×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Oświetlenie w pokoju dziecka

Oświetlenie w pokoju dziecka

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 30 maj 2016 12:34
Zaktualizowano: 30 maj 2016 20:37

Na wyborze mebli, kolorów ścian i aranżacji nie kończy się wystrój pokoju dla dziecka. Uwagę warto poświecić także na instalację odpowiedniego oświetlenia. Podpowiadamy jak zrobić to z głową.

Na wyborze mebli, kolorów ścian i aranżacji nie kończy się wystrój pokoju dla dziecka. Uwagę warto poświecić także na instalację odpowiedniego oświetlenia. Podpowiadamy jak zrobić to z głową. 

Nic tak dobrze nie wpływa na wzrok dziecka jak naturalne światło, które nie męczy oczu, dodaje maluchom energii i wspiera wytwarzanie witaminy D, niezbędnej dla ich prawidłowego rozwoju. Nasz kraj leży jednak w strefie klimatycznej, która zmusza nas do posiłkowania się sztucznym światłem praktycznie przez cały rok. Dlatego wybierając oświetlenie, nie tylko do dziecięcego pokoju, koncentrujmy się na źródłach, które w jak największym stopniu zbliżone będą do światła dziennego. A na co jeszcze zwracać uwagę?

Urządzanie pokoju dla niemowląt i młodszych dzieci to nie lada wyzwanie dla rodziców. Należy unikać nie tylko ostrych krawędzi mebli, przedmiotów ustawionych na szafkach, dywaników, które mogą powodować upadek, ale i łatwo dostępnych gniazdek elektrycznych oraz wystających zewsząd kabli. Co więcej, wszelkie punktowe oświetlenie w zasięgu rączek dziecka, powinno być wykonane z nienagrzewających się materiałów i wyposażone w bezpieczne lampki LED.

System oświetlenia powinien być oparty na rozproszonym świetle centralnym oraz kilku źródłach punktowych, dopasowanych do aktywności malucha. W pierwszym przypadku może to być lampa podsufitowa wyposażona w źródło światła LED COB, które pozwala uzyskać płynny strumień światła o ciepłej barwie, dużej gęstości i szerokim kącie świecenia (360°). Jeśli decydujemy się na podwieszany sufit możemy postawić na wpuszczane oprawy LED typu downlight Solero, dające dużą efektywność świetlną i ciepłą, białą barwę. Pamiętajmy także, że w obu przypadkach włącznik światła powinien być zamontowany na takiej wysokości, by kilkulatek z łatwością do niego dosięgnął – radzi Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV. – Źródła punktowe powinny stanowić kinkiety w postaci, które oświetlać będę kącik do przewijania lub zabawy – dodaje.

Pokój najmłodszych warto także wyposażyć w dwa dodatkowe źródła światła – delikatną lampkę nocną, która uchroni dziecko przed całkowitą ciemnością podczas snu oraz system, który oświetli mu drogę z sypialni do łazienki.

W tym przypadku najlepiej sprawdzą się listwy LED zamontowane przy podłodze, których delikatne światło nie wybudzi dziecka ze snu i ustrzeże je przed potknięciem czy upadkiem – wyjaśnia ekspert.

Projektując pokój pod kątem oświetlenia dla starszych dzieci i nastolatków, na pierwszy plan wysuwa się funkcjonalność oraz różnorodność. I choć zasada dwóch głównych źródeł światła doskonale się tu sprawdzi, to warto pomyśleć o oświetleniu, które będzie nowoczesne i efektowne. Zacznijmy jednak od sprawy najważniejszej – biurko, czyli miejsce nauki i twórczego myślenia. Podstawową zasadą jest jego lokalizacja możliwie najbliżej okna, a tym samym naturalnego światła. Nie obędzie się jednak bez dodatkowego wsparcia w postaci lampki biurkowej.

Rynkowa oferta tychże jest niezwykle bogata. Firma GTV proponuje kilka wariantów wzorniczych i kolorystycznych, od klasycznej szarości modelu LED Suena, po błękit czy pomarańcz w wydaniu Dante czy Paolo. Pamiętajmy, że oświetlenie stanowiska pracy czy nauki powinno mieć zimną barwę, wg naukowców działa ona na organizm bardziej pobudzająco i stymulująco – wyjaśnia ekspert firmy.

Warto zadbać także o lampkę nocną w pobliżu łóżka, którą dziecko z łatwością wyłączy po wieczornym czytaniu bez konieczności wstawania. W pokoju nastolatka warto zainwestować w nowoczesne, efektowne, ale i funkcjonalne rozwiązania.

Takim niewątpliwie jest nowość w ofercie naszej firmy - źródło światła LED RGBW. Technologia ta pozwala swobodnie poruszać się po całej palecie kolorów RGBW (16 wariantów) i wybrać ten, który najbardziej odpowiada danej chwili. Nastolatek może więc wybierać między dynamicznym, dyskotekowym światłem zmieniającym się sekwencyjnie lub romantyczną scenerią, a wszystkim sterować za pomocą bezprzewodowego pilota – rekomenduje Mateusz Strzałkowski.

Pokoje dzieci to, obok kuchni, chyba najbardziej eksploatowane pomieszczenia w domu. Jeśli nie chcemy, by rachunki elektryczne przyprawiły nas o zawrót głowy, warto dokładnie zaplanować system oświetlenia, stawiając na nowoczesne i energooszczędne źródła LED, których moc będzie dopasowana do potrzeb i aktywności naszych pociech. Takie rozwiązania zapewnią im optymalne warunki rozwoju i świetlaną przyszłość.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także