Najlepsze Domy
Podpowiadamy, jak zaaranżować drewnianą podłogę we wnętrzu

Podpowiadamy, jak zaaranżować drewnianą podłogę we wnętrzu

Drewno jest jednym z surowców, które nie potrzebują nadmiaru dodatków, aby pięknie wyeksponować walory wnętrza. Mnogość faktur i gatunków sprawia jednak, że dopasowanie drewnianej podłogi do poszczególnych elementów znajdujących się w pomieszczeniu bywa kłopotliwe.

Co zrobić, aby cała kompozycja była spójna, a pomieszczenie spełniało wszystkie oczekiwania?

Aranżacja ton w ton 

Przestronny i elegancki efekt uzyskasz łącząc ze sobą jasne kolory zarówno na ścianie,  jak i na podłodze. Jest to klasyczny trend bazujący na aranżacji wnętrza ton w ton.

Pomysł pierwotnie spotykany na pokazach mody, obecnie coraz częściej jest widoczny podczas projektowania przestrzeni. Aby dopasowanie tonacji było ponadczasowe, wystarczy połączyć ze sobą barwy i odcienie z tej samej gamy kolorystycznej. 

Bezpiecznym zestawieniem są również:

  • drewniana podłoga pokryta jasną bejcą oraz meble i dodatki w jasnej tonacji, ale ciemniejszym odcieniu;
  • drewniana podłoga pokryta transparentnym olejem w połączeniu z meblami w kolorze naturalnego drewna;
  • ciemna – grafitowa lub ciemnobrązowa – drewniana podłoga, dla której kontrapunktem będą meble w średnio intensywnym kolorze, a drobne dodatki i tekstylia w najjaśniejszej, naturalnej barwie.

Postaw na kontrast

Kolejnym trendem w aranżacji jest zastosowanie zasady kontrastu. Tonowanie barw we wnętrzu wprowadza harmonię, podczas gdy wyróżnione elementy nadają mu dynamiki. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku połączenia różnego rodzaju drewna, np. na podłodze oraz w postaci nowoczesnego stołu.

Jak w jednym pomieszczeniu zaaranżować kilka drewnianych elementów w kontrastującej barwie? Pamiętaj, że:

  • jasna, bejcowana podłoga to doskonała baza do urządzenia wnętrza z ciemnymi meblami i akcesoriami;
  • ciemna podłoga dobrze współgra z jasnymi meblami i dodatkami;
  • podłoga pokryta transparentnym olejem, w naturalnej barwie drewna będzie kontrastować z meblami i dodatkami w dwóch różnych barwach. Mogą to być np. krzesła w niebieskim  i żółtym kolorze w jadalni, niebieskie poduszki i pomarańczowa narzuta na łóżko w sypialni lub malinowa kanapa z niebieskoszarymi dodatkami w pokoju nastolatki.

Czytaj także: Pokój dziecka - jak się zmienia w czasie dorastania

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!