Najlepsze Domy
Złota jesień we wnętrzu

Złota jesień we wnętrzu

Dawniej złoto we wnętrzach było synonimem przepychu, luksusu i bogactwa. Współcześnie kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnością, kreatywnością i minimalizmem. Wbrew pozorom złote dodatki i meble mogą sprawdzić się w każdym pomieszczeniu. W nachodzącym sezonie złoto we wnętrzach będzie wykorzystywane zgodnie z zasadą: małe elementy, ale w dużych ilościach.

Jeszcze do niedawna złoto we wnętrzach kojarzyło się wyłącznie z ekskluzywną i pełną przepychu pałacową aranżacją. Jednak obecnie coraz częściej pojawia się w nowoczesnych, nieco surowych wnętrzach. Złote naczynia i stoliki kawowe wychodzą na pierwszy plan w aranżacji. Poznaj najnowszy designerski trend i stwórz w swoim domu oryginalną przestrzeń w kolorze szlachetnego kruszcu!

Złoto – jeden z najgorętszych trendów jesieni

Złoty to kolor szlachetny, ale także dosyć wymagający. W aranżacji wnętrza należy pamiętać przede wszystkim o proporcjach, umiarze i odpowiednim doborze złotych elementów, np. wprowadzaniu drobnych akcentów w wielu miejscach. Przestrzeganie tych zasad pozwoli Ci uzyskać modny, nowoczesny i efektowny wystrój. Co więcej, złoto sprawi, że pomieszczenie nabierze szyku i elegancji. Pamiętaj jednak, że jeśli zastosujesz zbyt wiele złotych elementów wystroju, efekt będzie odwrotny do zamierzonego – uzyskasz przesadzone, ekscentryczne wnętrze, przypominające te z czasów Ludwika XIV.

Zgodnie z najnowszym trendem złoto najlepiej sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w sposób minimalistyczny i surowy. Oznacza to ograniczoną liczbę mebli, dodatków i kolorów. Ważne są także proste i oszczędne formy. Połączenie złotych elementów z modernistyczną przestrzenią podkreśli jej charakter i unikalny styl. Co ważne, złote meble czy dodatki możesz wprowadzić do dowolnego pomieszczenia. Swoją rolę odegrają zarówno w salonie czy sypialni, jak i kuchni, a nawet łazience. Mnogość rozwiązań pozwala na stworzenie naprawdę wyjątkowego wnętrza z udziałem koloru złotego.

W jakiej formie wprowadzić złoto do wnętrza?

Złote elementy we wnętrzu należy traktować jako uzupełnienie aranżacji. Wystrój pomieszczenia powinien być jednolity, w zbliżonych kolorach. Złoto ma natomiast być dodatkiem, który dopełni całość. By nie przesadzić i nie wprowadzić chaosu, możesz wykorzystać je na dwa sposoby:

dekoracje i dodatki – najlepiej kilka małych elementów, rozmieszczonych w różnych częściach pomieszczenia. Wszelkiego rodzaju złote bibeloty, ramki, naczynia, a także tekstylia wzbogacą wystrój nowoczesnego wnętrza (np. misa Moka lub ramka Marita).

meble – innym sposobem na wprowadzenie do wnętrza złotego blasku są nieco mocniejsze i większe akcenty, czyli meble. Nie chodzi jednak o złotą szafę czy kanapę, a stolik lub średniej wielkości półkę. To rozwiązanie mało inwazyjne, które pozwala na umieszczenie jeszcze kilku drobnych dodatków. 

Które kolory pasują do złota?

Złoto najlepiej będzie wyglądało w przestrzeni, która zostanie utrzymana w zbliżonej kolorystyce. Nadmierna ilość barw wprowadzi chaos. Dlatego tak ważne jest, by nie mieszać wielu kolorów, a zdecydować się na jeden lub dwa i dobierać ich różne odcienie. Kolor złoty sam w sobie jest nieco ciężki i dominujący, jednak w połączeniu z kontrastującymi barwami łagodnieje i ociepla wnętrze.

Właśnie dlatego najlepiej jest zestawić je z kolorami chłodnymi takimi jak:
- granat,
- fiolet,
- butelkowa zieleń,
- błękit.

Z nimi złoto współgra najbardziej i dopełnia się na zasadzie przeciwieństwa.

Jeśli jednak wolisz klasyczne kolory – biel, czerń czy szarości – to taki duet również świetnie się sprawdzi, ale będzie mniej wyrazisty. Ci, którzy lubią mocną i wyrazistą kolorystykę, także mogą zastosować we wnętrzach złote elementy. Będą one dobrym przełamaniem intensywnej czerwieni czy słodkiego różu.

Czytaj także: Pomysł na funkcjonalną sypialnię.

 

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!