REKLAMA
Najlepsze Domy
Poznaj 4 sposóby na zagospodarowanie pomieszczeń z wysokim sufitem

Poznaj 4 sposóby na zagospodarowanie pomieszczeń z wysokim sufitem

”? Przepisy określają minimalną wysokość pomieszczeń mieszkalnych na 250 cm. Wyjątkiem są poddasza – w tym przypadku przyjmuje się, że nie mogą być one niższe niż 220 cm. Nie istnieje górna granica, jednak o wysokim suficie można mówić przy wysokości przynajmniej 3 metrów. Fot. RED-Real Estate Development
”? Przepisy określają minimalną wysokość pomieszczeń mieszkalnych na 250 cm. Wyjątkiem są poddasza – w tym przypadku przyjmuje się, że nie mogą być one niższe niż 220 cm. Nie istnieje górna granica, jednak o wysokim suficie można mówić przy wysokości przynajmniej 3 metrów. Fot. RED-Real Estate Development
Kto z nas nie marzy domu, który jest zarówno  przestronny, jak też pełny dziennego światła i posiada swój własny, niepowtarzalny klimat? Jeśli zależy nam, aby nasze przyszłe pomieszczenia wyróżniały się właśnie takimi cechami, koniecznie rozważmy zakup domu z wysokim sufitem, to również wyzwanie, aby jak najlepiej wykorzystać jego potencjał. Musimy mieć na nie dobry pomysł.

Jak wykorzystać dodatkową przestrzeń w przypadku pomieszczeń o wysokich sufitach? Oto kilka rozwiązań i trików, które sprawią że takie wnętrza staną się nie tylko przytulne, ale też i funkcjonalne 

Antresola

Wykonanie antresoli jest doskonałym pomysłem, aby uzyskać dodatkową przestrzeń w domu. Dodatkowo, takie częściowo otwarte na salon pomieszczenie podkreśli jego przestrzenność i pozwoli na oddzielenie strefy dziennej od strefy cichej. Na tego typu podwyższeniu można urządzić sypialnię, miejsce do pracy, a nawet garderobę. Aby jednak pozwolić sobie na dobudowanie antresoli, nasz sufit powinien być odpowiednio wysoki. Jeśli chcemy zaaranżować miejsce wyłącznie do spania, minimalna wysokość powinna wynieść ok. 1,5 m. Natomiast, gdy pragniemy tam pracować warto, aby pomieszczenie miało przynajmniej 2 m. Antresola oraz schody do niej mogą być również same w sobie elementem dekoracyjnym całego wnętrza, a przy tym niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem.

Odpowiednie oświetlenie

Zniwelowaniu wrażenia pustej przestrzeni na górze może służyć też zastosowanie oryginalnych lamp. Mogą to być np. rozłożyste żyrandole lub oświetlenie na długich kablach. W takich wnętrzach lampy można łączyć i wieszać kilka obok siebie na różnych wysokościach.

Wysokie sufity dają nam nieograniczone możliwości jeśli chodzi o zabawę oświetleniem – w mniejszych pomieszczeniach musimy uważać, aby nie zdominowały i przytłoczyły całego wnętrza.

Wysokie ściany dają nam też dodatkową przestrzeń do przechowywania. Zabudowy meblowe mogą wykorzystać ją aż do sufitu. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku zamontowanie regału np. w kolorze ściany – książki czy inne ułożone w nim przedmioty urozmaicą i wypełnią pustą przestrzeń. 

Szklana aranżacja

Szklane ściany są szczególnie efektowne przy wysokich wnętrzach. Dzięki ich zastosowaniu w pomieszczeniu jest jeszcze więcej przestrzeni i „oddechu”, a nawet zimą jest odpowiednio doświetlone. Polecane są zwłaszcza te w systemie przesuwnym, regulowane tak, aby można było tworzyć przestrzeń w zależności od naszych potrzeb. Takie rozwiązanie jest idealne też do łazienki – możemy w niej zastosować szkło, które po zapaleniu światła staje się matowe. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zastosowanie lustra weneckiego.

Duże grafiki 

Wielkogabarytowe grafiki i obrazy idealnie nadają się do zaaranżowania ścian – powieszone w wysokich pomieszczeniach są bardziej wyeksponowane. Ciekawą propozycją na zagospodarowanie ścian jest też zastosowanie oryginalnych materiałów dekoracyjnych, np. cegły czy betonu, które w mniejszych pomieszczeniach mogłyby przytłaczać.

Wnętrza w stylu retro. Zobacz jak urządzono pomieszczenia w tym domu!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!