×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Remont łazienki na poddaszu. Architekt podpowiada, na co zwrócić uwagę

Remont łazienki na poddaszu. Architekt podpowiada, na co zwrócić uwagę

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 27 sie 2015 09:10
Zaktualizowano: 27 sie 2015 10:03

Łazienka to jedno z najczęściej remontowanych przez Polaków pomieszczeń. Jej urządzenie na poddaszu to niemałe wyzwanie. Dlatego warto zapoznać się z radami doświadczonego architekta i sprawdzić, jak urządzili ją inni.

Łazienka to jedno z najczęściej remontowanych przez Polaków pomieszczeń. Jej urządzenie na poddaszu to niemałe wyzwanie. Dlatego warto zapoznać się z radami doświadczonego architekta i sprawdzić, jak urządzili ją inni.

Właściciele domów coraz częściej decydują się na łazienkę na poddaszu. Często sąsiaduje ona wówczas z sypialnią lub pokojem dzieci. O czym warto pamiętać planując lub remontując łazienkę na poddaszu. Oto najważniejsze wskazówki Moniki Kupskiej-Kupis, architekt z firmy Velux Polska.

Monika Kupska-Kupis.jpg
Monika Kupska-Kupis.jpg

arch. Monika Kupska-Kupis

Dobre doświetlenie

Po pierwsze, jeśli łazienka to koniecznie z oknem. Jeśli jest ona usytuowana pośrodku kondygnacji i nie można go zastosować, to dobrym pomysłem jest montaż świetlika tunelowego. Światło dzienne zdecydowanie poprawia funkcjonalność pomieszczenia.

Nie musimy używać elektrycznego oświetlenia, gdy chcemy skorzystać z łazienki. To dobre rozwiązanie dla małych dzieci, które nie dosięgają do włączników. Również makijaż zrobiony w świetle naturalnym będzie prezentował się zdecydowanie lepiej, nie wspominając o komforcie kąpieli w porannych promieniach słońca lub przy jego zachodzie.

Po drugie, do łazienki kupuj okna z wentylacją. Klapę wentylacyjną wystarczy otworzyć, a wymiana powietrza będzie następowała w sposób ciągły. Takie wyposażenie, jest bardzo wydajne, np. w oknach Velux dostarcza nawet 59 m3 powietrza na godzinę.

Jest to szczególnie ważne, gdyż zazwyczaj w powietrzu w łazience jest dużo wilgoci, którą trudno odprowadzić za pomocą systemów wentylacji. Warto również zwrócić uwagę czy system ma wymienne filtry i czy można je czyścić.

Odporność na wilgoć

Po trzecie, do łazienki wybieraj okna odporne na wilgoć, które posłużą długie lata. Polecam okna drewniano-poliuretanowe, mają właściwości okien drewnianych, a jednocześnie są całkowicie odporne na wodę. Ponieważ rdzeń drewniany został w nich oblany poliuretanem, ich powierzchnia jest gładka i bez połączeń, są idealne pod względem utrzymania w czystości.

Wykorzystanie przestrzeni

Po czwarte, wykorzystaj przestrzeń pod oknem. Funkcjonalność łazienki na poddaszu zależy w dużej mierze od usytuowania okna dachowego. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać atuty okna, najlepiej zamontować je w taki sposób, by jego dolna krawędź znajdowała się na wysokości ok. 90-100 cm od poziomu podłogi. Pod oknem można ustawić wannę lub toaletę. W takim przypadku najlepiej wybrać okno z klamką na górze, wtedy z łatwością je otworzymy.

Zobacz także: Łazienka na poddaszu. 12 pomysłów na jej urządzenie pod skosami

Po piąte, zadbaj o prywatność. Okno w łazience powinno być wyposażone w jakąś przesłonę. Najlepiej taką, abyśmy ochronili się przed wścibskim okiem sąsiada, ale też żebyśmy mogli regulować ilość wpadającego światła. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się aluminiowe żaluzje, dostępne w wielu atrakcyjnych kolorach. Co ważne, są również odporne na skraplającą się wodę i łatwe do utrzymania w czystości.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także