Najlepsze Domy
Ten wnętrzarski styl najbardziej lubią Polki

Ten wnętrzarski styl najbardziej lubią Polki

Jak wynika z badania „Jaka szafa, taki dom” przeprowadzonego na zlecenie salonów Agata, mimo dużej popularności wystroju loftowego, zarówno kobiety, jak i mężczyźni na pierwszym miejscu wskazują inne style. Fot. Agara
Jak wynika z badania „Jaka szafa, taki dom” przeprowadzonego na zlecenie salonów Agata, mimo dużej popularności wystroju loftowego, zarówno kobiety, jak i mężczyźni na pierwszym miejscu wskazują inne style. Fot. Agara
Jak wynika z badania „Jaka szafa, taki dom” przeprowadzonego na zlecenie salonów Agata, mimo dużej popularności wystroju loftowego, zarówno kobiety, jak i mężczyźni na pierwszym miejscu wskazują inne style. Pewnie Was to nie zdziwi, ale dla kobiet najbardziej atrakcyjnym wyborem jest styl prowansalski.

Czym się charakteryzuje? Właśnie kobiecością! Kojarzy się przede wszystkim ze słońcem, sielanką, zapachem lawendy i wakacyjnym klimatem. Występuje w stonowanych, pastelowych barwach w połączeniu z wszechobecną bielą. Jak sama nazwa wskazuje, styl narodził się w Prowansji – regionie położonym na Południu Francji. Ciepły klimat Morza Śródziemnego oraz bliskość alpejskich szczytów dały początek prostego, wiejskiego budownictwa, które po dziś dzień zachwyca zestawieniem jasnych barw i prostym wzornictwem. Osoby decydujące się na taką aranżację przestrzeni mogą swobodnie wyrażać swój styl i osobowość dzięki dodatkom.

We wnętrzach w stylu prowansalskim znajdziemy motywy takie jak: lawenda, oliwki, cykady. Do tego podniszczone belki sufitowe, biało-drewniane, proste meble, lekko przytarte ramy – to wszystko nadaje domowi niepowtarzalny charakter Prowansji. Jakie tekstylia i dodatki sprawdzą się najlepiej? Pastelowe kolory z przewagą fioletu czy drewniana struktura bibelotów, a do tego klimatyczne świece i świeczniki! Nie można też zapomnieć o kwiatach, które ożywią wnętrze.

Wnętrze, w którym mieszkamy, wyraża naszą osobowość. Jest odzwierciedleniem nie tylko aktualnych trendów, ale przede wszystkim - indywidualnych upodobań. Nic dziwnego, że wnętrza prowansalskie - jasne, pastelowe, pełne kwiatów i tkanin - częściej wybierane są przez kobiety. Jest to zresztą jeden z ulubionych stylów w naszym kraju. Być może dlatego, że o każdej porze roku kojarzą się nam z wakacjami na słonecznym Południu – komentuje Ewa Mierzejewska, ekspert ds. aranżacji wnętrz.

Z jednej strony Polacy coraz częściej idą z duchem czasu jeśli chodzi o aranżację wnętrz i otwierają się na nowe rozwiązania takie, jak styl loftowy czy nowoczesny. Z drugiej strony wciąż bardzo wielu zwolenników, szczególnie wśród kobiet, mają ciepłe i przytulne aranżacje, m.in. właśnie w stylu prowansalskim. Każda kobieta jest niepowtarzalna, ma swój indywidualny styl i charakter. Jednak można zaobserwować pewne zależności, niezmienne od stuleci. Zamiłowanie do kwiatów czy pastelowych kolorów nadal jest domeną płci pięknej i ma to również odzwierciedlenie w tym, jak mieszkamy.

 Czytaj także: Wnętrza w stylu etno. 

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!