×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dach dobrze pokryty - zalety dachówki

Dach dobrze pokryty - zalety dachówki

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 24 kwi 2019 15:00

Jeśli chcemy zapewnić komfort mieszkańcom poddasza użytkowego, najrozsądniejszym i ze wszech miar korzystnym wyborem na pokrycie dachowe będzie dachówka.

Projekty domów z poddaszem użytkowym są aktualnie modnym trendem w budownictwie. W dużej mierze wynika to z dążenia do wydajnego, efektywnego i odpowiedzialnego wykorzystania dostępnej przestrzeni architektonicznej. Dach z odpowiednio dobranym materiałem na jego pokrycie jest kluczowym elementem mającym wpływ na komfortowe warunki mieszkania na poddaszu. Z pewnością takim właśnie materiałem jest dachówka, i to nie tylko z powodu efektownego wyglądu.

Już sam fakt, że wytwarza się ją z naturalnych składników, bo z gliny ceglarskiej (dachówka ceramiczna), bądź z zaprawy cementowej (dachówka cementowa), klasyfikuje ją do grupy pokryć ekologicznych.

Jak podkreśla Ryszard Mayer, Dyrektor Sprzedaży Creaton Polska – przy porównaniu dostępnych na rynku produktów należy wziąć pod uwagę kwestię ich „oddychania”. Dachówki przyjmują wilgoć pochodzącą z budynku i oddają ją na zewnątrz, podczas gdy na przykład blachodachówka całkowicie blokuje ten proces. Może to prowadzić do zawilgocenia budynku i rozwoju zagrzybienia. Inwestorzy wybierający dachówki cementowe zyskują przede wszystkim spokój na lata – trwałe i estetyczne pokrycie dachowe, które zapewnia skuteczną ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych i zdobi budynek.

Ważny jest zatem prócz walorów estetycznych połaci wykonanej z ceramiki lub cementu, także aspekt zdrowotny. Taki dach oddycha, a to sprzyja tworzeniu zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniach znajdujących się pod nim.

Poddasze użytkowe musi być dobrze zabezpieczone akustycznie i termicznie. Z tłumieniem hałasu najlepiej radzą sobie ciężkie pokrycia, a do takich należy dachówka. Ze względu na swoją dość dużą masę, nie łatwo będzie fali dźwiękowej wprawić ją w drgania. Dźwięki zarówno powietrzne jak i uderzeniowe, zostaną stłumione. Nie zakłóci więc ciszy ani hałas z ulicy, ani padający deszcz.

Najpopularniejsze obecnie domy jednorodzinne to dwukondygnacyjne konstrukcje z poddaszem użytkowym, na którym zwykle znajdują się sypialnie i pokoje dziecięce. W takiej sytuacji na pewno docenimy pokrycie dachu tłumiące intensywnie odgłosy z zewnątrz. To zdecydowanie podnosi poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i poprawia ich komfort – zaznacza Jarosław Kostrzewa, Trener w Akademii Creaton.

Czytaj także: Zalety dachówek wielkoformatowych.

Również korzystne są właściwości izolacyjne dachówki. Obliczeniowy współczynnik przewodności cieplnej λ waha się w granicach 1 – 1,5 W/(m x k), gdzie przykładowo dla miedzi wynosi 380 W/(m x k). Oznacza to, że w upalne dni, przy długiej ekspozycji słonecznej, ciepło nie będzie przewodzone do wewnątrz, lecz akumulowane w płytce dachówkowej, a kiedy temperatura spadnie, oddawane przez promieniowanie. Podobnie w zimie, poddasze będzie chronione przed utratą ciepła. Warto też zaznaczyć, że dachówka nagrzewa się bardzo wolno, a kumulacja ciepła nie wpłynie niekorzystnie na gabaryty, odkształcenia czy przemieszczanie się dachówek, bo ich liniowy współczynnik rozszerzalności cieplnej jest znikomy. Nie wywoła też zagrożenia pożarowego, gdyż ceramika jest niepalnym i najbardziej ognioodpornym materiałem.

Trwałości dachówki nie zagrożą też powtarzające się cykle zamarzania i rozmrażania, nie wpłyną na zmiany jej struktury, ponieważ jest produktem mrozoodpornym.

Nie do przecenienia będzie wygoda, jaką zyskamy montując pokrycie z dachówki, materiału trwałego, który może służyć i 150 lat w przypadku dachówki ceramicznej, a do 100 lat cementowej. Długowieczność dachówki nie oznacza, że wraz upływem czasu utraci ona swoje walory estetyczne. Jest odporna na zarysowania i na promieniowanie UV, nie wyblaknie więc i nie zmieni koloru.

Mimo zdecydowanej odporności na uszkodzenia większych powierzchni, może się zdarzyć, że zostanie mechanicznie uszkodzony jakiś element, wtedy jego niewielkie gabaryty pozwolą na szybką, bezproblemową wymianę. Drobno gabarytowość sprzyja nie tylko lepszemu przewietrzaniu dachu, ale w przeciwieństwie do pokryć wielkoformatowych, skuteczniej przeciwstawia się działaniu silnych wiatrów.

Źródło: Creaton

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także