×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Styl śródziemnomorski we wnętrzu

Styl śródziemnomorski we wnętrzu

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 21 cze 2016 09:10
Zaktualizowano: 21 cze 2016 13:10

Styl aranżacyjny nawiązujący do wystroju wnętrz królującego w greckich i włoskich domach, cechuje jasna paleta barw i naturalne dodatki. Jako odrębny pomysł na wystrój funkcjonuje również styl grecki, który wyróżnia przede wszystkim połączenie bieli i intensywnego kobaltowego. Przywołuje malownicze krajobrazy Santorini.

Barwy ziemi i ciepłego morza, chłód naturalnych kamieni. Styl śródziemnomorski jest prosty
i surowy, ale niezwykle efektowny. Tworzy komfortową przestrzeń i przywołuje wspomnienie słonecznego lata.

Styl aranżacyjny nawiązujący do wystroju wnętrz królującego w greckich i włoskich domach, cechuje jasna paleta barw i naturalne dodatki. Jako odrębny pomysł na wystrój funkcjonuje również styl grecki, który wyróżnia przede wszystkim połączenie bieli i intensywnego kobaltowego. Przywołuje malownicze krajobrazy Santorini.

Jasne barwy

Opiera się przede wszystkim na jasnych neutralnych kolorach. Na ścianach dominują biel i pastele dopełnione dodatkami w barwami ziemi. We wnętrzach znajdziemy, więc takie kolory jak beż, ochra i żółcienie, pomarańcze, jasną zieleń, błękit oraz ciepłe odcienie brązu, często o „spłowiałym” efekcie. Jeśli chcemy wprowadzić wzory mogą to być paski lub greckie mozaiki. Ważne, by nie zaburzać harmonii tej palety kolorami z innej bajki np. neonami.

Kamienny chłód

Ze względu na ciepły klimat w tym stylu dominują elementy, które ochładzają wnętrze i powiększają przestrzeń. Są to duże okna, charakterystyczne żaluzje, a także chłodny w dotyku kamień, który zdobi ściany i podłogi. Marmur, terrakota, klinkiet lub trawertyn możemy położyć na podłogę. W uzyskaniu efektu kamienia na ścianie ciekawym pomysłem jest pokrycia dekoracyjne imitujące takie kamienie jak trawertyn i stiuk wapienny.

Źródłem inspiracji są antyczne techniki tynkowania. Stiuk doskonale imituje powierzchnie polerowanego kamienia o strukturze łupanej. Można również użyć masy o efekcie trawertynu z jego charakterystyczną strukturą. Nazywany alabastrem egipskim jest popularnym kamieniem dekoracyjnym, na ścianie stworzy unikalny efekt dekoracyjny typowy dla wystroju śródziemnomorskiego i antycznego – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma Sat.

Powiew natury

Ściany w jasnych barwach i kamienne podłogi uzupełnią drewniane meble. Zamiast kamiennej podłogi możemy również wybrać jasne panele podłogowe lub parkiet. Natomiast dodatki takie jak zasłony, narzuty i poduszki wybierzmy w kolorach ziemi i z naturalnych materiałów. Świetnie sprawdzą się tu tekstylia z lnu, skóry i bawełny, wiklinowe kosze i ręcznie wyrabiana ceramika.

Całość dopełnią świeże kwiaty i rośliny z krajów śródziemnomorskich. Możemy zasadzić lawendę, cyprysy lub drzewko oliwne w donicy, zioła prowansalskie jak bazylia, tymianek, mięta pieprzowa czy szałwia. Dodadzą wnętrzu świeżości i charakteru.

Mitologiczny dodatek

Jeśli chcemy nadać śródziemnomorskiemu wnętrzu bardziej wyrafinowanego charakteru nawiązującego do stylu starożytnej Grecji i Rzymu postawmy na eleganckie dodatki. Złoto np. w formie ramy obrazu lub lustra, bogatą ceramikę jak wazy. Dopełnią je masywne i ciężkie meble w ciemnych odcieniach drewna i tkaniny np. zasłony ze zwiewnych materiałów. Wyrazisty elementem, który nawiąże do antyku będzie obraz z motywem mitologicznym lub - dla lubiących odważne pomysły aranżacyjne – antyczne popiersie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także