Najlepsze Domy
Pokój dziecka - jak się zmienia w czasie dorastania

Pokój dziecka - jak się zmienia w czasie dorastania

Pokój dziecięcy zmienia się wielokrotnie w ciągu pierwszych lat życia dziecka. Musi spełniać nie tylko oczekiwania malucha, ale co najważniejsze – odpowiadać na jego potrzeby, nawet jeśli dziecko jeszcze nie do końca umie je nazwać.

Przestrzeń małego odkrywcy powinna odpowiadać na wszystkie jego potrzeby już od pierwszego dnia życia. Organizując dziecięcy pokoik należy pamiętać o tym, że dzieci i ich potrzeby zmieniają się bardzo szybko, dlatego warto wyposażyć go w funkcjonalne akcesoria. Jest to miejsce, które zmienia swoje funkcje wraz z rytmem dnia: zapewnia bezpieczny sen, wyciszoną sferę do nauki i miejsce do nieokiełznanych zabaw.

Faza pierwsza - niemowlę

W pierwszym roku życia pokój dziecięcy najczęściej urządzany jest dla… rodziców, którzy właśnie tam spędzają najwięcej czasu. Ważne jest, by w pomieszczeniu znalazły się wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty i akcesoria. Łóżeczko, komoda, szafa, przewijak i fotel lub osobne łóżko dla rodzica.

Prosta estetyka północy króluje wśród trendów mieszkaniowych i pokoje dzieci nie są tu wyjątkiem. Projektując pokój malucha należy pamiętać, że dostęp do pewnych akcesoriów musi być bardzo wygodny, np. gdy dziecko leży na przewijaku, szafka z pieluchami nie może znajdować się po przeciwnej stronie pokoju. Właśnie dlatego warto inwestować w rozwiązania, które jednocześnie pełnią różne funkcje - doradza Marta Kmošenová, ekspert Bonami.pl.

Zobacz także: Wnętrza małego domu.

W pokoju niemowlaka powinno znaleźć się także miejsce na matę lub poduszkę, na której dziecko będzie odkrywało otaczający je świat. Rodzice powinni także pamiętać, że z każdym kolejnym miesiącem dziecko będzie coraz bardziej ciekawe świata, a jego pokój wypełni duża liczba zabawek. W takim momencie warto pomyśleć o meblach i akcesoriach, które pomieszczą wszystkie ulubione przytulanki.

Faza druga – maluch

Od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszą się łóżka w kształcie domków. Dzieci w każdym wieku czują się w nich bezpieczne. Konstrukcje te mogą też przypomnieć rodzicom budowane wiele lat wcześniej bazy z krzeseł i koców, które były najlepszym miejscem do zabawy i popołudniowej drzemki. Kreatywne dzieci również mogą przykryć swoje łóżeczka-domki różnego rodzaju materiałami i stworzyć w ten sposób dziecięcy schron. 

W pokoju kilkulatka, poza większym łóżeczkiem, powinna znaleźć się także funkcjonalna szafa oraz małe biurko, przy którym pociecha będzie szlifowała swoje małe talenty. Dzieci w tym wieku potrzebują mebli i akcesoriów w swoim rozmiarze.

Maluchy posiadają już sporą wiedzę o otaczającym je świecie oraz rozbudowaną wyobraźnię. Z tego powodu do pokoju dziecięcego warto wprowadzić akcesoria, które zaspokoją ich ciekawość, a jednocześnie stworzą intymną przestrzeń do zabawy. Teepee to idealny sposób na przeniesienie dziecka w magiczną podróż do świata wyobraźni, natomiast wiszące siedziska i huśtawki pozwolą na aktywną zabawę nie tylko w deszczowe dni.

Faza trzecia - starszak

Maluch w mgnieniu oka przemienia się w starszaka. Pokój dziecięcy, który nie wymaga remontu, warto odświeżyć poprzez umieszczenie na ścianach naklejek. 

Starsze dzieci same wiedzą, co im się najbardziej podoba. Urządzając pokój dziecięcy warto poznać opinię samych zainteresowanych. 

Źródło: Bonami.

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!