpływ warunków atmosferycznych przetrwa 20 lat. Jako więźba, pod dachem, w warunkach w miarę stabilnych i w miarę suchych to drewno jest praktycznie niezniszczalne.
Impregnacji takiej, wymagającej zastosowania specjalistycznego sprzętu, dokonuje się jednak tylko w wyspecjalizowanych zakładach.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także