Najlepsze Domy
Betonowe okładziny tarasów

Betonowe okładziny tarasów

Fot. Polbruk
Fot. Polbruk
Betonowe okładziny tarasów to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie trwałość rozwiązań i ciekawy design. Ich niewątpliwym atutem jest również oszczędność czasu i pieniędzy, które trzeba poświęcić na zabiegi konserwacyjne.

Taras to przedłużenie naszego salonu i zwykle najbardziej reprezentacyjne miejsce w ogrodzie, gdzie przyjmujemy gości i spędzamy czas w ich towarzystwie. W związku z tym powinien on być jednocześnie piękny i wytrzymały oraz odporny na uszkodzenia.

Najważniejszym elementem i podstawą każdego założenia tarasowego jest nawierzchnia. Standardowo można ją wykonać z surowców naturalnych, takich jak drewno czy kamień. Jednak z praktycznego i kosztowego punktu widzenia lepiej wybrać takie, które z powodzeniem je imitują, a są o wiele łatwiejsze w konserwacji i tańsze w zakupie.

Kostki i płyty betonowe to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którym zależy na trwałości nawierzchni tarasowych. Ponadto są one proste i tanie w utrzymaniu. Natomiast jeśli chodzi o design, to śmiało można stwierdzić, że wzornictwo jest w tej chwili tak bogate, że przewyższa to, co wymyśliła natura – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk.

Wybór wzorów i kolorów jest bardzo szeroki, pamiętajmy jednak o tym, że gdy wybieramy nawierzchnię, musi ona współgrać z architekturą naszego domu i ogrodu.

Nowoczesność w dużym formacie

Domy, który obecnie są projektowane w Polsce, tworzą prawdziwy przegląd architektoniczny. Dużą popularnością cieszą się budynki wybudowane w stylu nowoczesnym o prostej geometrycznej formie, z dużymi powierzchniami przeszklonymi oraz elewacjami wykonanymi z blachy, cegły klinkierowej (zwykle w kolorze szarym) lub okładzin imitujących drewno. Do tego rodzaju architektury projektowane są zwykle ogrody w stylu nowoczesnym – stawiające na geometryczne, proste, wręcz minimalistyczne rozwiązania oparte na kontraście zieleni z architekturą.

Przy takich założeniach naturalnym wyborem są nawierzchnie wykonane z płyt lub kostki betonowej o dużym formacie i minimalistycznym designie. Niezwykłą popularność zyskały te utrzymane w tonacji szarości i beżów – mówi Wojciech Średniawa.

Betonowo i naturalnie

W nowoczesnej architekturze przy budowie tarasów często stosowane są surowce naturalne. Drewno to jedno z ciekawszych i bardziej estetycznych rozwiązań. Wymaga ono jednak pracochłonnych zabiegów konserwacyjnych. Dla przykładu producenci desek wykonanych z egzotycznego drewna bangkirai zalecają przeprowadzanie dwa razy w roku czyszczenia mechanicznego nawierzchni, jej mycia, a następnie po wyschnięciu konserwacji za pomocą oleju do drewna. Tylko w ten sposób konserwowany taras utrzyma swoją estetykę oraz naturalną barwę drewna. O wiele prostszym i mniej pracochłonnym rozwiązaniem, a do tego równie estetycznym, jest wykonanie tarasu z tzw. desek betonowych.

Czytaj także: Gresowe płytki w ogrodzie i na tarasie.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!