REKLAMA
Najlepsze Domy
Sypialnia komfortowa

Sypialnia komfortowa

Przy otwartym oknie za zimno, przy zamknięty za ciepło, przewracanie się z boku na bok, odkrywanie, zakrywanie, wrażenie, że pościel parzy – kto choć raz tak nie miał w letnią noc? Idealna temperatura w pomieszczeniu, w którym chcemy zasnąć powinna wynosić ok. 18-20°C. Latem, szczególnie w czasie największych upałów, jej uzyskanie jest prawie niemożliwe. Z pogodą trudno walczyć – trzeba się tylko odpowiednio przygotować.

Wysoka temperatura w ciągu dnia, która nagrzewa pomieszczenie, chłodniejsze noce i słońce zaglądające przez okna o samym świcie sprawiają, że o komfortowy sen latem bywa trudno. Pomóc możemy sobie odpowiednimi dodatkami – dobrze dobraną pościelą, właściwą aranżacją okna i roślinami.

Ochrona przed słońcem

Wietrzenie sypialni latem przynosi efekty dopiero wieczorem, najlepiej godzinę przed snem. W ciągu dnia dobrze, aby była ona jak najlepiej osłoniona od słońca.

Możemy w tym celu użyć rolety typu „dzień noc”, którą latem, zwłaszcza podczas upałów, będziemy ustawiali w trybie nocnym także w ciągu dnia, aby jak najskuteczniej odciąć dopływ promieni słonecznych. Z kolei dla tych, którzy wolą firany, polecamy mieć przygotowany zestaw letni – czyli firanę, która będzie przepuszczała powietrze i zasłonę, dzięki której, osłonimy się przed jaskrawym słońcem – także tym o świcie. Pamiętajmy też o odpowiednim doborze kolorów – unikajmy zwłaszcza bardzo ciemnych tkanin – mówi Joanna Dziedzic-Czulak, ekspert marki Eurofirany.

Przykryj się dla ochłody

Dla naszego komfortu nie bez znaczenia jest także to, czym się okrywamy do snu. Oczywiście w pierwszej kolejności grubą kołdrę zamieniamy na lżejszą lub koc, ale ważny jest także materiał, z którego wykonana jest pościel.

Dobrym wyborem są przede wszystkim naturalne tkaniny, czyli komplety z 100% bawełny, dzięki którym skóra może oddychać, a my nie mamy uczucia „gorąca”. W czasie upałów idealne będą także komplety z satyny bawełnianej. Oprócz zalet bawełny mają dodatkowy atut – dają przyjemne uczucie chłodu. Oba materiały dostępne są w różnorodnej kolorystyce i dobrej cenie – mówi ekspert.

Naturalny filtr powietrza

Aby poprawić jakość naszego snu latem, warto zadbać o jak najlepsze powietrze w sypialni. Naturalnym sposobem na nawilżenie i delikatne schłodzenie pomieszczenia są zielone kwiaty w doniczkach. Wybierzmy zwłaszcza te o odwróconej fotosyntezie, które nocą zamiast zabierać tlen, będą go wytwarzać – np. storczyki, aloes czy kaktusy bożonarodzeniowe.  

  • kasiakk,

    Bardzo ładne wnetrze, te kolory, pełna harmonia. ArtCore ma ładne deski, niedawno oglądałam to takich szarości bardzo ładnie pasowałaby taka jaśniejsza podłoga, dodatkowo by powiększyła wnętrze.
  • Magdalena,

    Znalazłam taką pościel 200x220 www.ikea-wysylka.pl/pl/p/Posciel-bawelniana-200x220-Wygodna/387

    Jest wykonana w 100% z bawełny , ale chcialabym taki sam wzór tylko 50% bawełny i 50% lnu. Ktoś coś?