×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wnętrza domu dobrze oświetlone. I wszystko jasne!

Wnętrza domu dobrze oświetlone. I wszystko jasne!

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 23 lip 2018 13:00

Oświetlenie nie tylko umożliwia swobodne poruszanie się i wykonywanie niezbędnych czynności, ale też podkreśla urodę wnętrza, uwydatnia efektowne elementy wystroju, tworzy klimat i wpływa na lepsze samopoczucie mieszkańców .Jakie lampy dobrać do poszczególnych pomieszczeń i gdzie je zainstalować, radzi architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektury Wnętrz MGN.

W pokoju dziennym wypoczywamy, oglądamy telewizje, czytamy, a nieraz też pracujemy. Do każdej z tych czynności potrzebujemy innego światła. Dlatego należy zaplanować trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, punktowe i dekoracyjne. Światło ogólne umieszcza się na suficie. Może to być powieszony na środku żyrandol (jeśli ma ciekawą formę, także udekoruje wnętrze) albo kilka spotów, rozmieszczonych symetrycznie, które równomiernie oświetlą całe pomieszczenie.

Czytaj także: Za co lubimy duński design?

Koniecznym uzupełnieniem jest oświetlenie punktowe – idealne do czytania czy oglądania telewizji. Zapewnią je umieszczone na stolikach i przy fotelach czy sofach lampy, emitujące jasne, nakierowane w wybrane miejsce światło.

Bardzo ważne jest również przyćmione światło dekoracyjne, służące do tworzenia nastroju i podkreślenia wybranych elementów wystroju, np. wiszących na ścianie ozdob. Takie światło zapewnią kinkiety. Dobierając je, warto zwrócić uwagę na ich formy, tak by stały się dodatkową ozdobą wystroju.

Jeśli w pokoju jest stół, również nad nim konieczna jest lampa. Powinna wisieć na takiej wysokości, by dobrze oświetlała blat i znajdujące się na nim potrawy, ale nie raziła w oczy osób jedzących posiłek. Teraz w kąciku jadalnym często wiesza się dwa-trzy jednakowe modele, co wygląda bardzo efektownie.

Jasna sypialnia. Ale bez przesady!

Podstawową funkcją oświetlenia sypialni jest stworzenie intymnej atmosfery, sprzyjającej odpoczynkowi. Służą temu kinkiety z kloszami kierującymi światło na ścianę (uwaga: ponieważ w sypialni najczęściej patrzymy na lampy z pozycji leżącej, trzeba je tak umieścić, by światło nie drażniło oczu), a także taśmy ledowe, zainstalowane w podcięciach podwieszonego sufitu czy przeróżnych wnękach.

Do czytania przed snem potrzebne jest mocniejsze światło. Zadbajmy więc o odpowiednie lampki nocne – przenośnie lub zamontowane na stałe nad wezgłowiem. Alternatywą dla nich mogą być nieduże lampy sufitowe, zwisające po obu bokach łóżka.

Te rodzaje lamp nie zastąpią oświetlenia ogólnego, które przyda się np. do sprzątania pomieszczenia czy zmiany pościeli. Poza tym, dobrze dobrana lampa sufitowa może korzystnie wpłynąć na wygląd całego pomieszczenia.  

Kuchnia odpowiednio rozjaśniona

W tym pomieszczeniu, gdzie gotujemy w wysokiej temperaturze i używamy ostrych narzędzi, dobre oświetlenie, zwłaszcza blatu roboczego, jest szczególnie ważne.  Najlepiej sprawdzą się umieszczone pod górnymi szafkami punkty LED-owe czy halogenowe albo świetlówki.

W przypadku, gdy zaplanowana jest tylko dolna zabudowa, co w kuchniach połączonych z salonem zdarza się coraz częściej, trzeba zainstalować w suficie spoty czy reflektorki o regulowanym kącie padania światła. Ich jasne światło, zbliżone barwą do naturalnego, zapewni równie dobre warunki do pracy.

Gdy w otwartej przestrzeni dziennej jest wyspa – samodzielna bądź zintegrowana ze stołem – warto powiesić nad nią lampę sufitową, a jeszcze lepiej dwie-trzy. Nie tylko oświetlą blat, ale i optycznie wyznaczą granicę między strefami o różnej funkcji.

Łazienka dobrze oświetlona

W łazience oświetlenie powinno być zróżnicowane tak samo jak w pokoju dziennym czy kuchni. W ciemnym na ogół pomieszczeniu brak naturalnego światła zrekompensują spoty, punkty halogenowe czy reflektorki, zainstalowane w regularnych odstępach w suficie. W bardziej dekoracyjnie zaaranżowanych salonach kąpielowych można powiesić żyrandol czy lampę o bogatej formie.

Takie oświetlenie ułatwi sprzątanie, pranie, itp., ale nie nadaje się do golenia czy robienia makijażu. Do tych czynności potrzebne jest mocne światło, dobrze oświetlające twarz. Zapewnią je kinkiet, umieszczony nad umywalkowym lustrem albo dwa po jego bokach. Powinny mieć klosze z mlecznego szkła, łagodnie rozpraszającego światło – tak by nie raziły w oczy.

Do kąpieli natomiast wystarczy nastrojowy półmrok. Takie sprzyjające relaksowi światło dadzą kinkiety lub taśmy ledowe, zainstalowane w wybranych miejscach, np. pod obudową wanny czy we wnękach, zrobionych w podwieszonym suficie. 

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także