×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Podłoga dwuwarstwowa - nowe możliwości

Podłoga dwuwarstwowa - nowe możliwości

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 05 maj 2016 10:18
Zaktualizowano: 05 maj 2016 14:08

Wśród zalet podłóg dwuwarstwowych wymienia się najczęściej szybki montaż i trwałość. Rynek stawia jednak coraz większe wymagania. Dziś podłogi dwuwarstwowe (i nie tylko te) muszą iść za modą. Przedstawiamy kilka wnętrz, w których ułożono dwuwarstwowe deski i parkiety odpowiadające współczesnym trendom.

Wśród zalet podłóg dwuwarstwowych wymienia się najczęściej szybki montaż i trwałość. Rynek stawia jednak coraz większe wymagania. Dziś podłogi dwuwarstwowe (i nie tylko te) muszą iść za modą. Przedstawiamy kilka wnętrz, w których ułożono dwuwarstwowe deski i parkiety odpowiadające współczesnym trendom.

Pojawienie się na rynku podłóg dwuwarstwowych było odpowiedzią na oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Szybki montaż, łatwa pielęgnacja czy ponadprzeciętna wytrzymałość to tylko kilka z licznych zalet tych produktów. Rozwój branży i nieustanne pojawianie się nowych trendów sprawia, że obecnie paleta dostępnych dwuwarstwowych desek i parkietów, wzornictwo i kolory pozwalają wybrać podłogę skrojoną na miarę.

Jeszcze kilka lat temu oferta funkcjonalnych dwuwarstwowych desek i parkietów ograniczała się jedynie do standardowych wzorów ułożenia i najpopularniejszych odcieni naturalnego surowca. Dzisiaj możliwości są praktycznie nieograniczone. Nowoczesne formuły barwienia pozwalają uzyskać niepowtarzalny efekt kolorystyczny, więc jest w czym wybierać. W samym segmencie podłóg bielonych znajduje się obecnie kilka wariantów bieli do wyboru. Możemy zdecydować się odcienie ciepłe, szare lub te nawiązujące do barwy surowego dębu.

W palecie dostępnych produktów znajdują się także podłogi barwione na ciemno, deski barwione przy użyciu naturalnych pigmentów, a nawet odporne na wilgoć i działanie grzybów drewno termowane.

Dowolny jest także wybór sposobu wykończenia powierzchni – delikatnie postarzające szczotkowanie, optycznie wydłużająca faza V2 czy eksponująca pojedyncze elementy podłogi faza V4. Użytkownicy, którzy dysponują niewielkim metrażem, mogą zdecydować się na superdługie deski. Podłoga ta, ułożona w odpowiedni sposób, optycznie powiększy wnętrze, dodając mu przestronności.

Miłośników niebagatelnych rozwiązań z całą pewnością zainteresuje jodła francuska. Niecodzienny wzór ułożenia podłogi pozwoli osiągnąć spektakularny efekt, czyniąc nasze wnętrze eleganckim i ekskluzywnym. Na zwolenników stylu rustykalnego czekają zaś postarzane i ręcznie heblowane dębowe deski z kolekcji Retro.

Obecnie współpraca z architektami i designerami, a także stałe obserwowanie dynamicznie zmieniających się tendencji na rynku to podstawa – tłumaczy Jacek Dąbrowski, country sales manager w firmie Jawor-Parkiet. – Dzięki temu można nie tylko w pełni zaspokajać potrzeby klientów, lecz także iść o krok dalej, kreując nowe trendy – uzupełnia.

W czym tkwi sedno?

Cały sukces podłóg dwuwarstwowych (takich jak np. FertigDeska i FertigParkiet) tkwi w ich budowie. Warstwa wierzchnia, zwana także szlachetną, o grubości nawet do 6 mm, wykonana jest z drewna dębu, jesionu lub egzotycznego. W odróżnieniu od popularnych na rynku podłóg trójwarstwowych, warstwa spodnia także wykonana jest ze szlachetnego i trwalszego drewna liściastego. Warstwy te ułożone są względem siebie prostopadle, a fakt, że drewno liściaste jest znacznie twardsze niż iglaste, pozwala ograniczyć do minimum pracę drewna i uczynić podłogę w znacznym stopniu odporniejszą na skurcze i rozkurcze zachodzące, np. pod wpływem zmiany wilgotności otoczenia. Właśnie za sprawą warstwowej konstrukcji podłogi te są ponadto rekomendowane do stosowania na ogrzewaniu podłogowym – technologia ta umożliwia cyrkulację powietrza.

Wszyscy chyba pamiętamy, z czym kiedyś wiązał się montaż podłogi drewnianej. Żmudna praca parkieciarzy, pył powstający w wyniku cyklinowania, a na koniec – pełne niecierpliwości oczekiwanie na moment, w którym pomalowana ręcznie powierzchnia będzie sucha i gotowa do użytkowania.

Gotowych podłóg dwuwarstwowych szczęśliwie to nie dotyczy – jeszcze na etapie produkcji zostają zabezpieczone siedmioma warstwami lakieru lub trzema warstwami olejowosku. Dzięki temu są one gotowe do użytkowania niemal zaraz po ułożeniu. Ma to też niebagatelne znaczenie estetyczne – właściwie niemożliwe jest położenie tak równej i jednolitej warstwy ochronnej w procesie ręcznego lakierowania. Jest to istotne, gdy wybór pada na długie deski, w których szczególnie powinno się zadbać o jednolite pokrycie powierzchni.

Dzisiaj branża stawia przede wszystkim na funkcjonalność – komentuje Dąbrowski – Odpowiedzią na ten trend jest dedykowana do montażu we wzór jodły francuskiej kolekcja Chevron, w której poszczególne deski zostały przycięte pod kątem 45º jeszcze na etapie produkcji, co znacznie ułatwia montaż i gwarantuje precyzję wykonania – dodaje.

Właściwe zabezpieczenie powierzchni podłogi dwuwarstwowej pozwala na jej bezproblemowe użytkowanie i pielęgnację przez wiele lat. Jednak, kiedy zapragniemy już ją odświeżyć lub dodać jej nowego blasku, z powodzeniem możemy poddać ją procesowi szlifowania. Grubość wierzchniej warstwy została tak dobrana, by można było ją nawet kilkakrotnie cyklinować w okresie kilkudziesięciu lat użytkowania. Gwarantuje to bezpieczną kilkukrotną renowację jej powierzchni.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także