×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wybieramy dobrą poodłogę drewnianą na lata

Wybieramy dobrą poodłogę drewnianą na lata

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 26 kwi 2017 10:17

Urządzając wnętrze, weź pod uwagę nie tylko ulubiony styl, ale także cechy pomieszczenia oraz intensywność jego użytkowania przy wyborze desek lup parkietów.

Do miejsc częściej używanych (np. do pokoju dziennego), lepiej wybrać twardsze drewno, które będzie bardziej odporne na uszkodzenia i wgniecenia. Z kolei do sypialni można wybrać delikatniejsze i subtelniejsze gatunki – mówi Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sieci Nova – Technologie Obiektowe.

Do stosunkowo miękkich gatunków należą sosna i klon. Twardsze okażą się zazwyczaj dąb, czereśnia, buk i jesion. Najmocniejsze podłogi, to te wykonane z orzecha, jatoby czy merbau.

Wracając do kwestii samego wyglądu, należy pamiętać, że długie i szerokie deski zdecydowanie lepiej będą się prezentowały w przestronnym niż w ciasnym wnętrzu. Jeśli pokój jest długi i wąski, zastosowanie długich desek jeszcze zwiększy wrażenie długości – dlatego w takim przypadku lepiej, jeśli wybierzesz krótkie.

Poza samą powierzchnią salonu, sypialni lub kuchni, znaczenie będzie też miała wysokość. W niskim pomieszczeniu lepiej będzie się prezentowała podłoga jasna i błyszcząca. W takim przypadku można wziąć pod uwagę np. brzozę, dąb (szczególnie bielony) lub jesion. Z kolei w wysokim pomieszczeniu, szczególnie z dostępem dużej ilości światła, śmiało można wybrać ciemną podłogę. Mogą być to egzotyczne gatunki drewna lub np. dąb wędzony.

Podłogi o wyrazistych kolorach warto wybierać ostrożnie. Pamiętaj, że podłoga często okazuje się dominującym elementem wystroju wnętrza. Jeśli jednak masz w sobie dość odwagi, by podjąć takie ryzyko, wówczas postaraj się, aby meble w pomieszczeniu miały kolory neutralne. Do wyrazistego koloru podłogi z powodzeniem mogą nawiązywać ramy okien i drzwi, co nada wnętrzu wrażenie spójności.

Stosując różne posadzki, możesz wydzielić w pomieszczeniu różne strefy. Na przykład część pokoju może być pokryta „nagimi” deskami, a część – wykładziną podłogową. Inny sposób na przełamanie jednorodności podłogi, to położenie na niej np. niewielkiego dywanu.

Zbyt pochopny wybór

Przede wszystkim jednak pamiętaj, aby decyzji o wyborze podłogi nie podejmować zbyt pochopnie. Podłoga to wybór na lata, dlatego dobrze, aby był jak najlepiej przemyślany. W razie wątpliwości warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa – można na nie liczyć chociażby w specjalistycznych sklepach. Poza tym, w niektórych z nich nie tylko kupimy odpowiednie materiały, ale także zlecimy montaż podłogi.

W dobrym sklepie klient wybiera rodzaj desek, składa zamówienie, następnie udostępnia lokal,  a potem już tylko odbiera wykonane prace – mówi Andrzej Sienkiewicz. – Dzięki temu w przypadku jakiejkolwiek reklamacji, nie ma możliwości „przepychania” odpowiedzialności na producenta lub instalatora. Jeśli dany sklep sam sprzedaje i sam instaluje podłogę, musi wziąć odpowiedzialność zarówno za towar, jak i za wykonane prace – podkreśla dyrektor sieci sklepów NOVA.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także