Najlepsze Domy
Czy warto zainwestować w oświetlenie ogrodowe?

Czy warto zainwestować w oświetlenie ogrodowe?

Montaż oświetlenia zewnętrznego to niezawodny sposób na doświetlenie przydomowej przestrzeni, wyróżnienie najważniejszych miejsc w ogrodzie oraz wyeksponowanie dekoracyjnych detali na fasadzie budynku.

Przydomowy ogród to miejsce, które w pełnym słońcu zachwyca wszystkimi kolorami natury, bujną roślinnością i efektowną małą architekturą. Wraz z nadejściem zmroku wszelkie elementy krajobrazu stają się jednak mniej widoczne, a przestrzeń nabiera nieco tajemniczego charakteru. Z tego względu, zwłaszcza w jesienne i zimowe dni, gdy na zewnątrz szybko robi się ciemno, warto skorzystać z zewnętrznego systemu oświetleniowego. Ekspert firmy Libet podpowiada, dlaczego jeszcze jest to dobre rozwiązanie.

Właściwie dobrane lampy pozwalają na stworzenie nastrojowego klimatu w obrębie posesji, poprzez zaakcentowanie ciekawych okazów roślin czy też elementów małej architektury. Jednocześnie znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki nim łatwiej jest wieczorem trafić kluczem do zamka w drzwiach, poruszać się po ogrodowych ścieżkach i podjeździe, a także kontrolować dzieci bawiące się na tarasie w jesienne popołudnie. Zapalone po zmroku lampy zewnętrzne w dużym stopniu chronią również posesję przed intruzami, którym trudniej będzie ukryć się w zakamarkach działki.

Planując system oświetlenia ogrodu trzeba mieć na uwadze przede wszystkim względy praktyczne oraz kwestię bezpieczeństwa domowników. Najważniejszymi miejscami, w których powinniśmy zamontować oprawy, są zatem okolice furtki i drzwi wejściowych do domu, taras lub weranda, a także ciągi komunikacyjne i podjazd. Jeżeli w ogrodzie znajduje się altana, grill czy inna strefa relaksu, to również tam warto rozważyć ulokowanie kilku opraw świetlnych. Nie muszą to być jednak lampy zapalone na stałe, ale na przykład wyposażone w czujnik ruchu, wyjaśnia Kamil Drewczyński, ekspert firmy Libet.

Perfekcyjna aranżacja

Oczywiście warto pamiętać, że rozmieszczone na całej posesji lampy pełnią również funkcję estetyczną. Powinny zatem idealnie komponować się z całą aranżacją i być spójne z charakterem domu, a przy tym zostać odpowiednio dobrane do przeznaczenia. W niektórych miejscach na planie działki najlepiej sprawdzą się bowiem modele stojące, a w innych np. ścienne. Czasem dobrze również łączyć różne oprawy lub zdecydować się na mniej oczywiste koncepcje.

Weźmy pod lupę ciągi komunikacyjne na posesji. Tu znakomicie sprawdzają się stojące oprawy o strumieniu skierowanym w dół, dzięki czemu światło nas nie oślepia. Warto też zwrócić uwagę na rozwiązania najazdowe, które dyskretnie, z poziomu podłoża, pomagają bezpiecznie poruszać się po alejkach czy podjeździe, wyjaśnia ekspert.

Ciekawym pomysłem na doświetlenie ogrodowej przestrzeni i dodanie jej niezwykłego charakteru jest z kolei połączenie prostych, klasycznych lamp z wariantem ozdobnym.

Efektowne oprawy w formie kuli czy modele przypominające naturalny kamień znakomicie będą się prezentowały przy wejściu do domu lub na zadbanym trawniku. W kolekcjach takich, jak Libet Light by LightPro, są one dodatkowo wyposażone w pilota umożliwiającego sterowanie efektami kolorystycznymi , dodaje Kamil Drewczyński.

Maksymalne bezpieczeństwo na co dzień

Odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie ogrodowe pomoże rozjaśnić newralgiczne punkty na planie posesji oraz stanowi znakomite dopełnienie całej aranżacji. Aby jednak rzeczywiście spełniało wszystkie pokładane w nim nadzieje, musi być całkowicie bezpieczne i odporne na czynniki zewnętrzne. Powinno być również ekonomiczne, aby włączone przez długi czas urządzenie nie generowało wysokich kosztów.

  • Greg,

    Oświetlenie zewnętrzne powinno moim zdaniem dawać jedynie tyle światła ile to niezbędne dla bezpieczeństwa. Wokół domu poruszamy się w terenie znanym i nie potrzebujemy reflektorów. A łuna światła bijąca w okna domu raczej nie służy nocnemu wypoczynkowi. Jeśli już to widzę elementy drobne, punktowe – jak podświetlane elementy w nawierzchni (kształty różnych kostek brukowych) jakie oferuje np. Buszrem
  • wojtas01,

    Pewnie, że warto, lubimy długo siedzieć przy grillu, a po ciemku to można sobie połamać nogi o psie zabawki i wykopy po całym ogrodzie. Jak dobretarasy montowali nam taras to od razu zamówiliśmy takie słupki oświetleniowe wzdłuż ścieżki, chyba solarne o ile dobrze pamiętam.