Najlepsze Domy
Podpowiadamy jak wydzielić strefy we wnętrzu za pomocą koloru

Podpowiadamy jak wydzielić strefy we wnętrzu za pomocą koloru

W mieszkaniu o ograniczonej powierzchni często szukamy kompromisów w aranżacji przestrzeni. Niestety, nie w każdym mieszkaniu możemy pozwolić sobie na wydzielenie dodatkowego pomieszczenia funkcjonalnego, np. gabinetu. W takim przypadku skorzystać możemy z metody aranżowania przestrzeni za pomocą barw w pomieszczeniu o szerszym zastosowaniu, np. w sypialni czy salonie. Jak to zrobić, wykorzystując kolory?

Lubisz pracować w domu, w ciszy i skupieniu, jednocześnie potrzebujesz przestrzeni, która pobudzi Twoją kreatywność i wyobraźnię? Jeśli tak, pomaluj wybraną ścianę w salonie kolorem kontrastowym. Wydzielisz w ten sposób, przytulny i  twórczy kącik do pracy. Nie bez znaczenia jest dobór koloru wybranej ściany. Jeśli na ścianach dominuje biel, beż czy szarość, możesz pozwolić sobie na jeden energetyczny akcent i żywy kolor, na przykład intensywnie niebieski - Blue Velvet czy oryginalny, zmysłowy - Czarny Płomień, kolor będący połączeniem czerni i indygo. Blue Velvet doda Ci energii i wyzwoli twórczość artystyczną, a Czarny Płomień pomoże w wyciszeniu i koncentracji.

Jeśli z kolei we wnętrzu dominują mocne, ciemne kolory - szarości, brązy czy granaty, jedną ze ścian pomalować można na barwę jasną, np. ciepły odcień beżu - Perkalowy Beż, subtelny krem - Puszysty Flausz czy pudrowy róż - Himalajski Cukier Jaśniejszy odcień złagodzi intensywność pozostałych dwóch, nada harmonii, wprowadzi lekkość i rozjaśni wnętrze.  

Przytulny kącik w salonie

Podobne wizualne zabiegi kolorystyczne dobrze sprawdzą się przy wyodrębnianiu stref w salonie. Malując fragment ściany wyraźnie odcinającym się kolorem, zaznaczymy odrębną funkcję we wnętrzu. Wybierając ciemniejsze kolory ścian w strefie wypoczynkowej, uzyskamy efekt przytulności i intymności. Wnętrza, w których króluje jasny beż można przełamać ciemniejszym odcieniem gorzkiej czekolady, np. Czekofashion.

Minimalistyczna paleta barw w kuchni otwartej na salon

Jeśli chcemy stworzyć aranżację kuchni otwartej na salon w stylu oszczędnym i minimalistycznym, postawmy na wąską gamę kolorystyczną. Wybierzmy jeden, dwa kolory, które stworzą harmonijne, eleganckie połączenie. W kuchni, jak i salonie dobrze sprawdzą się kompozycje oparte na szarościach, bieli i czerni. W palecie kolorów Dekoral Łazienka&Kuchnia odnaleźć można delikatne i subtelne odcienie szarości, takie jak: Kropla Szarości, Mgliste Wspomnienie czy Srebrzysta Rosa.

Podział na strefy w wnętrzu to dość często spotykana praktyka w codziennej aranżacji wnętrz. Coraz częściej mamy możliwość pracy zdalnej w zaciszu własnego domu, stąd też chętnie aranżujemy gabinety w salonach. Chcemy również spędzać jak najwięcej czasu z domownikami, nawet gdy wykonują różne czynności, otwieramy więc kuchnię na salon czy jadalnię. Kolor ze swoim bogactwem odcieni i tonacji przychodzi tu z pomocą. Paleta Dekoral zawiera na tyle szeroki zestaw kolorów od jasnych, delikatnych barw, po mocne, intensywne, które pozwalają swobodnie dzielić przestrzeń na różne strefy, w różnym stylu  –  mówi Aldona Słapa-Nowacka, menadżer marki marki Dekoral.

Czytaj także: Cegła we wnętrzu

  • KurkaDomowa,

    Mam salon połączony z kuchnią i jadalnią, więc żeby wydzielić te strefy w kuchni położyłam na podłodze monochromatyczne płytki we wzory, ale w kolorze zbliżonym do parkietu w części wypoczynkowej. Dodatkowo na ścianie, przy której stoi stół jadalniany nakleiłam tapetę z forhomestudio w kolorowe palmy, a na narożniku rozrzuciłam poduszki w podobnych barwach. Całość jest spójna i o to mi chodziło.