Najlepsze Domy
Mały salon - zobacz 10 projektów polskich architektów

Mały salon - zobacz 10 projektów polskich architektów

Małe wnętrze możemy optycznie powiększyć za pomocą sprytnych trików. Na szczęście jest ich całkiem sporo.

Paleta kolorów, które pozytywnie wpłyną na małe pomieszczenie, jest bardzo bogata, jednak musimy oscylować wśród barw jasnych. To właśnie one odbijają od siebie najwięcej światła, sprawiając, że wnętrza wydają się większe i bardziej przestronne, niż są w rzeczywistości. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy w domu jest niewielka liczba okien, a przez to ograniczona ilość światła dziennego.

Najbardziej trafionym kolorem do małego wnętrza będzie biel. Gwarantuje ona zdecydowanie największe optyczne powiększenie, a dzięki temu, że ma różne odcienie, możemy wybrać kolor biały o zimnej lub ciepłej tonacji. Doskonałym wyborem są również wszelkie jasne i chłodne barwy tj. błękity, gołębie szarości oraz wszystkie rodzaje pasteli, które tworzą we wnętrzu efekt głębi.

Chociaż w małych wnętrzach powinniśmy stronić od ciemnych kolorów, to jednak wyjątek możemy uczynić dla jednego z nich – czerni. Pomalowanie jednej ściany na czarno (musi to być jednak maksymalny odcień czerni), sprawi, że uzyskamy w pomieszczeniu wrażenie niepowtarzalnej głębi. To tak zwany efekt „czarnej dziury”, dzięki któremu pomieszczenie wygląda nie nieskończenie długie.

Dobry pomysł – lustro

Lustra stosujemy najczęściej jako element dekoracyjny i funkcjonalny w przedpokoju lub łazience, to rewelacyjnie sprawdzą się one również w przestrzeni salonu.

Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli lustro powiesimy na ścianie naprzeciw wejścia do pomieszczenia bądź w narożnikach ścian. Lustra pionowe optycznie podwyższają pomieszczenia, zaś lustra poziome je poszerzają. Przy wyborze warto pamiętać, że im węższa będzie rama, tym lustro bardziej wnętrze powiększy.

Zobacz także: Białe oblicze kuchni. 10 ciekawych projektów.

Doskonałą metodą na optyczne powiększenie wnętrza jest zastosowanie lustrzanych materiałów, jako całkowity element dekoracyjny jednej ze ścian w pomieszczeniu. Wówczas uzyskamy wrażenie, jakby pokój był podwójnie większy, niż jest w rzeczywistości. Idealną przestrzenią do montażu luster są fronty szaf.

W galerii zdjęć wybraliśmy 10 pomysłów na aranżację niewielkiego salonu. Zachęcamy do obejrzenia. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!