REKLAMA
Najlepsze Domy
Podpowiadamy jak umiejętnie łączyć różnego rodzaju podłogi

Podpowiadamy jak umiejętnie łączyć różnego rodzaju podłogi

Łączenie różnych podłóg pozwala podzielić jedno pomieszczenie na strefy. W ten sposób w niedużym mieszkaniu łatwo oddzielimy salon od kuchni, a w większym domu – dodatkowo zaznaczymy część jadalną. Strefy możemy tworzyć tak naprawdę w każdym pomieszczeniu. Musimy jednak wziąć pod uwagę problemy, które mogą się pojawić przy łączeniu różnych materiałów.

Z punktu widzenia osoby planującej wnętrze własnego domu, sprawa jest prosta. Tutaj damy drewno, tam ceramikę, jeszcze dalej wykładzinę, a wynajęty fachowiec powinien „jedynie” ułożyć wszystko tak, aby było równo i bez przerw między poszczególnymi materiałami. Niestety, z punktu widzenia fachowca sprawa okaże się znacznie bardziej skomplikowana.

Podłoga, choć ostatecznie wydaje się płaszczyzną, w rzeczywistości jest obiektem przestrzennym, a to oznacza, że dopasowanie dwóch rodzajów materiałów wymaga zgodności na dwóch płaszczyznach – mówi Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sieci sklepów Nova Technologie Obiektowe.  

Różna grubość materiałów

Pierwsze problemy pojawiają się już na etapie wybierania wzoru, koloru i rodzaju podłogi. Nagle okazuje się, że mamy materiały o różnej grubości. To nie kłopot, gdy dopiero planujemy wykonanie wylewek podłogowych. Niestety, nie zawsze decyzja o montażu podłogi łączonej z różnych materiałów zapada w tak szczęśliwym momencie.

Często wpadamy na ten pomysł o wiele później, gdy wszystkie podkłady (jastrychy, szlichty) w domu zostały już wykonane na jednym poziomie i tworzą jedną płaszczyznę. Wtedy wysokość podkładów trzeba zróżnicować i dostosować do grubości wybranych pokryć podłogowych tak, aby po wykonaniu stanowiły jeden poziom.

Obecne trendy w aranżacji wnętrz dążą do eliminowania w domu progów w drzwiach, które mogłyby zamaskować różną wysokość posadzki w sąsiednich pomieszczeniach. To wymusza zastosowanie jednego z dwóch rozwiązań. Po pierwsze, możemy wykonać wylewki poziomujące pod materiały cieńsze.

Warto pamiętać, że tego typu wylewka i tak jest niezbędna pod niektóre rodzaje pokryć podłogowych, jak np. wykładziny PCV czy panele winylowe (LVT). Jej brak może spowodować odznaczenie się ziaren piasku z podkładu na powierzchni wykładziny.

Drugie rozwiązanie to frezowanie już wykonanego podkładu. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, ponieważ podkład powinien zachować minimalną grubość, zapewniającą mu odpowiednią nośność. Chodzi o to, aby podkład nie popękał podczas codziennego użytkowania pomieszczenia.

Dodatkowym utrudnieniem może być zatopione w podkładzie ogrzewanie podłogowe, które wymusza minimalną grubość warstwy nad instalacją. Z kolei wylewki także nie mogą mieć dowolnej grubości, ponieważ ograniczeniem są otwory drzwiowe (chyba, że jesteśmy gotowi podciąć wszystkie drzwi w domu).

Planując połączenie różnych materiałów na posadzce, powinniśmy także wziąć pod uwagę tak istotne kwestie, jak wytrzymałość podłoża (podkładu), rodzaj pokrycia, który chcemy zastosować i sposób zainstalowania podłogi (klejona czy pływająca).

To szczególnie ważne, gdy wybierzemy lite deski w dużym rozmiarze. Należy je przykleić do podkładu, a ten, z uwagi na naturalną pracę drewna (wysychanie i pęcznienie), musi charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością.

Kwestia stabilności wymiarowej

Rozpatrując temat w płaszczyźnie poziomej, nie można zapomnieć o stabilności wymiarowej łączonych produktów. Pod wpływem temperatury, wilgotności lub obu tych czynników razem materiały zmieniają swoje wymiary. Zjawisko to jest różne dla różnych materiałów, np. będzie wyraźnie widoczne dla drewna, a niezauważalne dla ceramiki czy kamienia.

Zróżnicowana stabilność wymiarowa sąsiadujących ze sobą odmiennych rodzajów pokryć podłogowych pociąga za sobą konieczność wykonania dylatacji, które mogą negatywnie wpływać na estetykę podłogi. Podobnie łączenie różnych materiałów w progach bardzo często wymusza zastosowanie listew lub dylatacji, co także psuje wygląd.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!