×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Zaaranżuj pokój "na miarę" dorastającego dziecka

Zaaranżuj pokój "na miarę" dorastającego dziecka

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 30 marz 2017 14:16
Zaktualizowano: 30 marz 2017 15:34

Okres dojrzewania u nastolatka to trudny czas nie tylko dla niego, ale również dla jego rodziców. W tym czasie nastolatek staje się coraz bardziej niezależną osobą, która chce wyrazić siebie na wiele sposobów. Widać to nie tylko w sposobie zachowania czy ubioru. Wraz z wiekiem zmieniają się również jego potrzeby aranżacji pokoju – od słodkich, kolorowych ścian, misiów i ramek po dominujące industrialne, nowoczesne akcenty. Co zrobić z pokojem dorastającego nastolatka, aby w pełni odpowiadał jego potrzebom?

Kiedy dziecko wchodzi w okres dojrzewania, w jego życiu następuje wiele zmian. Zmienia się jego wygląd, ale także charakter. Aby nastolatek czuł się dobrze w swoim pokoju i chętniej spędzał czas w domu, jego własny kąt musi pozwalać mu w pełni wyrażać siebie.

Pokój nastolatka może stać się miejscem odpoczynku od nieubłaganych wymagań szkoły i życia społecznego. W czasach, w których młodzież czuje się osaczona, osobista przestrzeń może zaoferować ogromne uczucie ulgi – tłumaczy dr Carl Pickhardt w artykule opublikowanym na portalu psychologytoday.com.

Nie oznacza to jednak, że rodzic powinien się zgadzać na wszystko. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z nastolatkiem i wspólne ustalenie jego potrzeb oraz dojście do porozumienia, które będzie satysfakcjonowało obie strony. Dobrym rozwiązaniem może okazać się np. rozmowa o kolorze ścian oraz elementach, których brakuje dziecku w jego pokoju.

Każdy nastolatek ma również jakieś zainteresowania i pasje. Warto zastanowić się więc nad wydzieleniem jednej ściany w pokoju, która posłuży mu do wyrażania siebie. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się pomalowanie jej farbą tablicową. Dzięki niej nastolatek będzie mógł do woli pisać i rysować, bez obawy o zniszczenie ścian czy mebli.

Po drugie funkcjonalność

Gdy nastolatek dorasta, zaczyna posiadać coraz więcej rzeczy. Jego pokój powinien być więc przede wszystkim funkcjonalny. Potrzebuje on wielu schowków, szuflad i szafek, w których będzie trzymał mnóstwo przedmiotów. Warto więc pomyśleć o zagospodarowaniu wolnej przestrzeni na dodatkową szafkę czy mebel, w którym pomieści swoje skarby.

Nie muszą to być nowe meble, czasem postawienie zwykłego pudełka z ciekawą grafiką pozwoli rozwiązać sprawę. Dzięki odpowiedniej aranżacji przestrzeni nastolatek zachowa swoją prywatność i będzie miał poczucie, że jego rzeczy są na właściwym miejscu, a po pokoju nie będą „grasować” niesforne skarpetki, deskorolki czy buty.

Małe czy duże zmiany?

Wszystko zależy od potrzeb, możliwości finansowych i wcześniejszego stanu wnętrza. W pomieszczeniu oczywiście najważniejsze są meble, które odpowiadają za ogólny wygląd pokoju.

Jeśli rodzice szukają nowych mebli do pokoju nastolatka, warto zastanowić się, które z nich najbardziej przypadłyby mu do gustu lub wspólnie wybrać się na zakupy. Jeśli nastolatek lubi oryginalne wnętrza i industrialne dodatki, warto postawić na meble z elementami przypominającymi np. recyclingowe drewno. Tego typu meble na pewno szybko nie znudzą się dorastającemu dziecku i będą służyć mu na lata – tłumaczy Ewelina Wójcik, dyrektor marketingu marki Meble Wójcik.

Oczywiście nie zawsze istnieje potrzeba zmiany mebli, aby pokój z dziecięcego zmienił się w stylowe, młodzieżowe wnętrze.

Przy wyborze mebli nawet dla małych dzieci warto kierować się ich funkcjonalnością. Oprócz kwestii związanych z ilością półek i szafek bardzo ważny jest również ich kolor. Jeśli wybierzemy np. meble w jasnym, jednolitym dekorze, mamy gwarancję, że posłużą nam na lata. W zależności od użytych kolorów na ścianach i dodatków można wtedy urządzić nimi zarówno pokoik przedszkolaka, jak i stylową i przytulną przestrzeń nastolatka – dodaje Ewelina Wójcik. Ponadto jeśli meble nie są ciemne, można rozważyć ich pomalowanie.

Miejsce do nauki i relaksu

Istnieje duża szansa na to, że po przearanżowaniu pokoju z dziecięcego na młodzieżowy nastolatek będzie częściej przebywał w domu. Jeśli będzie dumny ze swojego pokoju z chęcią zaprosi również do siebie swoich przyjaciół. To ważne także z punktu widzenia rodzica. Wspólne przearanżowanie jego pokoju pozwoli poznać potrzeby nastolatka, a przy okazji jego znajomych.

Pokój młodzieżowy nie jest jednak tylko miejscem relaksu. Musi się w nim znaleźć miejsce do nauki, a także strefa do przechowywania książek i innych pomocy naukowych.

Nawet jeśli nastolatek nie lubi siedzieć przy biurku i uczy się np. na łóżku, w jego pokoju należy zadbać o odpowiednią aranżację przestrzeni do nauki. W ten sposób nie zapomni o codziennych obowiązkach. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także