Najlepsze Domy
Podpowiadamy, jak za nieduże pieniądze wyremontować łazienkę

Podpowiadamy, jak za nieduże pieniądze wyremontować łazienkę

Remont łazienki wydaje się bardzo kosztowny. Okazuje się jednak, że nie zawsze musi tak być. Podpowiadamy, jak wyremontować łazienkę nie dewastując domowego budżetu.

Poza aspektem estetycznym najczęstszą przyczyną remontu jest po prostu…chęć zmiany. A do tego wystarczy czasem bardzo niewiele. Ekspertka marki i projektantka wnętrz Ceramiki Paradyż Ewelina Goździk podpowiada kilka sprytnych rozwiązań, dzięki którym łatwo i szybko można odmienić wnętrze bez skomplikowanych i kosztownych rozwiązań.

Zmiany dla oka, nie dla kieszeni!

Jednym ze sposobów zmiany wnętrza łazienki jest np. wymiana wanny na prysznic. Po pierwsze, to rozwiązanie funkcjonalne, a przy tym znacznie zmienia charakter i sposób odbioru przestrzeni. Taka zmiana nie pociąga za sobą dużych kosztów. Zakup kabiny prysznicowej z brodzikiem to bowiem kwota rzędu 600 zł. Zagospodarowaną na nowo przestrzeń wokół kabiny można zaaranżować przy pomocy płytek ceramicznych. Ich koszt ograniczy z kolei wybór klasycznych formatów np. 25x40, które można kupić w niższej cenie niż ma to miejsce w przypadku niestandardowych wymiarów. Przykładowo płytki z najnowszych kolekcji Martynika, Nati/Nato, Veo oraz Loft marki Paradyż Classica kosztują ok. 36 złotych za metr kwadratowy. Warto pamiętać, że koszt remontu znacznie obniży rezygnacja ze skuwania starych płytek na rzecz ułożenia na nich nowej warstwy. W ten sposób poziom podłogi podniesie się o niewiele ponad centymetr, co w przypadku większości mieszkań będzie właściwie nieodczuwalne.

Strefy, kolory i wzory

Nowego charakteru można nadać pomieszczeniu również za pomocą kolorów i wzorów płytek. W małych łazienkach dobrze sprawdzają się jasne kolory, dla których atrakcyjnym uzupełnieniem mogą być dekory lub inserta, czyli zdobienia, które urozmaicają powierzchnię. W dużej łazience warto postawić na zasadę kontrastu – ciemnych i jasnych płaszczyzn sąsiadujących ze sobą. Efektowną dekorację można stworzyć także za pomocą wstawek z mozaiki lub szklanych insert.

Aranżując przestrzeń w łazience warto także oddzielić część kąpielową, czyli wannę i/lub kabinę od części z toaletą i umywalką. Doskonale sprawdzi się tutaj ścianka działowa, niekoniecznie sięgająca aż do sufitu, która optycznie wydzieli aneksy. Jeżeli nie jest to możliwe, do podziału na strefy można wykorzystać kolory i wzory płytek ceramicznych. Fragment ściany wyłożony płytkami w innym kolorze lub z innym wzorem pomoże optycznie stworzyć wrażenie nieco innej, wyodrębnionej przestrzeni.

Modne dodatki

Fundamentalną zasadą zmiany przestrzeni, czy to w przypadku remontu generalnego, czy też na mniejszą skalę, jest wymiana dodatków. Maja one dużą moc stylotwórczą, a nie kosztują dużo. W przypadku remontu łazienki mowa o wszelkiego rodzaju dyfuzorach do mydła, uchwytach na papier toaletowy, wieszakach na ręczniki, chodniczkach czy pojemnikach na szczoteczki do zębów. Ważnym dodatkiem, który może znacząco odmienić charakter pomieszczenia jest lustro. W zależności od stylu wnętrza może ono być pozbawione ramy lub wręcz przeciwnie - posiadać bardzo wyrazistą. Dzięki zróżnicowanym możliwościom zdobienia, samo w sobie stanowi wyraźny element dekoracyjny. Warto nie obawiać się w tym zakresie dużych formatów, które przy okazji optycznie powiększą przestrzeń. Koszty w tym przypadku wahają się w granicach 150-300 zł.

Czytaj także: Komfort w łazience. 

 

  • Kasia z Arbiton,

    Coraz chętniej w pokojach dziecięcych stosowane są panele winylowe. Ich ogromnym atutem jest odporna na uszkodzenia i wodoodporna struktura, co możliwe jest dzięki wykorzystaniu w produkcji rdzenia mineralnego (Arbiton HD Mineral Core). Łatwo utrzymać je w czystości, co jest bardzo ważne przy wszelkich dziecięcych szaleństwach i zabawach. Panele winylowe są przyjazne dla alergików. Są ciepłe w dotyku dla bosych stópek i świetnie nadają się na ogrzewanie podłogowe.