×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Szkocka krata we wnętrzu

Szkocka krata we wnętrzu

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 08 paź 2017 11:00

Szkocka krata, inaczej tartan, to wzór nierozerwalnie kojarzący się ze Szkocją, królową Wiktorią i pewnym niecodziennym męskim strojem – kiltem. Tartan jest klasycznym ornamentem składającym się z regularnie rozmieszczonych linii, które tworzą symetryczny, kraciasty wzór. Tradycyjnie występował na kiltach i pledach Szkotów, obecnie można go zobaczyć na ubraniach, meblach i innych dodatkach.

Już wiemy, jaki wzór będzie najmodniejszy w nadchodzącym sezonie! Tej jesieni i zimy królować będzie krata. Zobaczymy ją nie tylko na wybiegach, ale również w aranżacjach wnętrz. Jednak zanim zdecydujesz się na tkaninę w tym wzorze, poznaj jego historię. W końcu szkocka krata to nie chwilowy trend, ale ponadczasowy motyw z długą i ciekawą tradycją.

Dawniej określony kolor tartanu wyrażał przynależność osoby do konkretnego klanu. Po latach ta symbolika się zatarła i obecnie szkocką kratę można znaleźć w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w licznych kombinacjach linii – istnieje ok. 700 rodzajów tartanów.

Królowa Wiktoria i moda na kratę w domach

Najpierw szkocka krata zaistniała w modzie, dopiero później została przeniesiona do wnętrzarstwa. Popularność tartanów w aranżacji wnętrz zawdzięczamy angielskiej królowej Wiktorii, która zauroczona wzorem na ubraniach Szkotów zdecydowała się wykorzystać go przy urządzaniu słynnego zamku Balmoral. Tak zapoczątkowała nowy styl w wystroju wnętrz – styl szkocki. W królewskiej posiadłości wzór kraty dominował wszędzie – na dywanach, meblach, obrusach, zasłonach czy ścianach.

Jak wykorzystać szkocką kratę we własnym mieszkaniu?

Choć szkocką kratę we wnętrzach zawdzięczamy królowej Wiktorii, to lepiej w całości nie kopiować jej wizji. Tartan lubi dominować we wnętrzu. Najlepiej więc wykorzystać go na jednej sofie, fotelu lub kilku poduszkach dekoracyjnych.

Czytaj także: Tropikalny trend we wnętrzach.

Krata wprowadza do wnętrza przytulność, ociepla je i dodaje mu elegancji. Współgra ze stylami tradycyjnymi np. rustykalnym czy kolonialnym, lub z typowo wiejskimi, kurortowymi aranżacjami. Szkocka krata sprawdzi się m.in. w sypialni, gabinecie, salonie czy pokoju chłopca. Dopełnieniem tego wzoru będą drewniane lub skórzane elementy.

Czy wiesz, że szkocka krata…

Szkockiej tradycji związanej z tartanem nie sposób streścić w kilku zdaniach. Jednak poniższe ciekawostki ukazują fenomen tego ponadczasowego kraciastego wzoru.

1. Istnieje oficjalny szkocki rejestr tartanów (Scottish Register of Tartans), w którym można znaleźć wszystkie rodzaje charakterystycznych krat wraz z opisami.

2. Polska ma własny wzór szkockiej kraty. Nasz tartan jest w kolorach: czerwonym, niebieskim i białym (kolory pochodzą z połączenia flagi Polski i Szkocji).

3. Najpopularniejsze tartany to: Black Watch (niebiesko-zielona krata należąca do szkockiej policji) oraz Royal Stewart (tartan królewski, krata z czerwonym tłem).

4. Oryginalnie tartany były wykonywane ręcznie z najwyższej jakości wełny owczej oraz barwione przy użyciu naturalnych składników.

5. Maria Skłodowska-Curie, a konkretnie fundacja jej imienia ma swój własny tartan. Specjalna krata powstała 1995 roku.

Szkocka krata to ponadczasowy klasyk, który regularnie powraca w jesiennych aranżacjach.  

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także