Najlepsze Domy
Wnętrze mieszkania w Łodzi inspirowane stylem steampunk

Wnętrze mieszkania w Łodzi inspirowane stylem steampunk

Steampunk to styl, który gwarantuje oryginalność i indywidualność. Na pewno spodoba się wszystkim, którzy poszukują oryginalnych rozwiązań stylistycznych, łączących XIX-wieczną erę industrialną z nowoczesnością i loftową surowością. Wymaga sporo pracy i kreatywności, lecz jest to cena za zapierający dech w piersiach efekt końcowy.

Sherlock Holmes, Miasto zaginionych dzieci, Planeta Skarbów czy Złoty Kompas – wielu z nas miało okazję obejrzeć te fantastyczne filmy przygodowe. W ostatnim czasie fascynacja wiekiem pary i XIX-wieczną rewolucją przemysłową zyskuje na popularności i staje się inspiracją dla architektów i projektantów wnętrz. Stal, miedź, szkło i drewno, sterowce czy koła zębate zegarów – to tylko część przedmiotów charakterystycznych dla stylu zwanego steampunkiem. Inspirując się tym ekstrawaganckim nurtem stylistycznym możemy przenieść jego elementy do wnętrza własnego mieszkania, by poczuć się jak bohater powieści fantastycznej. Chcecie wiedzieć, jak to zrobić?

Czym jest steampunk?

Steampunk jest nurtem fantastyki sięgającym do korzeni literatury science fiction, której głównymi przedstawicielami są Juliusz Verne, Herbert George Wells i Mark Twain, a także do epoki wiktoriańskiej, XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej i gotyckiego horroru. Początkowo styl ten pojawiał się głównie w powieściach z nurtu fantastyki, prezentujących alternatywne wersje historii i opisujących wynalazki, których powstanie nigdy nie miało miejsca. Steampunk oprócz literatury zadomowił się również w innych branżach, takich jak moda, kino, muzyka czy design.

„Sen przeszłości o przyszłości”

Styl steampunkowy gloryfikuje przeszłość, lecz odnosi się także do nowoczesności i loftowej surowości. Podstawą tego stylu jest łączenie kontrastów – akcenty kolorystyczne powinny być ciemne i mroczne, bazować na odcieniach bordo, brązu czy butelkowej zieleni. Charakterystycznym połączeniem jest zestawienie czerni z czerwienią i metalami takimi, jak stal czy miedź. Efektowne jest także wykorzystanie materiałów charakterystycznych dla stylu industrialnego, m.in. cegły czy surowego betonu wraz meblami wykonanymi z drewna i skóry. Stworzenie wnętrza inspirowanego tą stylistyką nie jest zadaniem łatwym. W przypadku łódzkiego mieszkania, właściciel zwrócił się do pracowni 3DPROJEKT architektura.

Czytaj także: Nowoczesny apartament urządzony z domieszką glamour. 

Steampunk jest stylem, który nieczęsto mamy szanse wykorzystać w projektach realizowanych dla naszych klientów, ze względu na jego ekstrawagancką formę. Natomiast jest on niezwykle poetycki i dzięki czemu cieszy się uznaniem osób, które lubią niekonwencjonalne rozwiązania w aranżacjach. Jednak sięgając po tak charakterystyczną stylistykę, należy pamiętać, że bardzo łatwo w niej o przesadę, dlatego postawiliśmy na subtelne i wyważone akcenty steampunkowe. W przypadku łódzkiego mieszkania mieliśmy okazję projektować wnętrze dla osoby, która jest miłośnikiem industrialu, ale otwartej na ekstrawaganckie rozwiązania. Zaproponowaliśmy więc rozwinięcie tego stylu o elementy steampunku, sięgnęliśmy głębiej, do podstaw stylistyki industrialnej, czyli właśnie do czasów rewolucji przemysłowej, aby uniknąć nudy i oczywistych rozwiązań – mówi arch. Izabela Markowska, 3DPROJEKT architektura.

Przedmioty z duszą

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!