×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Czas na wiosenne porządki wokół domu

Czas na wiosenne porządki wokół domu

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 21 kwi 2017 16:15

Wiosna to najlepszy czas na gruntowne sprzątanie naszej posesji. Wczesne działania porządkowe przy budynku i w ogrodzie, przełożą się na efekt i spokój przez resztę roku. Przed nami oględziny rynien i ścian, oczyszczanie nawierzchni oraz pielęgnacja zieleni. Od czego zacząć?

Przygotowania warto zacząć od zabezpieczenia elewacji przed zalaniem i zabrudzeniami z rynien. Opróżnimy je z osadu i liści za pomocą teleskopowej szczotki, za sprawą której możemy bezpiecznie pracować z parteru. Warto też upewnić się, że rynny wokół domu są szczelne, żeby później nie doszło do zachlapania świeżo odnowionych ścian.

Z pomocą drabiny teleskopowej sięgamy do rynny, gdzie zatykamy jej odpływ, po czym zalewamy ją wodą z węża ogrodowego. Jeśli woda ścieka od dołu, co najczęściej widać przy łączeniach, rury wymagają doszczelnienia. Taśma dekarska i masa uszczelniająca pomogą nam zalepić ubytki na większych powierzchniach, a szczeliny uzupełnimy kauczukowym uszczelniaczem.

Dbamy o elewację

Sprawdzamy ściany zewnętrzne pod kątem ich suchości. Szukamy wokół domu śladów zacieków pod dachem, rynnami i parapetami. Zawilgocenia rozpoznamy po pęknięciach na powierzchni ściany i po nieregularnych, ciemnych plamach. W takich miejscach możemy przeprowadzić test warstwy wierzchniej delikatnie nacinając ją nożykiem do tapet.

Kiedy tynk odpada przy lekkim nacisku, to trzeba go naprawić. Odkrywamy jego uszkodzoną warstwę na szerokości 10 cm, starając się nie zerwać siatki zbrojnej. Po oczyszczeniu i zagruntowaniu podłoża ubytek uzupełniamy tynkiem cienkowarstwowym.

Przy głębokich zawilgoceniach lub w przypadku uszkodzeń izolacji pod tynkiem wycinamy część zbrojenia wraz z podmokłą płytą styropianową. Zastępujemy ją nową, którą przymocujemy na klej PU. Następnego dnia na styropian kładziemy warstwę zbrojącą na bazie zaprawy klejowej do szpachlowania z mikrowłóknem, w której zatapiamy siatkę, przy zachowaniu 10 cm spadów. Po 3 dniach na nową warstwę stosujemy podkład tynkarski, a po jego wyschnięciu możemy końcowo pokryć zbrojenie tynkiem cienkowarstwowym - radzi technolog, Radosław Marciniec z firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej.

Brud ze ścian usuniemy myjką niskociśnieniową z dodatkiem środka do mycia elewacji. Miejscowo spryskujemy ściany taką mieszanką pod ciśnieniem 6 atmosfer i po 30 minutach spłukujemy je zimną wodą.

Przy usuwaniu nalotów bakteryjnych, zamiast detergentu używamy środka biobójczego, który również spłukujemy na zimno. Pozostaje nam pomalować odnowione powierzchnie korzystając z farby dopasowanej do reszty elewacji. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także