×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Salon w różnych wnętrzarskich stylach

Salon w różnych wnętrzarskich stylach

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 14 lis 2019 08:00

Mnogość trendów wnętrzarskich może przyprawić o zawrót głowy. Szczególnie, że część z nich przeplata się ze sobą, tworząc tym samym nowe podejście do aranżacji. Z myślą o zwolennikach wnętrzarskiej spójności przygotowaliśmy szybki przegląd wybranych stylów, który może stać się inspiracją do metamorfozy wnętrza.

Salon, to często najważniejsze pomieszczenie w naszym domu. Może on być miejscem, w którym spędzamy czas na co dzień, bądź wystawnym wnętrzem, w którym będzie się skupiać życie towarzyskie. Bez względu na to, jaką funkcję pełni w Twoim domu, warto zadbać o jego wyjątkową oprawę. Każde wnętrze może być bowiem przestrzenią, która nie tylko cieszy oko, ale też jest niezwykle funkcjonalna. Jak nadać codziennemu pomieszczeniu niecodzienny blask?

1. Styl skandynawski – czyli prostota zawsze w modzie 

Salon w stylu skandynawskim to przede wszystkim hołd oddany minimalizmowi. Przestronne, jasne wnętrza, w których znajdują się tylko najpotrzebniejsze meble, od lat urzekają miliony ludzi. Nieodłączną częścią tego stylu są drewniane elementy wyposażenia, nie tylko meble, ale również podłoga. Połączenie jasnych kolorów i naturalnych akcentów wprowadza do pomieszczenia większą ilość światła i sprawia, że wnętrza są bardziej przestronne. Nie bez znaczenia pozostają także dodatki z naturalnych materiałów. Nieodzownym elementem wyposażenia salonu jest wygospodarowanie w nim kącika wypoczynkowego, w którym znajdą się wygodne poduchy, pledy oraz koce. 

Zobacz także: Przytulny apartament w stylu loftowym. 

Co musi znaleźć się w skandynawskim salonie?

Przede wszystkim jasne meble wykonane z naturalnego drewna. Szczególne miejsce w takim pomieszczeniu powinna zająć duża, wygodna sofa pokryta poduchami, kocami czy pledem o wyrazistym wzorze. Ważne są również dekoracje! Obrazy, plakaty, ramki ze zdjęciami, zegary, świece czy drewniane wieszaki – mówi Renata Mikuś, Dekoria.

2. Styl industrialny – powiew ciepła w surowym wnętrzu

Wnętrza w stylu industrialnym nawiązują przede wszystkim do budynków poprzemysłowych. Salony aranżowane w ten sposób cechuje zatem surowe wykończenie i nieco chłodny klimat. Nie muszą uchodzić one jednak za nieprzytulne. Dzięki odpowiednim dodatkom wniesiesz do nich nieco ciepła i stworzysz wyjątkową, a przede wszystkim domową przestrzeń. Nieodłącznym elementem stylu industrialnego są charakterystyczne wykończenia ścian – czerwona cegła czy surowy beton będą idealnym rozwiązaniem. Ważną rolę odgrywa również oświetlenie – minimalistyczne lampy czy nawet prosta żarówka zawieszona na kolorowym kablu w tej aranżacji zrobią niesamowite wrażenie.

Co musi znaleźć się w industrialnym salonie?

W tym przypadku postawmy na ciepłe kolory w naturalnych odcieniach, meble o skórzanych obiciach oraz te wykonane z surowego drewna czy betonu. W stylu industrialnym prym wiodą lampy. Najlepiej sprawdzą się te proste, o geometrycznych kształtach – podpowiada Renata Mikuś.

3. Styl boho – prym wzorów i kolorów

Styl boho charakteryzuje się nagromadzeniem wzorzystych tkanin, materiałów, dekoracyjnych elementów oraz żywych, intensywnych barw. Kolorowe dywany, fotele i poduszki są jego nieodłącznym elementem. Często boho bywa określane mianem „stylu wolnych dusz”, ponieważ opiera się na wyrażaniu siebie poprzez eklektyczne elementy, łączeniu klasyki z nowoczesnością oraz na dekoracyjnych szaleństwach. Boho to styl pełen przepychu – łączą się w nim nasycone, wyraziste barwy. Aby go złagodzić, warto postawić na delikatne, pastelowe kolory, będące tłem dla wszystkich innych elementów wyposażenia. Dopełnieniem aranżacyjnego szaleństwa będą odpowiednio dobrane dodatki w postaci poduszek, dywanów, koszy, narzut, obrazów czy roślin doniczkowych.

Co musi znaleźć się w salonie boho?

Wyraziste poduszki o dowolnych wzorach czy kształtach. Sprawdzi się tutaj również duża, wygodna sofa – najlepiej w ciemnym, intensywnym kolorze, która może być zestawiona z kolorowymi fotelami. Ważnym elementem są roślinne dekoracje – będące nie tylko nutą świeżości we wnętrzu, ale też piękną ozdobą, której kolorystyka będzie współgrać z wyrazistymi kolorami – mówi Renata Mikuś.

4. Styl klasyczny – elegancja w nowoczesnym wydaniu

W opozycji do nowoczesnych wnętrz występuje elegancka, klasyczna aranżacja. Charakteryzuje się ona stonowanymi kolorami, dostojnymi meblami oraz tradycyjnym oświetleniem. Salony w stylu klasycznym najczęściej są wyposażone w wygodne fotele, sofy i stolik kawowy, a ich dopełnieniem będzie komplet eleganckich drewnianych mebli. Takie rozwiązanie zapewnia tak pożądaną w stylu klasycznym spójność oraz harmonię. Dominującymi barwami są biele, szarości oraz beże, ciemniejsze brązy czy butelkowa zieleń. W tym stylu dużą rolę odgrywają tkaniny – ozdobne, eleganckie zasłony upięte w finezyjny sposób oraz satynowe obrusy potęgujące wrażenie elegancji, będą strzałem w dziesiątkę przy urządzaniu salonu w stylu klasycznym.

Co musi znaleźć się w klasycznym salonie?

Klasyczny salon to kwintesencja elegancji. Naturalne, solidne i dobre jakościowo materiały, takie jak drewno, kamień czy skóra z pewnością znajdą tu swoje miejsce. Równie pożądane są dekoracyjne poduszki oraz duże wełniane dywany. Charakter wnętrza dopełnią zaś długie zasłony w intensywnym kolorze połączone z delikatną białą firaną – wskazuje Renata Mikuś.

5. Styl glamour w wersji dark

Cechą wyróżniającą salon w stylu glamour jest wszechobecny błysk – wyraziste ozdoby, duże, efektowne lustra oraz dekoracje w złotych i srebrnych odcieniach to zdecydowany „must have” aranżacji w wersji glamour. Błyszczące bywają także meble, często zdobione złotymi elementami. Styl ten lubi zabawę nie tylko fakturami – wyrazistości dodają mu mocne, intensywne barwy – dużą popularnością cieszy się łączenie bieli z czernią. Glamour to bardzo eklektyczny styl, który charakteryzuje się łączeniem ze sobą elementów o różnych fakturach, zaczerpniętych z różnych estetyk. To połączenie elegancji, nowoczesności, a także klasyki.

Co musi się znaleźć w salonie w wersji dark glamour?

Błyszczące patery, wazony czy bibeloty oraz barokowe stoły czy fotele obite miękkim pluszem. Centralnym elementem aranżacji w tym stylu będzie dekoracyjna pikowana sofa z weluru. Jej idealnym uzupełnieniem będzie szklany stolik kawowy z dodatkiem złotych akcentów bądź metalową ramą w tym samym kolorze – mówi Renata Mikuś.

Źródło: Dekoria.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także