Najlepsze Domy
Rodzinny salon - jak go urządzić?

Rodzinny salon - jak go urządzić?

Aranżacja salonu, który będzie centrum życia rodzinnego wymaga specjalnego podejścia. Pomieszczenie to musi bowiem spełniać szereg funkcji, bo szybko stanie się nie tylko miejscem wypoczynku, ale także bawialnią, jadalnią, torem przeszkód lub warsztatem malarskim. Projekt pokoju dziennego powinien więc wyjątkowo uwzględniać funkcjonalne i bezpieczne rozwiązania. Poniżej kilka sprawdzonych wskazówek od specjalistów, dotyczących wyboru kanapy, podłóg i aranżacji ścian.

Podczas urządzania salonu dla rodzin z dziećmi jedno jest pewne. Maluchy prędzej czy później poddadzą nasze stylowe pomysły skutecznym testom funkcjonalności. Dlatego lepiej zawczasu dobrze przemyśleć koncepcję i postawić na trwałe oraz wygodne rozwiązania.

Kanapa

Kanapa to najważniejszy mebel w salonie. Jeśli mamy wystarczającą ilość przestrzeni, warto zdecydować się na narożnik modułowy z funkcją spania. Ruchome elementy pozwolą nam na dostosowywanie go do zmieniających się potrzeb, a dodatkowe miejsce do nocowania przyda się podczas wizyt gości albo rodzinnego, leniwego popołudnia.

Przy zakupie sofy, kanapy lub narożnika należy zwrócić uwagę na solidność wykonania. Istotną kwestią jest, aby mebel miał trwałą konstrukcję, zbudowaną na drewnianym stelażu (najlepiej bukowym), który zapewni mu stabilność i większą żywotność, szczególnie przy skaczących i energicznych dzieciach – tłumaczy Grzegorz Cedrowski ze sklepu meblowego Faster.

Ważne także, aby wypełnienie kanapy stanowiły sprężyny albo pianka wysokoelastyczna. W przeciwnym razie nasz mebel szybko straci sprężystość i schludny wygląd.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Z pewnością na obicie tapicerskie, a przede wszystkim na wytrzymałość materiału mierzoną w cyklach Martindale’a. W skrócie, im większa liczba cyklów, tym lepiej (dopuszczalne minimum to 10000). Warto również zastanowić się nad plamoodpornymi tkaninami, na przykład:

– floki – dzięki swojej strukturze łatwo się czyści i słabo wchłania płyny,
– tkaniny teflonowane – pokryte są warstwą teflonu zabezpieczającego materiał i
ułatwiającego usuwanie zabrudzeń,
– tkaniny plamoodporne – ich włókna nasączone są preparatem, zapobiegającym
wchłanianiu płynów.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to w pokoju dziennym lepiej sprawdzą się uniwersalne, stonowane barwy:

Najpraktyczniejsze przy dzieciach jest unikanie jasnych kolorów i zastosowanie szarości czy też brązów, na których słabiej widzi się zabrudzenia. Dodatkowo, łatwo z nich uczynić bazę do dalszej aranżacji. Jeśli chcemy nadać wnętrzu wyrazu, można to zrobić poprzez dostawienie fotela w kolorze musztardowym czy też bardzo modnej zieleni butelkowej – mówi Grzegorz Cedrowski.

Podłogi – ciepło i bezpiecznie

W kwestii wyboru podłóg do salonu mamy sporą dowolność. Najpopularniejsze materiały to panele podłogowe, drewno, wykładzina dywanowa bądź elastyczna. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Drewno na przykład gwarantuje nam piękny wygląd, ale wymaga specjalnej pielęgnacji. Wykładzina dywanowa natomiast łatwo ulega zabrudzeniom, ale jest ciepła i przyjemna.

Opcją pośrednią, która łączy zalety wielu materiałów są panele winylowe. Dlaczego?

Panele winylowe idealnie nadają się do pokoju dziennego. Taka podłoga jest bowiem wytrzymała, plamoodporna i łatwa w utrzymaniu – mówi Bogdan Muszyński ze sklepu EkoParkiet. – Ponadto panele o powierzchni synchronicznej do złudzenia przypominają drewno. Są też odporne na zarysowania dziecięcymi zabawkami.

Panele winylowe mają także kilka innych zalet, które docenią rodzice najmłodszych maluchów. Powierzchnia ta jest antypoślizgowa i ciepła, wykazuje również funkcje wyciszające. Ponadto panele winylowe można stosować z ogrzewaniem podłogowym.

Ściany

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!