REKLAMA
Najlepsze Domy
Zobacz wnętrza domu urządzonego na modłę nowoczesnej jaskini

Zobacz wnętrza domu urządzonego na modłę nowoczesnej jaskini

Dająca schronienie kamienna jaskinia z legowiskiem z mchu i liści, w której ogień był źródłem światła i pozwalał ogrzać się podczas chłodów, była inspiracją do stworzenia projektu 4US inside – wnętrza domu architekta Dominika Respondka. Dominuje w nim czerń, która ma być tłem dla barwnego życia rodziny.

Dominik Respondek, architekt i designer – właściciel pracowni projektowej Otwarte Studio Sztuka z Częstochowy, przy pomocy ciemnych odcieni drewna i surowych materiałów, jakimi jest cegła, czarna ceramika i beton, stworzył przytulną enklawę dla siebie i swoich najbliższych. Miejsce, w którym wszyscy czują się bezpiecznie i komfortowo.

To bardzo nowoczesne, wyposażone w niezbędne urządzenia i starannie dopracowane w każdym detalu miejsce zostało zainspirowane powrotem człowieka do jego pierwotnego bezpiecznego schronienia – jaskini.

Początkowo nie było to założeniem architekta, ale takie skojarzenie pojawiło się u niego już po ukończeniu wnętrz. Układ domu został tak przemyślany, aby zmieściły się w nim wszystkie niezbędne pomieszczenia dla rodziny z trójką dzieci.

Na parterze jest obszerny salon otwarty na kuchnię i jadalnię, garderoba, schowek i toaleta. Piętro zajmują pokój dla gości, który na co dzień pełni także rolę gabinetu, pokoje dla dzieci i łazienka oraz strefa rodziców – sypialnia połączona z prywatną garderobą i łazienką.

Tło dla życia rodziny

Pomieszczenia tego domu zaskakują wszechobecną czernią. Jest ona niemal wszędzie: w sypialni, pokoju dziennym, salonie, kuchni, a nawet w łazience. W pierwszej chwili wydawać by się mogło, że mieszkanie w takiej kolorystyce może przytłaczać, a nawet przygnębiać. Nic jednak bardziej mylnego.

Wnętrza są zawsze w jakimś celu, a te domowe ten cel mają banalny – powinny być ciepłą przystanią – zauważył w jednym z wywiadów Dominik Respondek.

Dom ten ma spełniać rolę ergonomicznego i praktycznego, a zarazem przytulnego miejsca do odpoczynku i wieczornego relaksu. Sprzyjać ma temu ograniczona kolorystyka, w której czerń ma być tłem dla tego, co jest tu najważniejsze – przebywania ze sobą rodziny, jej życia codziennego, przeżywania doznań, emocji i uczuć.

Rośliny, malarstwo, nasze ubrania, zmieniający się krajobraz za oknem, książki, obiad to mocne akcenty kolorystyczne wnętrz mojego domu – zwraca uwagę Dominik Respondek. – Identycznie, jak w galerii sztuki – potrzebne jest neutralne tło dla lepszego odczuwania tego, co jest najistotniejsze. Bez odpowiedniego tła, marginesu, oddechu tracimy możliwość dobrego odbioru mocnych barw, takich jak bukiet kwiatów dla żony, turkus jej letniej sukienki, niedzielne ciasto z owocami... To taka sztuka, która lepiej prezentuje się na neutralnym tle. I to właśnie nim ma być dla naszego życia dom. Dla wszystkich jego kolorów.

Mocnymi akcentami barwnymi są ciemne odcienie soczystego drewna i miedź, użyte tu jako detale.

Sceny świetlne

Czerni jest tu naprawdę dużo. Występuje jako fronty wysokiej kuchennej zabudowy, pojawia się na większości sufitów i ścian. Detale, takie jak np. lampy również są czarne. Światło odgrywa w tych pomieszczeniach niezwykle istotną rolę.

Tworzy sceny, dla których idealnym tłem jest właśnie ta wszechobecna czerń. W tym wnętrzu oko rozszerza źrenice – podobnie jak w stanie zakochania czy euforii.

Zależało mi na uzyskaniu oświetlenia scenicznego, akcentującego – podkreśla Respondek. –  Tak, jak na scenie w teatrze, oświetlenie eksponuje tu detale. Wskazuje miejsca istotne. W odróżnieniu od jasnych wnętrz, w ciemnych mamy kontrolę nad światłem.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!