×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Różne oblicza łazienki

Różne oblicza łazienki

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 07 sty 2016 13:11
Zaktualizowano: 07 sty 2016 13:31

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Musi być praktyczne, ale i ładne. Od tego, jak urządzimy łazienkę zależy komfort codziennych czynności. Przy jej aranżacji należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Inaczej urządzimy małą łazienkę na poddaszu a inaczej dużą i przestronną w pomieszczeniu bez skosów.

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Musi być praktyczne, ale i ładne. Od tego, jak urządzimy łazienkę zależy komfort codziennych czynności. Przy jej aranżacji należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Inaczej urządzimy małą łazienkę na poddaszu a inaczej dużą i przestronną w pomieszczeniu bez skosów.

Łazienka na poddaszu
Aranżując łazienkę na poddaszu często musimy zdecydować się na rozwiązania niesztampowe. Jednym z nich jest rezygnacja z typowej kabiny prysznicowej z brodzikiem na rzecz rozwiązania z odpływem liniowym w podłodze. Czasami musimy zamówić specjalne drzwi do kabin na poddaszu. Producenci na szczęście wychodzą naprzeciw tym potrzebom i proponują coraz więcej rozwiązań dedykowanych łazienkom pod skosami.

Zwróćmy uwagę na to, że w zestawieniach wielkości pomieszczeń załączanych do projektów często podawana jest tylko powierzchnia podłogi. Na planach linią przerywaną zaznaczana jest czasem granica wysokości 190 cm – dopiero wtedy wiemy, w którym miejscu będzie można wygodnie stanąć.

Kiedy ścianka pod skosem jest niska, wannę trzeba od niej odsunąć. Jej obudowa może tworzyć półkę na kosmetyki, których w łazience nigdy nie brakuje. Jeśli ścianka ma 110 cm, można zamocować przy niej stojący sedes lub bidet.

Można też przysunąć wannę krótszym bokiem. Ustawienie jej wzdłuż takiej ścianki też jest możliwe, ale wtedy kąt nachylenia dachu powinien mieć 45°, a szerokość wanny minimum 100 cm. Węższą trzeba będzie od ścianki odsunąć. Wanna narożna (np. o wymiarach 99 cm x 140 cm) może być w tym wypadku lepszym rozwiązaniem, bo nie korzysta się z niej, siedząc równolegle do ścianki, tylko pod kątem.

Mała łazienka
Mała łazienka to duże ograniczenia. Głównie jeśli chodzi o gabaryty wyposażenia i jego ilość. Na szczupłości miejsca w łazience zwykle najbardziej cierpią meble, bo racjonalnie wolimy zrezygnować z dodatkowej szafki niż mieć np. mniejszą wannę. Są jednak rozwiązania, by w małej łazience meble były równie funkcjonalne jak w dużej.

Mała łazienka potrzebuje kompaktowych mebli. W określeniu „kompaktowe” zawiera się nie tylko to, że meble mają mniejsze gabaryty, ale też to, że mają dodatkowe rozwiązania zwiększające ich funkcjonalność. W małej łazience każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota, więc wszystkie dobre pomysły są mile widziane. Producenci mebli łazienkowych oferują specjalne kolekcje mebli przeznaczone do małych łazienek.

Kolor ma znaczenie
Biały lub inne bardzo jasne kolory należą do najpopularniejszych jeżeli chodzi o wykończenie łazienki. I na ma co się dziwić. Dzięki temu łazienka wydaje się większa i jaśniejsza. W wielu przypadkach ma to olbrzymie znaczenie. Nieduża łazienka, bez okna urządzona w ciemych kolorach może sprawiać przygnębiające wrażenie. Ponadto wiele czynności wykonywanych w łazience wymaga dobrego oświetlenia. Nie oznacza to, że jesteśmy skazani wyłącznie na białe płytki i nie możemy pozwolić sobie na ożywienie tego wnętrza. O ile bardzo ciemne płytki to propozycja dla nielicznych, to już ceramika w żywych kolorach może sprawdzić się niemal w każdym łazienkowym wnętrzu. I nie zawsze chodzi o wykończenie całego pomieszczenia innymi niż bardzo jasne płytki. Czasem wystarczy niewielki wzór, akcent, aby ożywić wnętrze i dodać mu radosnego charakteru.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także