×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wiosenne kolory we wnętrzu

Wiosenne kolory we wnętrzu

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 13 lut 2019 20:00

Historia chromoterapii, bo tak fachowcy nazywają kurację kolorem, sięga starożytności, kiedy to Egipcjanie odkryli, że barwa, jaką widzi chora osoba, ma wpływ na leczenie dolegliwości. Musiało upłynąć  wiele lat, nim naukowcy na nowo podjęli się badań nad tym zagadnieniem i spisali tajemnice wszystkich kolorów w publikacjach o charakterze naukowym, nieezoterycznym. Dzięki zbieranej przez lata wiedzy wiemy, jakie odcienie wybrać, żeby osiągnąć określony efekt. Zmęczenie, rozkojarzenie, podenerwowanie - nie ma takiego stanu, z jakim kolor sobie nie poradzi.

O tym, że barwa wpływa na emocje, wiedzą psychologowie i psycholożki, specjaliści od marketingu, którzy nawet dziś potrafią złapać i zatrzymać naszą uwagę oraz producenci przedmiotów, którymi otaczamy się na co dzień. Urządzając mieszkanie, warto nauczyć się od nich i poznać tajniki koloroterapii, by wnętrze, które stworzymy, było nie tylko ładne, czy funkcjonalne, ale też korzystnie wpływało na nasze samopoczucie. W końcu dom to nasza oaza.

Większość z nas ma swój ulubiony kolor i niekoniecznie jest nim ten, w którym nam do twarzy. Najczęściej jest to barwa, która wywołuje u nas miłe skojarzenia i sprawia, że patrząc na nią, czujemy się dobrze. Dzieje się tak dlatego, że kolory mają niesamowitą moc. Poza odświeżaniem wspomnień i pobudzaniem podświadomości każdy kolor - łącznie z białym, ma swoje właściwości, nawet jeśli nasz mózg nie kojarzy go jako “ulubiony”.

O tym, że barwa wpływa na emocje, wiedzą psychologowie i psycholożki, ale też specjaliści od marketingu, którzy potrafią złapać i zatrzymać naszą uwagę oraz producenci przedmiotów, którymi otaczamy się na co dzień. Urządzając mieszkanie, warto nauczyć się od nich i poznać tajniki koloroterapii, by wnętrze, które stworzymy, było nie tylko ładne, czy funkcjonalne, ale też korzystnie wpływało na nasze samopoczucie. W końcu dom nasza oaza i nasze specjalne/wyjątkowe miejsce.

Właściwości kolorów

Kolor biały wpływa korzystnie na samopoczucie, odbija negatywną energię i pobudza układ odpornościowy. Czarny wycisza i rozsiewa tajemniczą aurę, a zieleń tak, jak roślinność w tym kolorze relaksuje, daje nadzieję i wzmacnia naszą empatię. Mistyczny, idealny do medytacji i wycieczek w głąb siebie fiolet łagodzi objawy bezsenności, podobnie jak chłodzący, pobudzający przemianę materii niebieski. Idąc dalej wzdłuż tęczy, napotykamy ciepłe odcienie pochodzące od gorącej czerwieni. Ta ostatnia podwyższa ciśnienie i podgrzewa atmosferę, dlatego odpowiada za poziom namiętności i ambicji. Róż poskramia negatywne emocje i zaraża optymizmem. Pomarańczowy mimo braku witaminy C wspomaga trawienie i łagodzi objawy chorób dróg oddechowych, a przede wszystkim dodaje energii i mobilizuje do działania.

Szczególnym kolorem jest żółty - słoneczna barwa, która niemal natychmiast wywołuje pozytywne skojarzenia i wrażenie ciepła u wszystkich, którzy na nią spojrzą lub o niej pomyślą. Co więcej, żółty jest jednym z najmodniejszych kolorów, szczególnie odcień zwany “rebel yellow” albo “mustard yellow”.

Dlaczego żółty sprawdzi się w Twoim domu?

Po pierwsze, żółty sprzyja radości i zaraża optymizmem, dlatego jest idealnym wyborem do pokoju dziecięcego.
Po drugie, żółty rozjaśnia myśli, stymuluje pracę mózgu i zwiększa możliwości zapamiętywania, więc sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki.
Po trzecie, żółty zwalcza zmęczenie, łagodzi stres i nastraja pozytywnie, dlatego warto zastosować go w sypialni.
Po czwarte, żółty daje poczucie bezpieczeństwa, ciepła i komfortu, dlatego sprawdzi się w pomieszczeniu, w którym spędzamy czas wolny, relaksujemy się i odpoczywamy, czyli w salonie.

Dobrze dobrane

Wbrew pozorom żółty sprawdza się w wielu połączeniach kolorystycznych. Świetnie wygląda w połączeniu ze wszystkimi odcieniami zieleni - od jaskrawej limonki po szlachetny szmaragdowy. Z bielą i czernią tworzy wyraziste kontrasty, które w zależności od proporcji użytych kolorów stworzą minimalistyczną (przewaga białego) lub maksymalistyczną kompozycję (przewaga czerni). Musztardowy żółty współgra także z pastelowym różem i błękitem oraz z głębokim, ciężkim granatem.

Źródło: Pixers

Czytaj także: Jasne wnętrza małego domu. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także