Najlepsze Domy
Balkon z pomysłem

Balkon z pomysłem

Mała powierzchnia balkonu może wydawać się nieustawna, dlatego najczęściej traktujemy to miejsce jako suszarnię w ciepłe dni lub przechowalnię rowerów i sprzętu, który nie mieści się w mieszkaniu. Ale nawet mały balkon może stać się idealnym miejscem do wypoczynku. Czasami wystarczy parę dodatków, aby stworzyć przytulną przestrzeń, która będzie przedłużeniem salonu. Najważniejsze, aby zagospodarować go w przemyślany sposób.

Balkon dla wielu z nas może stać się namiastką ogrodu. Dzięki kilku dekoracjom możemy wprowadzić tam przyjemny klimat. Kolorowe kwiaty, romantyczne światło lampek i ciepły koc to dodatki, których nie może zabraknąć podczas aranżacji tego miejsca. Jak więc urządzić balkon z pomysłem?

Krok 1: Posprzątaj i odmaluj

Najważniejszym elementem podczas aranżacji balkonu są porządki. Na zabrudzenia najczęściej są narażone balkony w dużych miastach oraz te bezpośrednio przy ruchliwej ulicy. Pył osadza się również na balustradach i ścianach, dlatego poza zwykłym sprzątaniem warto raz na jakiś czas odświeżyć kolory. W przypadku malowania wnęki wybierzmy jasną barwę, która optycznie powiększy przestrzeń. Pamiętajmy, że farba powinna być przeznaczona do zastosowań zewnętrznych. Produkty tego typu są bardziej trwałe i odporne na działanie słońca i wilgoci. Balkonową barierkę najpierw oczyśćmy z warstwy starej farby, a następnie zabezpieczmy impregnatem. Sprzątając balkon, zwróćmy też uwagę na podłogę. Jeżeli nie mamy czasu na renowację starych płytek ceramicznych, możemy wybrać mniej inwazyjną opcję, czyli położenie np. sztucznej trawy, która będzie namiastką własnego ogródka. Z kolei drewniana podłoga zapewni estetyczne i eleganckie wykończenie. Zabezpieczona olejem do drewnianych podłóg przetrwa długi czas, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Krok 2: Przymocuj i zawieś

Po uprzątnięciu i odświeżeniu możemy zając się dekorowaniem balkonu. Wybierając zieleń, powinniśmy wziąć pod uwagę nasłonecznienie oraz rodzaj donic, w jakich chcemy posadzić rośliny. W przypadku balkonów o mniejszej powierzchni wybierzmy te, które możemy przymocować do balustrad, powiesić pod sufitem lub przymocować bezpośrednio do ściany. Jeżeli dysponujemy dużym balkonem, możemy tworzyć różne kompozycje stojące. Montaż donic wiszących zaoszczędzi sporo miejsca i dodatkowo ozdobi balkonową wnękę. A jak zamocować zielone dekoracje?

W tym przypadku sprawdzi się wkręt oczkowy. Element ten przypomina dużo większą igłę. Sięgnijmy po te z ocynkowaną powłoką, która ochroni wkręty przed działaniem wilgoci i mrozu, a tym samym nie osłabi mocowania. Żeby przymocować je do podłoża, możemy użyć kołków rozporowych dopasowanych do rodzaju powierzchni. Jeżeli nie jesteśmy pewni, z jakiego materiału jest nasz sufit lub ściana, wybierzmy kołki uniwersalne, które nadają się do każdego rodzaju podłoża – betonu, cegły czy pustaków. Po wywierceniu otworu oczyśćmy go, a następnie umieśćmy w nim koszulkę. W nią należy wkręcić wkręt oczkowy i dopiero na tak przygotowanym mocowaniu zawieszamy doniczkę – tłumaczy Monika Jagiełło z fischerpolska.

Jeżeli zauważymy, że podłoże, w którym będziemy montować dekoracje, jest uszkodzone bądź donica ma duże wymiary i po wsypaniu ziemi będzie dosyć ciężka, warto sięgnąć po kotwę chemiczną. Taki rodzaj mocowania polega na łączeniu masy żywicznej ze stalowym elementem. To rozwiązanie z początku może wydawać się nieco bardziej skomplikowane, ale po chemię warto sięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy podłoże jest wyjątkowo słabe, stare lub zniszczone. W sieci znajdziemy mnóstwo poradników, które opisują korzystanie z zapraw chemicznych, a w marketach budowlanych zaopatrzymy się w niezbędne akcesoria. Zaprawa po zastygnięciu w otworze tworzy bardzo wytrzymałe, a zarazem bezpieczne mocowanie, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!