Najlepsze Domy
Zastawa orientalna - oryginalny pomysł na nakrycie stołu

Zastawa orientalna - oryginalny pomysł na nakrycie stołu

W zbliżające się Święta i karnawał czekają nas spotkania z rodziną i przyjaciółmi już nie w kawiarniach czy restauracjach, ale w domu przy suto zastawionym stole. No właśnie, jak go nakryć, by pięknie wyglądał i nie kłócił się z resztą wystroju – taki dylemat zwykle mają właściciele loftowych i minimalistycznych wnętrz. Używane na co dzień zwykłe naczynia wydają się im nieodpowiednie na wyjątkowe okazje, a odświętna, klasyczna zastawa po prostu nie pasuje do dominującego stylu w aranżacji salonu czy jadalni. Co zatem robić?

Nie chodzi o smakowite azjatyckie potrawy, tylko o inspirowane orientem nakrycie stołu. Naczynia w japońskim czy chińskim stylu to ostatni krzyk mody. Są piękne, oryginalne i – co bardzo ważne – idealnie pasują do oszczędnie urządzonych nowoczesnych wnętrz.

Projektanci HK Living i UNC proponują zastawę w orientalnym stylu, która przyciąga wzrok innością. Ponieważ jej elementy odbiegają formą czy zdobieniami od popularnych u nas wzorów, wydają się wyjątkowe, dzięki czemu jak najbardziej nadają się na przyjęcia, mające wywrzeć wrażenie na zaproszonych gościach. Są to talerze, misy, miseczki, patery, dzbanki i filiżanki, inspirowane tradycyjnymi naczyniami japońskimi. Mają prosty, idealnie wyważony kształt, na ogół okrągły czy owalny, rzadziej prostokątny lub kwadratowy. Pokrywa je szkliwo w różnych kolorach, od bieli, przez odcienie żółtego, niebieskiego i brązowego, po czerń. Polewa bywa jednolita, ale często jest również cieniowana, co wywołuje wrażenie, jakby nakładano ją tak, by rozpłynęła się po powierzchni, tworząc delikatne, abstrakcyjne desenie – może niedoskonałe, ale bez wątpienia piękne i oryginalne.

Naczynia te, chociaż różnią się formą i barwami, łączy styl. Dlatego można je ze sobą niemal dowolnie zestawiać, nie obawiając się, że powstanie nieharmonijna zastawa. Przeciwnie, będą wyglądać jak komplet. Może nietypowy, ale bez wątpienia spójny. Żeby nakrycie stołu było jeszcze bardziej urozmaicone, projektanci zachęcają nas, byśmy dodali do niego porcelanowe talerze w biało-niebieskie wzory w chińskim stylu.

Zbytnia ekstrawagancja? Nie, to bardzo teraz modna mieszanka eklektyczna. A może zdecydujecie się wprowadzić do aranżacji również odrobinę innych motywów orientalnych, jak np. abażur-lampion, lampkę z kloszem, przypominającym chiński kapelusz albo tapetę z ornamentem zaczerpniętym z japońskich rycin? Zmienią co prawda nieco charakter aranżacji, ale nie zaburzą dominującego w niej stylu.

Czytaj także: Dom świątecznie udekorowany - praktyczne porady. 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!